BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Biznesinfo

ZUS najpierw rozdał, teraz będzie zabierał. Coraz więcej spraw w sądach

8 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwo, okazuje się, że jeszcze gorzej być przedsiębiorczą kobietą. ZUS wziął na celownik kobiety, które w ciąży założyły działalność gospodarczą lub zmieniły pracę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje, czy kobiety nie zakładały działalności gospodarczej w celu wyłudzenia zasiłku. W sądach toczą się sprawy dotyczące nawet okresu sprzed 2015 roku, gdy obowiązywały bardziej korzystne dla ciężarnych przedsiębiorczyń regulacje.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS ostrzega: nieuwaga może nas pozbawić zwolnienia lekarskiego

CZYTAJ DALEJ

ZUS idzie do sądu z kobietami

W sądach w całej Polsce tysiące kobiet prowadzących działalność gospodarczą, zatrudnionych na zleceniach i etatach, zmagają się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych o prawo do zasiłków - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta opisuje sprawę, jaką zajmował się ostatnio Sąd Najwyższy. Dotyczyła ona kobiety, która działalność gospodarczą założyła jeszcze w 2015 r., w ostatnim roku, gdy funkcjonowały bardzo korzystne dla kobiet w ciąży zasady uzyskiwania zasiłków.

Wystarczyły maksymalnie trzy wysokie składki, aby mogły zapewnić sobie nawet 8 tys. zł macierzyńskiego miesięcznie. Niestety, SN nie rozstrzygnął, jak należy interpretować przepisy ubezpieczeniowe i czy ZUS ma w ogóle prawo kwestionować wysokość zasiłku dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

cmentarz-groby-biznesinfo (1)

Rząd chce zabrać prawo własności do grobu. Projekt już czeka

CZYTAJ DALEJ

Jak czytamy, ZUS przeprowadził u niej w latach 2015–2019 trzy kontrole, ale dopiero przy ostatniej zakwestionował wysokość wypłaconych jej świadczeń. Powołując się na zasady współżycia społecznego, ZUS zażądał zwrotu większości pieniędzy.

Jak mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Katarzyna Nabożna-Motała, adwokat, reprezentantka Ruchu Społecznego Matki na Działalności kontra ZUS – Decyzje tego typu były tysiącami wydawane w latach 2019 i 2020. Ale ta akcja ZUS nie objęła wszystkich miast w Polsce. Były to głównie Lublin, Elbląg, Bielsko-Biała, Siedlce, Łódź, Gdańsk – podkreśliła . – Po rozmowach w Sejmie, które organizowaliśmy w 2020 r., wydawanie decyzji zostało wstrzymane, a wiele kobiet otrzymało decyzje umorzeniowe. Niestety, wiele kobiet, których sprawy trafiły do sądu, do dzisiaj czeka na rozstrzygnięcie.

pieni dze-r ka-banknoty-biznesinfo

Pieniądze "zamrożone" na fakturze mogą przepaść po 2022 roku

CZYTAJ DALEJ

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oświadczył, że rocznie wypłaca miliardy złotych na zasiłki macierzyńskie.

– Są to pieniądze nas wszystkich, którzy wpłacają składki do funduszu chorobowego. Dlatego też naszym obowiązkiem jest sprawdzanie, by nie dochodziło do nadużyć – deklaruje ZUS w oświadczeniu cytowanym przez dziennik.

Tagi:

składki ZUSZUSzasiłek macierzyńskiWłasna firma

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >