BiznesINFO.pl
PGNiG

PGNiG

PGNiG wystąpił o zgodę na odwierty. Gazu ziemnego będzie więcej

10 Listopada 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGNiG Uprsteam Norway wystąpiło o możliwość rozpoczęcia odwiertów ze złóż Tommeliten Alpha na Morzu Północnym. Uruchomienie złoża zapewniłoby polskiej firmie zwiększenie produkcji o 0,5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie.

Rozpoczęcie wydobycia ze złoża Tommeliten Alpha zakłada się na 2024 r. W szczytowym okresie złoże mogłoby dostarczyć dodatkowe 0,5 mld m sześć. gazu ziemnego rocznie, co znacznie zwiększy polskie bezpieczeństwo energetyczne.

PGNiG chce podłączyć złoże do infrastruktury

PGNiG planuje podłączenie odpowiedniej infrastruktury z kompleksu wydobywczego Ekofisk. Produkcja ma rozpocząć się w 2024 r.

Tommeliten Alpha jest złożem gazowo-kondensatowym z kondensatem gazowym. Wielkość złoża oceniono 80-174 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział PGNiG Upstream Norway wynosi 33-73 mln baryłek - czytamy na komunikacie firmy.

– Jesteśmy przekonani, że wspólnie z naszymi partnerami opracowaliśmy optymalny plan zagospodarowania, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego bardzo perspektywicznego obszaru. Rozpoczęcie produkcji ze złoża Tommeliten Alpha przełoży się na skokowy wzrost wydobycia gazu ziemnego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a tym samym istotnie przyczyni się do realizacji naszych strategicznych celów związanych z dywersyfikacją dostaw gazu do Polski i rozwojem działalności poszukiwawczo-wydobywczej za granicą – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA, spółki, która jest wyłącznym właścicielem PGNiG Upstream Norway.

Monety banknoty wartość numizmatyczna

Otwieraj szuflady i szukaj. Za starą 10-groszówkę dadzą nawet 20 tys. zł

CZYTAJ DALEJ

Na wydobycie gazu ziemnego potrzebna zgoda Wielkiej Brytanii i Norwegii

Złoże Tommeliten Alpha położone jest w kompleksie Ekofisk, które jest jednym z najważniejszych źródeł wydobycia surowców na Morzu Północnym. Położone jest między Wielką Brytanią a Norwegią.

Ekofisk jest pierwszym złożem na Morzu Północnym, gdzie odkryto zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego. Pierwsze surowce znaleziono już w 1969 r., a produkcja ruszyła w 1971 r., wydobycie planuje się zakończyć w 2050 r.

Wniosek o rozpoczęcie wydobycia będzie rozpatrywany przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii oraz brytyjski Urząd ds. Ropy Naftowej i Gazu.

biznesinfo-2

Pierwsza bojowa operacja NATO pod polskim przywództwem zrealizowana

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

PGNiGgazgaz ziemny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >