Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ankieter GUS znowu zadzwoni. Nie będzie można mu odmówić
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:28

Ankieter GUS znowu zadzwoni. Nie będzie można mu odmówić

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
Biznesinfo

12 listopada rozpoczęło się badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, ankieterzy zadzwonią do losowo wybranej grupy 100 tys. osób. Tożsamość dzwoniących ankieterów będzie można sprawdzić na stronie GUS lub infolinii.

Celem badania kontrolnego jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie GUS, jego wyniki umożliwią również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

Z jakiego numeru telefonu zadzwoni ankieter GUS?

Ankieter statystyczny będzie dzwonił z numeru telefonu: 22 828 88 88. GUS podkreśla, że tożsamość ankietera można sprawdzić na stronie internetowej lub za pośrednictwem infolinii 22 279 99 99 czynnej od poniedziałku do soboty w godz. 10-14.

O co zapyta ankieter?

W pierwszej kolejności ankieter zapyta o sposób przeprowadzenia spisu powszechnego w badanym mieszkaniu. Jeśli spis odbył się za pośrednictwem rachmistrza spisowego, ankieter zada pytania dotyczące jego zachowania w trakcie wywiadu spisowego. Następnie przejdzie do pytań, które dotyczą tego, kto mieszkał w badanym mieszkaniu.

Druga cześć kwestionariusza wywiadu dotyczy respondenta. Ankieter zapyta m.in. o imię i nazwisko, datę urodzenia, poziom wykształcenia, narodowość oraz odczuwaną przynależność do innego narodu lub wspólnoty etnicznej.

Ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. GUS poinformował, że udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Pozyskane w badaniu kontrolnym dane podlegają prawnej ochronie i objęte tajemnicą statystyczną.

Tagi: GUS