Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zaskakująca deklaracja polskiego rządu na COP26. Zakażemy sprzedaży aut spalinowych
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 10.11.2021 01:00

Zaskakująca deklaracja polskiego rządu na COP26. Zakażemy sprzedaży aut spalinowych

pilne swiat (1)
Pixabay/kuanish-sar

Polski rząd podczas szczytu COP26 w Glasgow poparł deklarację odejścia od sprzedaży samochodów spalinowych. Kontrowersyjny dokument nieźle namieszał podczas kongresu, wiele państw nie chce się zgodzić.

Deklaracja zobowiązuje wiodące rynki motoryzacyjne do odejścia od sprzedaży samochodów emisyjnych do 2035 r., a pozostałe rynki do 2040 r. Polska jako kraj z drugiej grupy, zakaże sprzedaży osobowych i ciężarowych samochodów osobowych do 2040 r.

Dla brytyjskiego rządu deklaracja jest szczególnie ważna i określa powodzenie przewodnictwa nad tegorocznym szczytem COP26, który odbywa się w szkockim Glasgow. Londyn zadeklarował bowiem, że Wielka Brytania zaprzestanie sprzedaży nowych aut osobowych z silnikami spalinowymi do 2030 r.

Polska podpisuje deklarację, nie wszyscy jednak to robią

Brytyjczycy ogłosili, że porozumienie podpisały 24 państwa z całego świata plus firmy prywatne. Deklaracji nie można jednak ogłosić sukcesem, ponieważ główne rynki motoryzacyjne nie zgodziły się na podpisanie deklaracji.

Wśród państw, które postanowiły nie przyjąć deklaracji są największe gospodarki takie jak USA, Chiny, Japonia, Niemcy czy Francja.

Jeżeli chodzi zaś o koncerny, to pod deklaracją podpisały się: General Motors, Ford, Mercedes Benz, Jaguar Land Rover, Volvo i chiński BYD Auto. Najwięksi na świecie producenci Toyota i Volkswagen nie zadeklarowały odejścia od silników spalinowych - pisze energetyka24.pl.

Od 2040 r. nie kupisz w Polsce nowego samochodu z silnikiem spalinowym

Deklaracja Polaków sprawi, że wszystkie nowe samochody od 2040 r. jakie będzie można nabyć będą miały silniki zeroemisyjne.

Bez zgody największych rządów i graczy branży motoryzacyjnej porozumienie może jednak okazać się nieistotne.

Tagi: