BiznesINFO.pl
pilne

Biznes Info

Rosja naciska na Niemcy w sprawie Nord Stream 2. Konsekwencje mogą być tragiczne dla Polski

3 Listopada 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rosja próbuje wymusić na Niemcach szybsze decyzje w sprawie użycia gazociągu Nord Stream 2. Mimo obietnic Władimira Putina Gazprom nie zwiększa dostaw gazu ziemnego do Europy przez funkcjonujące gazociągi.

Niedawno ukończony gazociąg Nord Stream 2 do funkcjonowania potrzebuje jeszcze certyfikacji ze strony niemieckiego Bundesnetzagentur, później potrzeba jeszcze zgody Komisji Europejskiej. Rosja oczekuje właśnie przyspieszenia decyzji o otwarciu gazociągu.

Władimir Putin chce szybko uruchomić Nord Stream 2

Prezydent Rosji zadeklarował, że planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy od 8 listopada. W tym celu planuje jednak tłoczyć go przez Nord Stream 2, o czym może świadczyć niewykupienie przez Gazprom przepustowości w Gazociągu Jamalskim, który biegnie przez terytorium Białorusi i Polski w kierunku Niemiec.

Plany Kremla z pewnością spotkają się z reakcją władz Polski i Ukrainy, które będą żądały nowych sankcji na spółki i osoby prywatne powiązane z Nord Stream 2. PGNiG i ukraiński NAFTOGAZ przyłączyły się już do procedury weryfikowania zgodności NS2 z przepisami europejskimi - podaje dzisiaj biznesalert.pl.

biznesinfo-1

Rząd planuje zmienić przepisy, pracodawca dowie się o Twoich szczepieniach

CZYTAJ DALEJ

Gazprom nie tłoczy gazu do Niemiec przez Polskę

Decyzją Gazpromu z 30 października gaz ziemny nie jest tłoczony do Niemiec przez Polskę. Zamykając dostawy przez Gazociąg Jamalski, Rosja stara się wymusić na Niemcach szybsze otwarcie Nord Stream 2.

Nie ma co jednak ukrywać, że decyzja rosyjskiej firmy energetycznej jest uwarunkowana politycznie. Wysokie ceny gazu ziemnego w Europie Zachodniej w opinii Kremla zmuszą instytucje niemieckie i europejskie do uruchomienia Nord Stream 2, co pozwoli Rosji ominięcie krajów tranzytowych, czyli w tym przypadku Polski, Białorusi, Ukrainy i Słowacji.

Tagi:

gaz ziemnygazRosjaNiemcy

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >

Energetyka

Steinhoff o zakazie importu rosyjskiego węgla

Czytaj więcej >