Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Biedronka i Lidl będą miały sporą konkurencję, powstanie państwowa sieć sklepów
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:28

Biedronka i Lidl będą miały sporą konkurencję, powstanie państwowa sieć sklepów

vegetables-g4219b53e1 1920
Biznesinfo

Rząd planuje stworzyć państwową sieć sklepów spożywczych, która będzie w stanie zawalczyć w Polsce z wielkimi koncernami. Dzięki niej klienci mieliby płacić mniej, a rolnicy zarabiać więcej.

Pierwsze informacje o powstaniu państwowej sieci sklepów pojawiły się pod koniec maja tego roku. Holding spożywczy powinien zacząć działać już w przyszłym roku.

Holding spożywczy powinien rozpocząć swoją działalność, polegającą na łamaniu monopolu i zmów cenowych, jeszcze przed sezonem owoców miękkich w 2022 roku – poinformował w niedzielę wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Szefowie resortów rolnictwa i aktywów państwowych Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin podpisali w miniony piątek umowę o współpracy między oboma ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego.

– Mam nadzieję, że po przejściu pełnej ścieżki legislacyjnej i prawnej ten holding, jeśli zostanie zarejestrowany, mam nadzieję, że jeszcze przed sezonem owoców miękkich będzie mógł łamać monopol i zmowy cenowe – podkreślił na antenie TVP1 Kowalczyk.

Niedawno Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, która pozwoli przekazać aktywa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na rzecz tworzenia holdingu spożywczego. Rząd tworząc sieć sklepów, chce stworzyć silny państwowo podmiot - polską grupę spożywczą.