BiznesINFO.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

NBP wyemituje monetę i banknot o „obronie polskiej granicy wschodniej”

15 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Jak podaje Narodowy Bank Polski Prezes NBP prof. Adam Glapiński, podjął decyzję o wyemitowaniu w trybie przyspieszonym i nadzwyczajnym monety kolekcjonerskiej i banknotu kolekcjonerskiego poświęconych „obronie polskiej granicy wschodniej”.

Jak informuje Narodowy Bank Polski, w trybie przyspieszonym wyemitowane zostaną nowy banknot i nowa moneta poświęcone obronie polskiej granicy wschodniej.

Monety kolekcjonerskie

Narodowy Bank Polski emituje monety okolicznościowe upamiętniające ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane m.in. ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu.

pilne swiat (1) (1)

Rosyjskie media: Białoruś niedługo może mieć rosyjskie bomby atomowe

CZYTAJ DALEJ

Do monet okolicznościowych zaliczają się: monety kolekcjonerskie, wykonane z metali szlachetnych – złota lub srebra, oraz monety obiegowe o nominale 5 zł, których pierścień wykonany jest ze stopu MN 25, zaś rdzeń z CuAl6Ni2.

– Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją – podkreśla NBP.

Sytuacja na granicy jest poważna, a rząd wybija monety

Decyzja prezesa NBP zapadła w chwili, gdy stale nasila się kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Białoruś zachęca cudzoziemców do przyjazdów do Mińska i próbowania przedostawania się na Zachód przez Litwę, Łotwę i Polskę.

biznesinfo-1

Rosjanie wieszczą katastrofę ekologiczną w Europie. Za wszystko winią Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Od początku napływu migrantów do naszego kraju polskie służby stosują tak zwaną metodę push-back, czyli wypychają na Białoruś cudzoziemców, którym udało się przedostać do Polski. Dotyczy to także rodzin z małymi dziećmi, kobiet, osób chorych.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Na tych terenach obowiązuje m.in.: zakaz pracy dziennikarzy, którzy nie mogą relacjonować co się dzieje na granicy.

Stan wyjątkowy wprowadzony został na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Monety kolekcjonerskie NBP z ogromnym zainteresowaniem

Ostatnio opisywaliśmy kolejki, które pojawiły się w polskich miastach w dniu wypuszczenia na rynek przez NBP kolekcjonerskich banknotów z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego.

NBP przypuszczalnie liczy na podobny sukces monety wypuszczonej z okazji szturmu granicy polsko-białoruskiej przez imigrantów.

Tagi:

pieniądzeNBP

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >