BiznesINFO.pl
z ostatniej chwili

Biznes Info

Gazprom nie zarezerwował dodatkowego tranzytu gazu. Zima w Europie będzie sroga

15 Listopada 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Gazprom nie zarezerwował dodatkowych przepustowości na tranzyt przez gazociąg na terenie Ukrainy. Konsekwencje poniesie cała Europa.

Rosyjski gigant gazowy już w tym miesiącu nie zdecydował się na zarezerwowanie dodatkowej przepustowości przez gazociąg Jamał-Europa. Taka decyzja wpłynęła na cenę gazu ziemnego w Europie, który znacznie zdrożał.

Działanie to miało zapewne na celu wymuszenie na Komisji Europejskiej wydania pozytywnej decyzji dotyczącej uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, który jest bliźniaczą nitką do Nord Stream biegnącym z Rosji bezpośrednio do Niemiec przez dno Bałtyku.

Gazprom nie wtłoczył dodatkowego gazu do ukraińskiej nitki

W ubiegłym tygodniu kremlowski urzędnik straszył Europę rozpadem ukraińskich instalacji gazowych. Za argument podawał brak renowacji istniejącej aparatury, jako rozwiązanie zaproponował przesył gazu przez Nord Stream 2.

O braku rezerwacji miejsca w ukraińskim gazociągu świadczą wyniki z grudniowych aukcji rezerwacyjnych, które podaje energetyka24.pl za ukraińskim liga.net.

Po opublikowaniu danych z grudniowych aukcji wykupu przepustowości cena kontraktów terminowych TTF na giełdzie ICE Futures osiągnęła poziom 81,27 euro za MWh, co oznacza 962 USD za tysiąc metrów sześciennych.

Nord Stream 2 oczkiem w głowie Rosjan

Brak wykupienia dodatkowych przepustowości w Gazociągu Jamalskim połączone z groźbami Łukaszenki o wyłączeniu nitki, doprowadziła do wzrostu cen gazu w Europie.

Ograniczony tranzyt przez Ukrainę jest dodatkową próbą, na jaką decyduje się Rosja, aby "zachęcić" Komisję Europejską do rozstrzygnięcia na korzyść Kremla.

Tagi:

gaz ziemnygaz

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Energetyka

Sasin: Będzie więcej gazu dla Polski. Polska podpisze kolejne kontrakty

Czytaj więcej >
węgiel-pexels-pixabay

Energetyka

Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Czytaj więcej >
Podkarpacie bez prądu

Energetyka

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. Skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociągi Nord Stream 1 i 2 uszkodzone. Ekspert: To nie jest żaden przypadek

Czytaj więcej >

Energetyka

Steinhoff o zakazie importu rosyjskiego węgla

Czytaj więcej >