Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ING podzielił się świetnymi wiadomościami. Nie tylko dla swoich klientów
Joanna Leja
Joanna Leja 22.11.2021 01:00

ING podzielił się świetnymi wiadomościami. Nie tylko dla swoich klientów

ING-bank-8-biznesinfo (1)
Biznesinfo

Dane GUS o produkcji przemysłowej w październiku wskazują, że polski zdywersyfikowany przemysł silniej rośnie niż u sąsiadów – ocenił bank ING. GUS podał, że polska produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 7,8 proc. rok do roku. Jak wskazało ING, za 2,5 pkt proc. wzrostu odpowiada sama energetyka, ale przetwórstwo przemysłowe ze wzrostem 5,5 proc. również radzi sobie nieźle.

Jak oceniają ekonomiści październikowe wyniki polskiego przemysłu wskazują na odporność całego sektora, co jest dobrym prognostykiem dla całej krajowej gospodarki. Wzrost produkcji przemysłowej przerósł oczekiwania rynku. Zdaniem ekonomistów, sektor produkcji przemysłowej pozostanie silny. Wskaźnik cen producentów (PPI) jest najwyższy od 24 lat.

Główny ekonomista ING Rafał Benecki, zwrócił uwagę, że już dane za III kwartał pokazały, że Polska radzi sobie lepiej niż Czechy, gdzie brak mikroprocesorów unieruchomił fabryki Skody do końca roku, czy Rumunia, gdzie niskie zaszczepienia spowodowały olbrzymi skok zachorowań i koszty dla gospodarki. Polski zdywersyfikowany przemysł silniej rośnie niż sąsiedzi w tych warunkach – podkreślił.

Eksperci ING nie zapominają o kolejnej fali pandemii

ING zastrzega jednak, że dane październikowe nie uwzględniają jeszcze wpływu nowej fali COVID-19, i zakłada, że dopiero grudniowe dane będą już obciążone negatywnym wpływem pandemii, z uwagi na zbliżające się restrykcje w Zachodniej Europie, a może również Polsce.

Jak wskazał Benecki wciąż jednak to oznacza, że całoroczny wzrost PKB w 2021 r. będzie zbliżony do prognozy ING na poziomie 5,4 proc..

Tagi: ING GUS