Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd szykuje nowe daniny. Uderzy w konkretną grupę
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:28

Rząd szykuje nowe daniny. Uderzy w konkretną grupę

IMG 20191017 174427
Biznesinfo

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi prace nad nowymi podatkami. Na celowniku są "spekulanci" mieszkaniowi - pisze gazeta. Według nieoficjalnych ustaleń dziennika, zmiany możliwe są już w 2022 roku. Ekspert ocenia, że to "kolejny pomysł, jak dobrać się do kieszeni podatnika".

– Przedstawiciele ministerstwa wpadli na kolejny pomysł, jak dobrać się do kieszeni podatnika. Widać, że pieniędzy w budżecie brakuje, więc wymyślili, jak tę dziurę uzupełnić - mówi "GW" dr Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP.

"Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że ostatni komunikat resortu jest krótki. "W zamierzeniach miał uspokoić posiadaczy więcej niż jednego mieszkania, tyle że wywołał jeszcze większy ferment", czytamy.

– W MRiT monitorujemy sytuację na rynku mieszkaniowym i analizujemy różne rozwiązania. W zakresie swojej właściwości potwierdzamy, że dostrzegamy problem tzw. pustostanów, czyli mieszkań kupowanych wyłącznie w celach inwestycyjnych, które nie są przez nabywcę ani zamieszkiwane, ani wynajmowane. Analizujemy też kwestię tzw. flippingu, czyli nabywania mieszkań w celu ich szybkiej sprzedaży po wyższej cenie. Tutaj powinna nastąpić interwencja. Szykujemy rozwiązania dotyczące takich pustostanów – czytamy w komunikacie.

Flipping pod lupą rządu

"Gazeta Wyborcza" podkreśla, że zajęcie się przez rządzących zjawiskiem flippingu to nowa informacja. Chodzi o kupowanie lokali w kiepskim stanie, a przez to w niedoszacowanej cenie. Następnie remontuje się je i sprzedaje drożej, z zyskiem.

Jednak eksperci podkreślają, że flipperzy już dziś płacą podatki. I to niezależnie od tego, czy mieszkaniami handlują w ramach działalności gospodarczej, czy też okazjonalnie jako osoby prywatne.