BiznesINFO.pl
IMG 20191017 174427

Biznesinfo

Rząd szykuje nowe daniny. Uderzy w konkretną grupę

13 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi prace nad nowymi podatkami. Na celowniku są "spekulanci" mieszkaniowi - pisze gazeta. Według nieoficjalnych ustaleń dziennika, zmiany możliwe są już w 2022 roku. Ekspert ocenia, że to "kolejny pomysł, jak dobrać się do kieszeni podatnika".

– Przedstawiciele ministerstwa wpadli na kolejny pomysł, jak dobrać się do kieszeni podatnika. Widać, że pieniędzy w budżecie brakuje, więc wymyślili, jak tę dziurę uzupełnić - mówi "GW" dr Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP.

"Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że ostatni komunikat resortu jest krótki. "W zamierzeniach miał uspokoić posiadaczy więcej niż jednego mieszkania, tyle że wywołał jeszcze większy ferment", czytamy.

pilne swiat (1) (1)

Rosyjskie media: Białoruś niedługo może mieć rosyjskie bomby atomowe

CZYTAJ DALEJ

– W MRiT monitorujemy sytuację na rynku mieszkaniowym i analizujemy różne rozwiązania. W zakresie swojej właściwości potwierdzamy, że dostrzegamy problem tzw. pustostanów, czyli mieszkań kupowanych wyłącznie w celach inwestycyjnych, które nie są przez nabywcę ani zamieszkiwane, ani wynajmowane. Analizujemy też kwestię tzw. flippingu, czyli nabywania mieszkań w celu ich szybkiej sprzedaży po wyższej cenie. Tutaj powinna nastąpić interwencja. Szykujemy rozwiązania dotyczące takich pustostanów – czytamy w komunikacie.

Flipping pod lupą rządu

"Gazeta Wyborcza" podkreśla, że zajęcie się przez rządzących zjawiskiem flippingu to nowa informacja. Chodzi o kupowanie lokali w kiepskim stanie, a przez to w niedoszacowanej cenie. Następnie remontuje się je i sprzedaje drożej, z zyskiem.

Jednak eksperci podkreślają, że flipperzy już dziś płacą podatki. I to niezależnie od tego, czy mieszkaniami handlują w ramach działalności gospodarczej, czy też okazjonalnie jako osoby prywatne.

Tagi:

finanse podatkiPodatkimieszkanie

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >