BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Opel kończy produkcję samochodów osobowych w Gliwicach. Na dniach z taśmy zjedzie ostatni egzemplarz
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:28

Opel kończy produkcję samochodów osobowych w Gliwicach. Na dniach z taśmy zjedzie ostatni egzemplarz

pexels-kateryna-babaieva-2760241
Pexels

W fabryce samochodów osobowych Opla w Gliwicach wyprodukowano 500-tysięczny egzemplarz modelu Astra piątej generacji. A już pod koniec roku ta fabryka zostanie zamknięta – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Gliwicka fabryka Opla zakończy działalność po 23 latach. Pierwsze samochody osobowe Opla wyprodukowano w Gliwicach w ostatnim dniu sierpnia 1998 r., w gliwickiej fabryce powstało ponad 2,75 mln aut.

– Jubileuszowa, granatowa Astra z silnikiem 1.2 turbo i sześciostopniową skrzynią biegów trafi do klienta w Niemczech – poinformowała w komunikacie prasowym Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa spółki Opel Manufacturing Poland, do której należy fabryka aut w Gliwicach.

Jak informuje poinformowała „Gazetę Wyborczą” Agnieszka Brania, najbliższy tydzień będzie stał pod znakiem stopniowego wygaszania produkcji tak, aby ostatnie auto opuściło fabrykę 30 listopada.

W Gliwicach będą produkować samochody dostawcze

Jak poinformowano prawdopodobnie od 2022 r. Stellantis rozpocznie w Gliwicach produkcję samochodów dostawczych. Będą one jednak produkowane w nowej fabryce, która od dwóch lat powstaje obok zamykanego zakładu.

– Etap produkcji samochodów osobowych w gliwickiej lokalizacji Stellantis powoli się kończy, by umożliwić otwarcie zupełnie nowego - produkcji dużych samochodów dostawczych – poinformował Andrzej Korpak, prezes spółek Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland, które należą do koncernu Stellantis.

Stellantis Gliwice powstanie po połączeniu działających obecnie na terenie fabryki Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland. Jakie dokładnie samochody będą produkowane w Gliwicach? Opel Movano, Peugeot Boxer, Citroen Jumper oraz Fiat Ducato. W 2019 roku rozpoczęła się rozbudowa fabryki o nowe hale przy ul. Edisona.

Gliwicka fabryka ma wyróżniać się na tle innych zakładów koncernu Stellantis produkcją samochodów elektrycznych. Do 2025 roku 70 proc. samochodów dostawczych ma mieć taką charakterystykę.