BiznesINFO.pl
z ostatniej chwili

Biznes Info

Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach. Wchodzą już od grudnia

29 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 15 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

O 11.00 odbyło się zebranie sztabu kryzysowego, który zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Tematem przewodnim będzie nowa mutacja koronawirusa o nazwie Omikron.

Nowy wariant koronawirusa zmutował w południowej Afryce, gdzie liczba zaszczepionych jest wciąż znikoma. Wirus jest lepiej przystosowany do funkcjonowania w ludzkim organizmie, wynika z doniesień naukowców. Więcej o nowym wariancie wirusa przeczytasz pod tym linkiem.

Niedzielski już teraz zapowiedział nowe obostrzenia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że rząd rozważa zawieszenie połączeń lotniczych z krajami południowej Afryki.

W zebraniu sztabu kryzysowego bierze udział także szef GIS, zebrane osoby mają wspólnie zastanowić się nad działaniami, które pomogą jak najszybciej wykrywać nowy wariant w Polsce. Póki co, nie ma jeszcze dowodów na obecność wariantu Omikron w Polsce.

Minister zdrowia mówi, że czwarta fala zaczyna hamować i mamy apogeum. Teraz wzrosty zakażeń powinny już hamować.

Pojawienie się omikrona, czyli nowej mutacji koronawirusa Niedzielski nazwał "gamechangerem". Minister miał na myśli, że nowy wariant może spowodować większe ryzyko zakażalności, co potwierdził zaproszony na konferencję prof. Juszczyk: - Potencjalne zagrożenie jest poważne. Stało się tak, bo wariant omikron zawiera ponad 30 mutacji, co jest bardzo nietypową sytuacją. Dotychczas nowe warianty miały kilka mutacji. Taka duża modyfikacja może się wiązać z większym ryzykiem zakaźności i omijaniem wytworzonych przeciwciał. Na razie to tylko hipotezy, które są weryfikowane w laboratoriach -.

Juszczyk przewiduje, że omikron niedługo będzie wariantem dominującym: - Możemy się spodziewać, że ewentualna dominacja tego wariantu nastąpi w ciągu kilku miesięcy. Dlatego najważniejszą rekomendacją jest szczepienie. Możemy otrzymać dodatkową tarczę -.

Rząd uszczelnia granice

Niedzielski powiedział o uszczelnieniu granic, będzie zakaz do 7 krajów. Minister nazwał to alertowym pakietem obostrzeń.

- Pakiet zawiera również ograniczenia krajowe. Mamy świadomość, że rozprzestrzenianie nowego wirusa to 2-4 miesiące. Działania, które będziemy podejmowali w kraju nie są skierowane tylko na to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w wersji omikron, ale też żeby doprowadzić do sytuacji, by bieżąca fala szybciej spadała i ewentualne ryzyko przyspieszenia procesów epidemicznych było przy mniejszej liczbie zakażeń. - mówił Niedzielski.

Minister zapowiedział, że zostanie zmniejszony limit osób na wydarzeniach sportowych i uroczystościach. W przypadku imprez sportowych limit zostaje zmniejszony z 500 do 250 osób. W przypadku uroczystości ze 150 do 100 osób.

Po przyjeździe do Polski z krajów, gdzie są przypadki omikrona czekać będzie 14-dniowa kwarantanna. Fakt zrobienia testu z niej nie zwolni.

W przypadku przebywania w pomieszczeniach limit zostanie zmniejszony o 50 proc., obostrzenia nie będą dotyczyć jednak osób zaszczepionych.

Obostrzenia w obecnej formie potrwają od 1 do 17 grudnia.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy obawiają się planów Moskwy. Możliwa ewakuacja z Kijowa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Prawie połowa używanych aut nie powinna trafić do sprzedaży

Czytaj więcej >