Debiut nowego loga i kampanii marketingowej marki Jaguar wywołał w sieci ogromne poruszenie. Zmiana wizerunku spotkała się z wyjątkowo negatywnymi reakcjami. Komentujący wyśmiewali kolorowe, abstrakcyjne grafiki i zastanawiali się, czy Jaguar zapomniał o swoim głównym produkcie – samochodach. Teraz można się wreszcie przekonać jak będzie wyglądał nowy wóz.
Niemiecka korporacja znana w Polsce produkcji urządzeń AGD niedawno ogłosiła gigantyczne zwolnienia. To nie koniec zmian w spółce, która uchodziła niegdyś także za lidera wśród dostawców techniki dla motoryzacji. Zapowiedziano już kolejne działania, nie mniej drastyczne działania. Powodem jest przede wszystkim przeszacowanie popytu.
Droga do transformacji polskiego transportu wiedzie przez wertepy, jednak widać pewne światełko w tunelu. Minister klimatu przekazała nowe informacje na temat dopłat, na które czekają Polacy. Wygląda na to, że na pieniądze nie trzeba już będzie czekać długo.
Złe wiadomości dla kierowców – ceny paliw w Polsce ponownie rosną. Jak wynika z najnowszych analiz, pod koniec listopada nie możemy spodziewać się obniżek na stacjach benzynowych. Głównymi przyczynami tej sytuacji są osłabienie złotówki wobec dolara oraz wzrost cen ropy naftowej na światowych rynkach. Ile trzeba zapłacić za tankowanie?
Od 1 stycznia 2025 r. za sprawą podniesienia wynagrodzenia minimalnego wzrośnie szereg opłat administracyjnych i usług. Odczują to także kierowcy, którzy muszą odnowić swoje ubezpieczenia. Koszty po ich stronie mogą wzrosnąć nawet o więcej niż 1 tys. zł.
Koreański producent samochodów, KIA, poinformował o konieczności przeprowadzenia kolejnej akcji serwisowej, tym razem obejmującej modele Sportage i Optima HEV. W autach może wystąpić awaria układu HECU, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do pożaru w komorze silnika. Ilość zagrożonych samochodów szokuje. O które roczniki chodzi?
Radykalne plany w odpowiedzi na obecną sytuację na globalnym rynku motoryzacyjnym ogłosił Ford. Pracę ma stracić aż kilkanaście procent spośród wszystkich pracowników zatrudnianych przez amerykańskiego producenta w całej Europie. Trudna sytuacja dotyczy też zakładu produkującego części dla Forda w Polsce.
Kierowcy mogą oczekiwać podwyżek opłat za badania techniczne pojazdów w Polsce. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK) oraz Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP) apelują o aktualizację stawek, które pozostają niezmienione od dwudziestu lat. Jakiego wydatku powinni spodziewać się kierowcy?
Ważne informacje dla kierowców. Samorządy odnotowały, że coraz częściej zaniedbują oni ważny obowiązek. Powoduje to nie tylko problem dla urzędów, ale także dla właścicieli pojazdów. Machnięcie ręką na, wydawałoby się, mało istotny detal może ich narazić na poważne konsekwencje prawne i finansowe.
Ministerstwo Infrastruktury szykuje rewolucję na polskich drogach. Instytut Badawczy Dróg i Mostów, na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, pracuje nad nowymi wytycznymi dotyczącymi sygnalizacji świetlnej. Zmiany dotyczą również popularnych wśród kierowców sekundników. Czego można się spodziewać?
Decyzja o wycofaniu się z planów inwestycyjnych w Polsce chińskiego producenta samochodów elektrycznych Leapmotor wywołała duże poruszenie w branży motoryzacyjnej. Jak się okazuje, tam gdzie traci Polska, zyskują Niemcy. Firma rozważa bowiem przeniesienie produkcji właśnie do naszego zachodniego sąsiada.
Już w wkrótce nad Abu Zabi i Dubajem zaczną latać powietrzne taksówki. Sposób transportu, który dotąd kojarzył się bardziej z produkcjami science-fiction, niż z realnym światem, wejdzie tam do powszechnego użytku w 2026 roku. Latające taksówki skrócą czas dojazdu z 60-90 minut samochodem do około 10-30 minut.
Według prognoz powinniśmy się spodziewać podwyżek cen paliw na polskich stacjach benzynowych. Ceny zaczynające się od cyfry 5 znów mogą przejść do historii. Wahania są rezultatem wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA i związanej z nim nerwowości na rynku paliw.
Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o ruchu drogowym. Zmiany zakładają zmniejszenie minimalnego wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy. Na polskich drogach pojawią się więc 17-latkowie, których dotyczyć będą jednak specjalne ograniczenia. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, Polska będzie jednym z dwóch krajów UE, w którym można prowadzić poniżej 18 roku życia. A jak jest na świecie?
Ministerstwo infrastruktury pracuje nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym i innych przepisów dotyczących kierowców. Zmienić mają się limity prędkości, procedury związane z odbieraniem prawa jazdy oraz regulacje dotyczące młodych kierowców. Gruntowną reformę mają przejść także zasady naliczania punktów karnych.
W Polsce sprzedaje się coraz więcej samochodów z segmentu premium. Wzrosty dotyczą różnych marek, jednak prym wiedzie zaledwie kilka z nich – tak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Czy Polacy bogacą się tak szybko, że „zwykłe” wozy przestają być dla nich atrakcyjne? Nic bardziej mylnego.
Koszty ponoszone przez kierowców w związku z uzyskaniem dokumentów niezbędnych do posiadania samochodu i kierowania nie były zmieniane w większości od wielu lat. Korekta była kwestią czasu, co potwierdza odpowiedź na jedną z poselskich interpelacji. Ministerstwo Infrastruktury przekazało, o ile wzrosną wydatki kierowców. Jakie będą nowe stawki?
Firma LG Energy Solution wytwarzała w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem baterie do samochodów elektrycznych dla Forda. Wszystko wskazuje na to, że to koniec, a te ważne dla amerykańskiego giganta elementy nie będą dłużej powstawać w Polsce. Zdecydowano o przeniesieniu produkcji do USA. Przedstawiciele firmy podali powód.
Rząd zamierza wprowadzić nowe opłaty drogowe – wysokość jednej będzie zależała od emisji dwutlenku węgla, a wysokość drugiej od klasy emisji EURO. Taka informacja pojawiła się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wiadomo już też w jaki sposób będą pobierane opłaty.
Jak długo trzeba w Polsce odkładać, by kupić samochód prosto z salonu? Ile wypłat trzeba uzbierać, żeby wyjechać z komisu wozem z drugiej ręki? Jak się okazuje, pod tym względem nad Wisłą jest lepiej, niż jeszcze kilka lat temu, ale gorzej niż było kiedyś – przynajmniej pod pewnym względem.
Chociaż nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają, regularna kontrola tablic rejestracyjnych pojazdu jest czymś, co może ich uchronić przed nieplanowanymi wydatkami. Naraża na nie szczególnie obecna pora roku, która sprawia, że bardzo łatwo o ciągłe zabrudzenie i w konsekwencji niewidoczność numerów rejestracyjnych, za którą można wyłapać mandat. Niekiedy całkiem spory.
W nachodzących tygodniach policja skupi się na kontroli samochodów w jednym, szczególnym aspekcie. W skrajnych przypadkach może się to skończyć mandatem w wysokości 3 tys. zł, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jak przygotować się na kontrole?
Dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego są jednoznaczne – jeszcze nigdy w historii Polacy nie rejestrowali tylu samochodów campingowych jak obecnie. Co więcej, aktualny wynik zdecydowanie przekracza nawet ten z rekordowego 2021 roku. Jednocześnie na rynku samochodów kempingowych coraz odważniej rozpycha się pewien zaskakujący gracz.
Już od listopada w Polsce znacznie ma powiększyć się powierzchnia dróg z opłatą za przejazd. Takie informacje przekazało Ministerstwo Infrastruktury, a ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych dniach. Co ciekawe, wbrew pozorom takie rozwiązanie może ucieszyć znaczną część kierowców. Choć nie wszystkich.
W autach dla starszych kierowców są kluczowe inne funkcje niż w pojazdach dla młodszych miłośników czterech kółek. Eksperci polecają seniorom np. krótsze pojazdy, które są wygodniejsze do zaparkowania. Dziennik “Bild” sprawdził, które marki i modele samochodów najchętniej wybierają niemieccy emeryci. Pozycja pierwsza i trzecia mocno zaskakują.
To ostatni dzwonek na zakup samochodu, jeśli chce się zdążyć przed przyszłorocznymi podwyżkami cen. Przynajmniej jeśli do współczesnych wozów elektrycznych podchodzi się z rezerwą, a tym, co potencjalnego nabywcę nieustannie cieszy najbardziej, jest mrucząca pod maską obietnica mocy, zasięgu i niezawodności– silnik spalinowy. O ile w 2025 roku podrożeją samochody?
Agencja Rozwoju Przemysłu chce we współpracy z trzema partnerami wybudować fabrykę wodoru. Obiekt ma powstać na Śląsku, a cała inwestycja opiewa na 1,5-2 mld euro. ”Myślę, że będzie to coś co zmieni optykę, jeśli chodzi o gospodarkę Polski w przestrzeni transportu i ekologii” – mówi prezes ARP.
Ceny paliw systematycznie spadały od kwietnia, aż we wrześniu osiągnęły wreszcie średni poziom poniżej sześciu złotych za litr. Wraz z początkiem października ten satysfakcjonujący kierowców trend nie tylko się zatrzymał, ale i odwrócił. Paliwa po raz pierwszy od pół roku znów zaczęły bowiem drożeć. Chociaż w obecnej sytuacji to nie powinno zaskakiwać, za niespodziankę można natomiast uznać skalę tych podwyżek. Szczególnie w przypadku oleju napędowego.