Trzy ministerstwa pracują wspólnie, by w końcu zwiększyć poziom bezpieczeństwa na polskich drogach – poinformował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Planowane zmiany są konkretne i na pewno utrudnią życie drogowych piratów. Duże rozczarowanie czeka też kierowców, którzy korzystali z możliwości kasowania punktów karnych. Przestępstwem za to mają się stać nielegalne wyścigi oraz drogowa ekwilibrystyka.
Ważna informacja dla wszystkich, którzy planują wymianę samochodu na nowy. Szwedzki magazyn Vi Bilagare razem z firmą Rostskydsmetoder, która zajmuje się zabezpieczaniem pojazdów przed rdzą, przygotowali ranking marek samochodów, które najszybciej i najwolniej ulegają korozji. Oto pojazdy, które znalazły się w czołówce zestawienia.
Odkąd tylko się pojawiły, Mapy Google towarzyszą wielu kierowcom w codziennym docieraniu do celu. Stały się tak popularne, że niektórzy, pamiętający jeszcze nerwowe odwracanie papierowej mapy rozłożonej na kierownicy samochodu, bez tej aplikacji nie wyobrażają sobie życia. Jednocześnie miliony użytkowników skarżyło się jednak na brak pewnej kluczowej funkcji. Aż do teraz.
Ostatnio tak tanio na polskich stacjach można było tankować przed rosyjską agresją na Ukrainę – poinformował serwis e-petrol. Jego analitycy zwracają w ten sposób uwagę, że paliwo w Polsce jest najtańsze od ponad dwóch lat. Jednocześnie przedstawiono prognozy na nadchodzący tydzień i przewidywania dotyczące cen paliw w nieco dalszej przyszłości. Na co powinni szykować się kierowcy?
Jedna z największych motoryzacyjnych firm na świecie przechodzi obecnie kryzys związany ze spadkiem sprzedaży samochodów. Francusko-włosko-amerykański koncern ogłosił właśnie, że zwolni w Polsce kilkaset osób. Jednocześnie zakład będzie musiał przejść z trzyzmianowego, na dwuzmianowy tryb pracy.
Setki tysięcy nowych ogłoszeń każdego roku pojawia się na wszelkiego rodzaju portalach, za pośrednictwem których można kupić używane samochody. Nadchodzące miesiące będą jednak wyjątkowe, ponieważ wiele pojazdów, których oferty trafią na rynek, a potencjalnych nabywców będą zachęcać ceną, okaże się pojazdami popowodziowymi. Warto pamiętać, że sprzedawców, którzy ukryją ten fakt podczas sprzedaży, czekają poważne konsekwencje.
Pilnie potrzebne są środki transportu dające szansą na ekologiczną, nowoczesną mobilność. Mocnym kandydatem mogą być e-hulajnogi, jednak sposób, w jaki są popularyzowane, daleki jest od optymalnego. Widać to po miastach zaśmieconych pojazdami, ale też w bezpieczeństwie transportu. Najnowsze dane wskazują, że liczba wypadków z udziałem e-hulajnóg szybko rośnie.
Paliwa w Polsce tanieją i na razie nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Od poniedziałku kierowców odwiedzających stacje benzynowe po raz kolejny mogą zaskoczyć liczby wyświetlane na pylonach. Zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego będą niższe, niż obecnie.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zapowiedział uszczelnienie systemu kontroli ubezpieczeń OC. Powodem jest szokujący wzrost liczby wezwań do zapłaty i ujawniania przypadków braku ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Według danych z końca pierwszej połowy roku, wystawiono już ponad 170 tysięcy wezwań do uregulowania płatności.
Zmieniły się ważne przepisy dla kierowców i o co ciekawe, wprowadzone zmiany powinny ucieszyć dosłownie wszystkich - ucieszą się kierowcy, policjanci oraz urzędnicy. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać od wtorku 10 września i dotyczą uprawnień do prowadzenia samochodu. O co dokładnie chodzi?
Kierowcy mają czas tylko do 15 września, by podjąć ważną decyzję, która zdecyduje o tym, jak działać będzie ich nawigacja. Sprawa dotyczy konkretnie Map Google, które właśnie tego dnia wprowadzą istotne zmiany w funkcjonowaniu aplikacji. Google zapowiedziało je już kilka miesięcy temu, a dotyczą one przede wszystkim tak zwanej osi czasu.
