BiznesINFO.pl
ważne

Tho-Ge/Pixabay

PGE, Tauron i Enea łączą siły. Razem wyprodukują dużo więcej energii na Morzu Bałtyckim

18 Listopada 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia oraz Enea połączą wysiłki w celu zwiększenia możliwości wytwórczych morskiej energetyki wiatrowej. Projekt zakłada budowę farm offshore w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.

Działanie jest efektem podpisanego 18 stycznia bieżącego roku listu intencyjnego przez firmy PGE, Tauron i Enea, w którym mowa była o chęci wspólnego działania w celu zwiększenia bezpieczeństwo energetycznego Polski.

PGE, Tauron i Enea na wspólnym froncie

Intencją listu podpisywanego w styczniu 2021 r. z Tauronem i Eneą było zacieśnienie współpracy koncernów energetycznych w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Dzisiaj ta intencja staje się faktem – wspólnie będziemy ubiegać się o stosowne pozwolenia i w kolejnych krokach rozwijać cztery projekty na Morzu Bałtyckim – trzy wspólnie z Eneą i jeden we współpracy z Tauronem. Pozyskanie kolejnych lokalizacji na Bałtyku i wspólny rozwój morskiej energetyki wiatrowej przyspieszy tempo transformacji energetycznej Polski – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

EN 01498086 0971

Bill Gates zapowiedział koniec pandemii. Miliarder uzasadnia termin

CZYTAJ DALEJ

O tym jak ważną rolę dla bezpieczeństwa energetycznego Polski stanowi wykorzystanie możliwości, jakie daje Morze Bałtyckie powiedział także Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia: Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma kluczowe znaczenie dla osiągniecia naszych celów w zakresie transformacji miksu wytwórczego TAURONA. Zdajemy sobie sprawę, że bez farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, zastąpienie źródeł węglowych będzie praktycznie niemożliwe. Bałtyk ze względu na swoje doskonałe warunki dla rozwoju energetyki wiatrowej, stał się miejscem rywalizacji największych światowych firm energetycznych. Wspólne działania polskich koncernów poprawiają naszą pozycję wyjściową w tej batalii i pozwalają z optymizmem patrzeć na jej wynik.

Współpracując możemy lepiej wykorzystać ten potencjał, dzięki czemu Polska ma szansę zyskać miano lidera w rozwoju projektów offshore na Bałtyku – podkreślił z kolei Paweł Szczeszek, prezes zarządu Enei.

Konieczna jeszcze zgoda UOKiK

Jak podkreśla na swojej stronie internetowej PGE Polska Grupa Energetyczna, do tego aby współpraca stała się faktem potrzeba jest już tylko zgoda UOKiK. Jak zapewnia PGE, odpowiednie wniosku są już procedowane w urzędzie.

Duda Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent podpisał specjalną ustawę. Dotyczy Białorusinów

CZYTAJ DALEJ

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Polska Grupa Energetyczna zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Energetyka

Rząd przygotował już pieniądze na wypłaty dodatku węglowego. Wkrótce trafi do Polaków

Czytaj więcej >
Licznik prądu od Tauronu

Energetyka

Tauron uruchomił specjalną stronę. Odbiorcy dowiedzą się, jak sprawdzić zużycie prądu

Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd zapewnia, że do końca roku trafi do Polski 10 mln ton węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Importowany z Indonezji węgiel jak błoto. Jest komentarz ministra

Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Wchodzi w życie już dziś

Czytaj więcej >