Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PGNiG wystąpił o zgodę na odwierty. Gazu ziemnego będzie więcej
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 10.11.2021 01:00

PGNiG wystąpił o zgodę na odwierty. Gazu ziemnego będzie więcej

pilne swiat (1) (1)
PGNiG

PGNiG Uprsteam Norway wystąpiło o możliwość rozpoczęcia odwiertów ze złóż Tommeliten Alpha na Morzu Północnym. Uruchomienie złoża zapewniłoby polskiej firmie zwiększenie produkcji o 0,5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie.

Rozpoczęcie wydobycia ze złoża Tommeliten Alpha zakłada się na 2024 r. W szczytowym okresie złoże mogłoby dostarczyć dodatkowe 0,5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie, co znacznie zwiększy polskie bezpieczeństwo energetyczne.

PGNiG chce podłączyć złoże do infrastruktury

PGNiG planuje podłączenie odpowiedniej infrastruktury z kompleksu wydobywczego Ekofisk. Produkcja ma rozpocząć się w 2024 r.

Tommeliten Alpha jest złożem gazowo-kondensatowym z kondensatem gazowym. Wielkość złoża oceniono 80-174 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział PGNiG Upstream Norway wynosi 33-73 mln baryłek - czytamy na komunikacie firmy.

– Jesteśmy przekonani, że wspólnie z naszymi partnerami opracowaliśmy optymalny plan zagospodarowania, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego bardzo perspektywicznego obszaru. Rozpoczęcie produkcji ze złoża Tommeliten Alpha przełoży się na skokowy wzrost wydobycia gazu ziemnego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a tym samym istotnie przyczyni się do realizacji naszych strategicznych celów związanych z dywersyfikacją dostaw gazu do Polski i rozwojem działalności poszukiwawczo-wydobywczej za granicą – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA, spółki, która jest wyłącznym właścicielem PGNiG Upstream Norway.

Na wydobycie gazu ziemnego potrzebna zgoda Wielkiej Brytanii i Norwegii

Złoże Tommeliten Alpha położone jest w kompleksie Ekofisk, które jest jednym z najważniejszych źródeł wydobycia surowców na Morzu Północnym. Położone jest między Wielką Brytanią a Norwegią.

Ekofisk jest pierwszym złożem na Morzu Północnym, gdzie odkryto zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Pierwsze surowce znaleziono już w 1969 r., a produkcja ruszyła w 1971 r., wydobycie planuje się zakończyć w 2050 r.

Wniosek o rozpoczęcie wydobycia będzie rozpatrywany przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii oraz brytyjski Urząd ds. Ropy Naftowej i Gazu.