Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > "Polska nie wnioskowała o zerowy VAT na żywność". Wynika z informacji KE
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:29

"Polska nie wnioskowała o zerowy VAT na żywność". Wynika z informacji KE

pilne swiat (1)
Biznesinfo

Polski rząd nigdy nie prosił o wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność – przekazali w rozmowie z portalem 300Gospodarce urzędnicy Komisji Europejskiej. Komisja nie mogła więc odmówić zastosowania stawki zero jako metody walki z rosnącymi cenami żywności. A o takiej odmowie informował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki prezentując tzw. tarczę antyinflacyjną powiedział, że jednym z jej elementów mają być specjalne dodatki dla najbardziej potrzebujących rodzin, by zamortyzować wzrost cen żywności.

W czwartek 25 listopada premier Morawiecki przekazał, że rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. Jednak jak poinformował premier KE miała inne zasady i nie zgadza się na tego typu działania. I przez to polski rząd nie może wprowadzić takiej opcji.

Tymczasem w rozmowie z portalem 300gospodarka.pl urzędnik Komisji Europejskiej przekazał, zupełnie inną informację.

– Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski. Komisja nie miałaby zresztą uprawnień, by taki wniosek uwzględnić – mówi 300Gospodarce urzędnik Komisji Europejskiej. Przypomniał, że wielkość stawek ściśle reguluje unijna Dyrektywa VAT, która wyklucza stosowanie stawki 0 proc. w przypadku żywności. Ale dopuszcza stawkę obniżoną – dla artykułów spożywczych może ona wynosić 5 proc.

Ministerstwo Finansów komentuje sprawę

W wiadomości otrzymanej przez redakcję Biznes Info w niedzielę (28.11.21) Ministerstwo Finansów odniosło się do sprawy:

"Wyjaśnienie w sprawie kontaktów z KE ws. obniżki VAT na różne artykuły

  • Zgodnie z dyrektywą VAT stosowanie stawki 0% VAT na żywność jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa UE. 

  • Polska aktywnie wspiera projekt reformy stawek VAT w UE, który dopuszczałby pod pewnymi warunkami stosowanie stawki 0% VAT także na żywność. 

  • Zawsze gdy wnioskowaliśmy o stawkę 0% VAT na różne artykuły, odpowiedzi Komisji były negatywne. 

Polska w zakresie produktów żywnościowych stosuje co do zasady najniższą z możliwych na gruncie prawa UE stawek VAT – stawkę 5% VAT.

18 listopada br. podczas posiedzenia unijnej grupy roboczej rozmawiano na temat reformy stawek VAT. Polska kolejny raz wnioskowała o szersze stosowanie stawek obniżonych. Służby Komisji potwierdziły celowość przyjęcia zmian w dyrektywie, jako niezbędnych do tego, aby państwa mogły szerzej stosować preferencje stawkowe VAT niż obecnie.

Będący przedmiotem prac grupy projekt dyrektywy VAT w zakresie stawek zakłada prawo do szerszego niż obecnie stosowania stawek obniżonych, w tym stawki 0%. Dotyczy to także żywności. W opinii Komisji dokonanie takiego kroku będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac nad projektem dyrektywy VAT.

Ministerstwo Finansów już wcześniej formalnie wnioskowało w ramach derogacji o zastosowanie stawki 0% VAT na książki i transport. Odpowiedzi KE były zawsze negatywne."

Tagi: