Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Biały kruk wśród banknotów. Wypłacenie ich z bankomatu jest niemal niemożliwe
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:32

Biały kruk wśród banknotów. Wypłacenie ich z bankomatu jest niemal niemożliwe

bankomat-pieniądze-wypłata-mężczyzna-biznesinfo
Biznesinfo

Już od 4 lat w obiegu są banknoty o nominale 500 zł, jednak nie są tak często spotykane jak banknoty o innych nominałach. Dostępność pięćsetki z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego w bankomatach jest znikoma.

Banknoty o nominale 500 zł łatwiej jest wypłacić z kasy banku, niż z bankomatu. Jak wynika z danych NBP udział 500 zł wśród wszystkich banknotów znajdujących się obiegu wynosi mniej niż 2 proc.

Banknot o nominale 500 zł, na którym widnieje król Jan III Sobieski, jest w obiegu od lutego 2017 r. Jest nieco większy niż banknot 200-złotowy. Jego wymiary to 150×75 mm. Jego producentem, podobnie jak wszystkich poprzednich banknotów z tej serii, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Business Insider zapytal NBP dlaczego tak rzadko spotykamy 500 zł w bankomatach.

– Według stanu na dzień 29 października 2021 r. w obiegu gotówkowym znajdowało się 50 779 849 sztuk banknotów powszechnego obiegu o wartości nominalnej 500 zł, co stanowiło 1,7 proc. udziału w łącznej liczbie banknotów powszechnego obiegu pozostających w obiegu gotówkowym – poinformowało biuro prasowe NBP w odpowiedzi na zapytanie BI. Wartościowy udział tego banknotu stanowił z kolei 7,4 proc. łącznej wartości banknotów pozostających w obiegu.

Banknot 500 prawie niedostępny w bankomatach

Bankomaty, rzadko mają banknoty o nominale 500 zł ponieważ, klienci banków rzadko zgłaszają potrzebę korzystania z tych nominałów, a bankomaty są tak skonstruowane, że zastosowanie kolejnego nominału, odebrałoby miejsce tym bardziej popularnym.

– Bankomaty PKO Banku Polskiego są dostosowane do potrzeb klientów i obrotu gotówkowego w danej lokalizacji, dlatego stosowane są nominały od 20 do 200 zł. Bankomaty mają ograniczoną liczbę kaset na gotówkę i zastosowanie kolejnego nominału wymagałoby rezygnacji z innego nominału np. 20 lub 50 zł. Aktualnie większe zapotrzebowanie ze strony klientów jest na nominały niższe niż 500 zł, ale nie wykluczamy, że w przyszłości banknot 500 zł także byłby wykorzystywany w bankomatach - podaje biuro prasowe PKO BP.

Wpłacanie 500 zł we wpłatomatach

Banknot z wizerunkiem Jana III Sobieskiego można wpłacić w ponad 1100 wpłatomatach PKO BP. Nie jest to możliwe jedynie w kilkudziesięciu najstarszych urządzeniach tego banku. BI zwrócił uwagę także na fakt, że coraz rzadziej nosimy przy sobie gotówkę i raczej odchodzimy od tej formy płacenia.