Już od poniedziałku (9 września) polscy kierowcy będą się musieli zacząć oswajać z nowymi naklejkami na samochodach. Tego dnia w życie wchodzi bowiem rozporządzenie przygotowane przez ministerstwo klimatu, które dotyczy Stref Czystego Transportu. Za brak nowej nalepki kierowcom grozić będą wysokie mandaty. Ich wysokość może wynosić nawet kilkaset złotych.
Od 1 lipca br. w największych miastach Polski działają Strefy Czystego Transportu - wyznaczone przez lokalne władze terytoria, gdzie zabroniony jest wjazd samochodów z wysokoemisyjnymi silnikami spalinowymi. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca jednak uwagę, że system jest niekonsekwentny i niesłusznie dyskryminuje.
Aktualizacja taryfikatora kar za przewinienia drogowe przyniosła pozytywne skutki - po tym, jak mandaty zaczęły opiewać na kwoty kilku tysięcy złotych, na polskich drogach jest bezpieczniej i ginie na nich mniej ludzi. Po sukcesie Sejm pracuje nad kolejnymi zmianami - surowiej ma być karane mniej niebezpieczne, ale nagminne przewinienie kierowców.
Dla wielu kierowców nadal nie jest jasne już, przy bieżącym tempie eksploatacji paliw kopalnych konieczne będą zasadnicze zmiany na rynku motoryzacyjnym, ale też w stylu życia milionów Europejczyków. Pomysł na ich kształt ma Międzynardowa Agencja Energetyczna, która w 10 punktach przedstawiła nową wizję mobilności. Niektóre postulaty mogą szokować.
Odcinkowe pomiary prędkości to rozwiązanie o znacznie większym pozytywnym wpływie na bezpieczeństwo na polskich drogach od fotoradarów poprzedzonych często w dodatku oznakowaniem. Dzięki OPP możliwe jest trwałe kształtowanie postaw kierowców, a nie tylko zmuszanie ich do zwolnienia na odcinku kilkuset metrów, a następnie powrotu do jazdy z prędkością powyżej obowiązujących przepisów. Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że w Polsce system wdrożony zostanie w dziesiątkach nowych miejsc. GITD przeznaczy na ten cel 70 mln zł.
Do użytkowników aplikacji Mapy Google w wersji przeznaczonej na iPhone’y i systemy CarPlay zaczyna trafiać aktualizacja, która przynosi ważną nową funkcję. Co ciekawe, możliwości, które dopiero teraz stopniowo otrzymują użytkownicy iOS-a od wielu lat dostępna jest na smartfonach z Androidem. Nie są znane przyczyny takiego opóźnienia, niemniej Google potwierdziło już, że po początkowych testach uruchomiono aktualizację w skali globalnej. Ta zaczęła już zdobywać popularność, ale nie brakuje krytycznych głosów, według których zmiany w Mapach nie tylko nie są potrzebne, ale wręcz mogą okazać się mylące i szkodliwe.
Od 1 lipca w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Nie mogą do niej wjeżdżać starsze samochody z silnikami spalinowymi, które nie spełniają określonych przez włodarza miasta norm. Ma się to przełożyć na poprawę jakości powietrza, komfort i zdrowie mieszkańców, ale też zmniejszyć liczbę pojazdów w centrum. Od uruchomienia Strefy Czystego Transportu minął już miesiąc, a to okazja do pierwszego podsumowania. Dane płynące z Warszawy są jednak dla środowisk aktywistów miejskich oznaką tego, że ambitny plan okazał się w dużej mierze fikcją.
Kary za roztargnienie potrafią być w Polsce bardzo wysokie, a w tym przypadku za zwykłe spóźnienie grozi opłata w wysokości 8600 zł. Wezwanie do uregulowania takiej kwoty mogło otrzymać nawet 350 000 polskich kierowców. Kwota może wydawać się abstrakcyjna, szczególnie, że należność w wielu przypadkach może przekraczać wartość samochodu. Tymczasem sprawą kar za brak OC zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Z tego tekstu dowiesz się:● Ile wynoszą i jak naliczane są kary za brak OC.● Jakie zarzuty stawiane są instytucji, która je nakłada.● Jakie działania w sprawie podjął już RPO.
Losy najważniejszej inwestycji planowanej w Polsce, biorąc pod uwagę najnowsze doniesienia, nie są tak jednoznaczne, jak deklaruje ministerstwo cyfryzacji. Ogromne straty, masowe zwolnienia oraz wady techniczne najnowszych generacji procesorów sprawiają, że powstanie zakładu testowania półprzewodników Intela pod Wrocławiem trudno dziś brać za pewnik. Kondycję korporacji być może najlepiej ilustruje fakt, że wczoraj CEO Intela, Pet Gelsinger, zaczął zamieszczać w serwisie X fragmenty Pisma Świętego. Tymczasem budowę zakładu w Polsce rozważać ma zupełnie inna korporacja produkująca m.in. półprzewodniki. W okolicach Trójmiasta może powstać jej fabryka akumulatorów dla samochodów elektrycznych.
Od 1 lipca br. w niektórych miastach zaczęły obowiązywać strefy czystego transportu, które mają na celu znaczące ograniczenie ruchu samochodów wyposażonych w wysokoemisyjne silniki spalinowe po zatłoczonych ulicach centrum. Tak jest m.in. w Warszawie, gdzie ograniczono wjazd samochodom, które nie spełniają normy Euro 2 lub Euro 4 w przypadku silników diesla. Na badanie skutków tych regulacji w Polsce trzeba jeszcze zaczekać, ale można posiłkować się przykładem Londynu, gdzie strefa ultra niskiej emisji już dziś przynosi wymierne korzyści. Nie tylko znacząco poprawiła się jakość powietrza, ale też spadła liczba starszych samochodów, które w ogóle wjeżdżają do miasta.
Cztery nachodzące na siebie koła stanowią znak rozpoznawczy jednej z największych marek samochodowych. Logo Audi to nie tylko symbol motoryzacyjnego giganta, ale również ważne nawiązanie do historii. Czy to możliwe, że logo raz na zawsze zniknie z ulic? Powód może zaskoczyć.
Obserwujemy próby przenoszenia modeli sprzedażowych znanych z usług IT na inne gałęzie gospodarki. Powoli w niepamięć odchodzi możliwość jednorazowego zakupu trwałego produktu. Zamiast tego producenci każą nam wykupywać subskrypcje, w zamian świadcząc mniej lub bardziej wartościowe aktualizacje czy rozszerzoną pomoc techniczną. O ile wśród nabywców oprogramowania czy usług chmurowych takie podejście zyskało wielu zwolenników, tak w modelu subskrypcyjnym zaczynają być także sprzedawana elektronika użytkownika, a nawet… samochody.
Ładowarek do samochodów elektrycznych powstaje w Polsce coraz więcej, głównie za sprawą stacji benzynowych oraz sieci handlowych, które chcą umożliwić swoim klientom ładowanie pojazdów podczas dokonywania zakupów. Tymczasem trwały spory dotyczące tego, w jaki sposób i czy w ogóle tego typu infrastrukturę obłożyć podatkami. Na wpływach z podatków najbardziej zależy gminom oraz miastom. Właśnie zapadł wyrok sądu w tej sprawie. Trzeba więc płacić, czy nie?
Dysponujemy już danymi, według których dostosowanie taryfikatora mandatów za przewinienia w ruchu drogowym do współczesnych realiów przyniosło pozytywne skutki dla bezpieczeństwa na drogach. Jest to zachętą, by waloryzacji dokonać także w innych obszarach, m.in. za wykroczenia, które są nagminnym i palącym problemem polskich miast i realnie przyczyniają się do obniżania w nich standardów życia, ale też bezpieczeństwa.
22 dzień lipca zapoczątkuje kolejny tydzień, w którym ceny paliw ulegają zmianom. Co więcej, zmiany te należą to wąskiego grona takich, które kierowcy przyjmują z zadowoleniem. Od poniedziałku na stacjach benzynowych zapłacimy odrobinę mniej za benzynę, ropę oraz gaz.
Na polskich drogach coraz prężniej działają odcinkowe pomiary prędkości. Żółte kamery pojawiają się w nowych lokalizacjach, a ich skuteczność w namierzaniu piratów drogowych jest bezdyskusyjna. System, który jak dotąd ma rekordową skuteczność, wystawia mandat co 120 sekund. Od początku roku mandaty otrzymało już ponad pół miliona kierowców. Gdzie trzeba uważać?
O tym, że nowe jest wrogiem dobrego wiedzą m.in. kierowcy. Producenci samochodów zachłysnęli się możliwościami ekranów dotykowych i to z ich użyciem obsługiwana jest lwia część funkcji, które dostępne były przez lata z poziomu fizycznych przycisków. Odpowiedzią na ten stan rzeczy mają być zmiany w ocenach bezpieczeństwa, które wymuszą przynajmniej częściowy powrót do interfejsów analogowych.