BiznesINFO.pl
Pukanie do drzwi

Biznes Info

Kontrole już zapowiedziane. Do wielu z nas zapukają urzędnicy

28 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 3 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Państwowa Inspekcja Pracy planuje od nowego roku wzmożone kontrole, które mają niwelować szarą strefę. Zapowiedziano także, że kary za naruszanie przepisów mają znacznie wzrosnąć. W ten sposób PIP zamierza w przyszłym roku odzyskać ponad 6 mld zł.

PIP w 2020 r. przeprowadził aż 54 tys. kontrole w całej Polsce, a ponad połowa z nich wykazała nieprawidłowości, czytamy w money.pl. W przyszłym roku kontroli ma być jeszcze więcej, co ma pozwolić na odzyskanie 6 mld zł, które wesprą program Polski Ład.

Zmiana przepisów już od nowego roku

W przyszłym roku mają zmienić się przepisy, dzięki którym pracownicy otrzymujący pensję "pod stołem" od pracodawców będą chętniej współpracować z organami kontrolującymi warunki pracy.

PIP szczególnie mocno przyjrzy się w 2022 r. pracodawcą, którzy zmusili pracowników do założenia własnej działalności gospodarczej. Sami urzędnicy przyznają jednak, że trudno jest kontrolować takie sytuacje.

Ministerstwo Finansów szacuje straty

Resort finansów szacuje, że z powodu pracy na czarno budżet traci około 17 mld zł. Dzięki kontrolom liczba ta ma zostać zredukowana chociaż do 11 mld zł.

Przepisy stworzone wraz z powstaniem Polskiego Ładu mają znacznie przyczynić się do redukcji szarej strefy. Przepisy mają doprowadzić także do tego, że całą odpowiedzialność za niewłaściwą formę zatrudniani poniesie pracodawca.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Wielu użytkowników straciło dostęp do HBO GO

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowy kalkulator od ZUS dla obliczenia składki zdrowotnej już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >