Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Archiwum luty 2022

EN 01514199 0199
28.02.2022 01:00 Bezpłatne ubezpieczenia dla uchodźców z Ukrainy

Największe firmy branży ubezpieczeniowej będą oferować uchodźcom z Ukrainy darmowe ubezpieczenie na 30 dni – poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Mowa o obowiązkowym ubezpieczeniu granicznym Jak poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń na swoim Twitterze: Ubezpieczenie graniczne na 30 dni dla osób wjeżdżających z Ukrainy jest bezpłatne. Oferują je Ergo Hestia, PZU oraz Warta. Ubezpieczenia dostępne u agentów tych firm na przejściach granicznych".Branża ubezpieczeniowa niesie pomoc obywatelom UkrainyUbezpieczenie graniczne na 30 dni dla osób wjeżdżających z Ukrainy są bezpłatne. Oferują je @ERGO_Hestia , @PZU oraz #Warta – ubezpieczenia dostępne u agentów tych firm na przejściach granicznych.#Pomagamy #razemdlaUkrainy pic.twitter.com/mwUygbYZCE— PIU (@PIU_org_pl) February 27, 2022 PZU, Ergo Hestia i Warta poinformowały, że za darmo obejmą ochroną w ramach OC komunikacyjnego obywateli Ukrainy uciekających przed wojną do Polski. Dokument ubezpieczenia mogą otrzymać od agentów tych firm działających przy granicy lub zdalnie, na wielojęzycznej infolinii Ergo Hestii, działającej pod numerem +48 58 766 34 04.

FMsmLHIXoA4ejsK
28.02.2022 01:00 Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo swojego kraju w Unii Europejskiej – poinformowała na Twitterze Rada Najwyższa Ukrainy. O natychmiastowe rozpatrzenie wniosku zaapelował do unijnych przywódców były prezydent Petro Poroszenko.- Podpisałem dzisiaj wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Jestem pewien, że to realne" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych. „To historyczny moment” – skomentował ukraiński parlament.<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">Zelensky signed an application for <a href="https://twitter.com/hashtag/Ukraine?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#Ukraine</a>&#39;s membership in the <a href="https://twitter.com/hashtag/European?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#European</a> Union. <a href="https://t.co/imVodbdaKv">pic.twitter.com/imVodbdaKv</a></p>&mdash; NEXTA (@nexta_tv) <a href="https://twitter.com/nexta_tv/status/1498327028382240777?ref_src=twsrc%5Etfw">February 28, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script> Wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem oraz premierem Denysem Szmyhalem podpisano także wspólne oświadczenie - poinformował wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha. Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej - powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Euronews przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (3)
28.02.2022 01:00 ZUS wypłaci składki Ukraińcom, którzy pracowali w Polsce i przez wojnę nie mogą pobrać świadczeń

ZUS przejmie wypłatę polskich emerytur i rent, które były dotychczas wypłacane na terenie Ukrainy oraz udostępni uchodźcom swoją bazę noclegową. Na stronie internetowej ZUS.pl są już informacje w języku ukraińskim o rodzajach pomocy oferowanych przez Zakład. ZUS dysponuje około 1400 miejscami w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie kraju, które chce udostępnić uchodźcom. Taka informacja już została przekazana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodom. – Ponadto na naszej stronie internetowej ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim. W ten sposób staramy się dotrzeć z informacją do potrzebujących, gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą publikowane aktualne treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

gazoprom
28.02.2022 01:00 Przesył gazociągiem Polska-Litwa rozpocznie się 1 maja

Przesył gazowym interkonektorem Polska-Litwa (GIPL) rozpocznie się 1 maja 2022 roku - przekazali operatorzy z obu krajów: Gaz-System i Amber Grid. Dodali, że pełną przepustowość gazociąg ma osiągnąć 1 października. Budowa gazociągu GIPL o długości 508 km, który łączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy dobiega końca. W związku z tym operatorzy systemów przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz AB Amber Grid zdecydowali o tym, że częściowa przepustowość tego gazociągu będzie dostępna dla uczestników rynku już od 1 maja. Pełną przepustowość GIPL osiągnie w październiku 2022 roku. Od 1 maja przepustowość przerywana dla kierunku z Litwy do Polski wyniesie 2.4 GWh/h, co w skali roku odpowiada 1,9 mld m3/r. Przepustowość dla kierunku z Polski na Litwę wyniesie 2.6 GWh/h, co w skali roku odpowiada 2 mld m3/r. Początkowe zdolności przesyłowe w obu kierunkach zostaną zaoferowane w kwietniu 2022 r. na platformie Platformie GSA, która stanowi narzędzie informatyczne do rezerwowania zdolności przesyłowych gazu na połączeniu międzysystemowym Santaka (punkt połączenia pomiędzy Polską a Litwą).Projekt GIPL ma na celu utworzenie dwukierunkowego gazociągu przesyłowego łączącego systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, co pozwoli na wyeliminowanie tzw. wysp energetycznych, czyli regionów dotychczas niezintegrowanych z rynkiem energetycznym UE, takich jak Litwa, Łotwa i Estonia oraz Finlandia. Budowa gazociągu jest inwestycją która ma status „Projektu wspólnego zainteresowania” (PCI - Project of Common Interest) i jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentów „Łącząc Europę” (CEF - Connecting Europe Facility) oraz „Transeuropejska sieć energetyczna” (Trans European Networks – Energy – TEN-E).

switzerland-g613917567 1920
28.02.2022 01:00 Szwajcaria wprowadza wszystkie sankcje UE przeciw Rosji. To historyczny moment

Szwajcaria przyjmuje wszystkie sankcje UE wobec Rosji i zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych – ogłosiła Szwajcarska Rada Federalna. Efektem tej decyzji będzie uderzenie w majątki rosyjskich oligarchów. Szwajcarska Rada Federalna przekazała, że ze skutkiem natychmiastowym zostają wprowadzone sankcje finansowe wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.Majątki tych samych osób, które już wcześniej objęła sankcjami UE, również w Szwajcarii zostaną zamrożone ze skutkiem natychmiastowym.Szwajcaria wprowadziła również zakaz wjazdu dla pięciu rosyjskich oligarchów i osób związanych blisko z Władimirem Putinem. Władze nie podały jednak ich nazwisk ze względu na zachowanie prywatności. Ponadto zawieszono umowę z 2009 r. o ułatwieniach wizowych dla Rosjan. O decyzji Rady poinformował Reuters. "W świetle kontynuowania wojskowej interwencji na Ukrainie Rada Federalna 28 lutego podjęła decyzję o przyjęciu unijnych pakietów sankcji z 23 i 25 lutego" - czytamy w oświadczeniu szwajcarskiego rządu. Szwajcaria przyjęła także sankcje finansowe wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Wejdą one w życie natychmiast.

EN 01514403 0091
27.02.2022 01:00 Japonia zamraża aktywa Putina i przyłącza się do odcięcia rosyjskich banków od SWIFT

Japonia dołączy do Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Kanady w blokowaniu dostępu rosyjskich banków do systemu międzynarodowych płatności SWIFT – przekazał premier Japonii Fumio Kishida. – Po agresji Rosji na Ukrainę nie jest dłużej możliwe kontynuowanie relacji z Rosją na zasadach takich jak wcześniej – powiedział premier Fumio Kishida w niedzielę wieczorem. Dodał, że Japonia z krajami G7 i międzynarodową społecznością podejmie bardziej stanowcze działania. – Pokażemy, że lekkomyślny akt przemocy ma olbrzymią cenę. Relacje społeczności międzynarodowej z Rosją nie mogą już być takie, jak wcześniej – powiedział dziennikarzom Kishida, potępiając rosyjską agresję na Ukrainę.Władze Japonii nałożyły już na Moskwę dwa pakiety sankcji, przewidujących m.in. zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu do Rosji wysokich technologii, w tym półprzewodników, a także ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii.

supermarket-gbfbd8dade 1920
27.02.2022 01:00 Rząd znosi zakaz niedzielnego handlu w dwóch województwach

Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, w szczególności przy trasach, którymi poruszają się osoby przemieszczające się z Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów. Zakaz handlu w niedzielę przestaje tymczasowo obowiązywać w dwóch województwach – ogłosił rzecznik rządu Piotr Müller podczas konferencji prasowej.– W szczególności w woj. podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, po których poruszają się osoby przemieszczające się z terenu Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę. Właśnie ze względu na to, że działamy w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem wyższego dobra - w tym wypadku osób, które uciekają przed wojną – powiedział Müller.Rzecznik rządu zaznaczył, że otwarcie sklepu nie będzie karane. Wcześniej zaapelowała o to Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.– Jestem w kontakcie z Główną Inspektor Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko. Wprowadzimy w tym zakresie odpowiednie regulacje prawne – zapewniła szefowa resortu.

bankomat-euronet-wypłata pieniędzy-kobieta-biznesinfo
25.02.2022 01:00 Przerwy w bankach. Będą utrudnienia w dostępie do usług

Klienci największych banków będą mieli problemy z dostępem do bankowości. Wśród banków, które zapowiedziały utrudnienia w najbliższy weekend, są m.in.: Bank Millennium, Getin Bank i Citi Handlowy. Tradycyjnie przed weekendem przygotowaliśmy dla Was zestawienie banków, które zapowiedziały przerwy w dostępie do swoich usług.

EN 01514216 2391
25.02.2022 01:00 Zawieszenie Rosji w Radzie Europy. Premier: procedura ruszyła

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że "komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy". Zaznaczył, że finalna decyzja zapadnie za niedługo. – Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy. Niedługo finalna decyzja – poinformował premier Mateusz Morawiecki.Aktualizacja godz. 17.10Komitet Ministrów podjął decyzję o zawieszeniu uczestnictwa Rosji w Radzie Europy. Wykluczenie Rosji z RE potwierdził szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Ten kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Europy.

EN 01508640 0043
25.02.2022 01:00 Orlen reaguje na manipulację cenami paliw. Rozwiąże umowy ze stacjami, które stosują złe praktyki

W trybie natychmiastowym rozwiążemy umowę z tą stacją, jak również z każdym innym odbiorcą naszych paliw czy operatorem stacji korzystającej z naszego szyldu, który będzie próbował wykorzystać aktualną sytuację do nieuczciwych praktyk i manipulowania cenami paliw https://t.co/jMYAAohGO1— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) February 24, 2022 W trybie natychmiastowym rozwiążemy umowę z tą stacją, jak również z każdym innym odbiorcą naszych paliw czy operatorem stacji korzystającej z naszego szyldu, który będzie próbował wykorzystać aktualną sytuację do nieuczciwych praktyk i manipulowania cenami paliw – przekazał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Wcześniej Lider Agrounii Michał Kołodziejczak udostępnił na Twitterze zdjęcia pylonu reklamowego i paragonu z jednej ze stacji paliw w gminie Błaszki w województwie łódzkim, która sprzedawała benzynę i olej napędowy po 9,99 zł za litr. "Wojna. Dziś po 10 zł/l. Jutro ma być po 15 zł/l. Pieniądze przestają mieć wartość" – napisał Kołodziejczak. W tym samym poście oskarżył rząd o brak przygotowania zapasów paliw, a tym samym doprowadzenie do nagłego wzrostu ich cen na stacjach benzynowych. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział natychmiastowe rozwiązanie umowy ze stacją benzynową, która kupuje paliwo m.in. Orlenu i sprzedaje je z ok. 100 proc. marżą. Spotka to wszystkie współpracujące z koncernem podmioty, które wykorzystują sytuację i manipulują cenami.

gasoline-g73437505e 1920
25.02.2022 01:00 Na stacjach w Polsce nie zabraknie paliw. Podały PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN

PKN Orlen, Grupa Lotos oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) zapewniają, że Polska jest zabezpieczona przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw.– Dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni. Jesteśmy bezpieczni, bo na przestrzeni ostatnich sześciu lat realizowaliśmy działania zmierzające do dywersyfikacji dostaw surowca. Jeszcze w 2013 roku rafineria w Płocku przerabiała 98% rosyjskiej ropy. Dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.Paliwa w Polsce nie brakuje. Zarówno zapasy ropy, jak i produkcja paliw w Grupie ORLEN są na poziomie wystarczającym dla pokrycia bieżącego zapotrzebowania. Zabezpieczone są również dostawy ropy naftowej do rafinerii Grupy ORLEN w Polsce, Czechach i na Litwie. Zaopatrzenie w surowiec odbywa się na bieżąco, zgodnie z kontraktami długoterminowymi i spotowymi. Realizowana jest także hurtowa sprzedaż paliw – czytamy w komunikacie.Spółki paliwowe we wspólnym komunikacie przekazały, że "transport ropy naftowej rurociągiem z kierunku wschodniego do Polski odbywa się zgodnie z harmonogramem tłoczeń". W informacji zaznaczono, że "nasz kraj jest zabezpieczony przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw". Zofia Paryła, prezes Grupy Lotos, oświadczyła, że w 2019 r. rafineria w Gdańsku zmierzyła się już ze wstrzymaniem dostaw drogą lądową, utrzymując niezmieniony poziomu przerobu ropy naftowej oraz ciągłość ekspedycji swoich produktów na rynek. – Spółka na bieżąco monitoruje sytuację i jest przygotowana na różne scenariusze. W 2019 roku rafineria w Gdańsku zmierzyła się już ze wstrzymaniem dostaw drogą lądową, utrzymując niezmieniony poziomu przerobu ropy naftowej oraz ciągłość ekspedycji swoich produktów na rynek – mówi Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS. – Nadmorskie położenie od zawsze poszerza naszą elastyczność operacyjną. Daje to spółce możliwość zakupu szerokiej gamy surowca z różnych kierunków świata, co stanowi naturalną część jej codziennej działalności, realizowanej zawsze w przypadku potwierdzenia ekonomiki potencjalnej transakcji – dodaje. Artykuły, które mogą Cię zainteresowaćNeo-angin. Działa antyseptycznie. Łagodzi ból gardłaJak eskalacja konfliktu na Ukrainie może wpłynąć na polską gospodarkę?Powstaną punkty dla uchodźców. Polska reaguje na agresję Rosji na Ukrainę

z osttaniej chwili polska 2
25.02.2022 01:00 Polska zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

Premier polecił przygotowanie uchwały ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych. – Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych – przekazał premier Mateusz Morawiecki. Będzie to oznaczało zarówno zakaz startów i lądowań z polskich lotnisk dla samolotów np. Aeroflotu, jak również brak możliwości przelotu nad terytorium Polski do innych państw. Polska ma prawo podjąć decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej, ponieważ każde państwo w tym zakresie ma suwerenność.Wcześniej na taki krok zdecydowała się Wielka Brytania. Również linie lotnicze British Airways odwołały rejsy do Moskwy i zapowiedziały, że ich samoloty będą omijać przestrzeń powietrzną Federacji Rosyjskiej. Również w czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
25.02.2022 01:00 Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich wypłat z ZUS muszą rozliczyć się do końca lutego

Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich wypłat z ZUS, muszą pamiętać by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach. Chodzi między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy też przychody z prowadzenia działalności gospodarczej.Konieczność rozliczenia swoich dochodów z ZUS dotyczy wyłącznie osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, czyli kobiet poniżej 60 i mężczyzn poniżej 65 roku życia. Pozostali mogą dorabiać bez ograniczeń. Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna), a osiągnęli w zeszłym roku dodatkowy przychód, są zobowiązani poinformować ZUS o uzyskanych kwotach wynagrodzeń. – Co roku muszą to zrobić maksymalnie do końca lutego. Rozliczenie z dodatkowego przychodu dotyczy także wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy w ubiegłym roku pracowali za granicą. Otrzymane dodatkowe zarobki mogą dotyczyć np. prowadzenia działalności gospodarczej, umowy o pracę, umowy zlecenia, czy też przychodów z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanych przez ZUS pieniędzy. Według rzeczniczki, rozliczenie może być rocznie lub miesięcznie w zależności od tego, co jest dla emeryta lub rencisty korzystniejsze. – Żeby to było możliwe trzeba przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Takie dokumenty wystawiają pracodawcy – wyjaśnia Kowalska-Matis. – Zaś osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą napisać i złożyć oświadczenie samodzielnie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – dodaje rzeczniczka.

NBP-bank-biznesinfo
24.02.2022 01:00 NBP udzieli pomocy Ukrainie. Przeznaczy do 4 mld zł na swap walutowy

Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o udzieleniu swapa walutowego Narodowemu Bankowi Ukrainy maksymalnie do kwoty 4 mld PLN – poinformował NBP. – Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o udzieleniu swapa walutowego Narodowemu Bankowi Ukrainy maksymalnie do kwoty 4 mld PLN –poinformował NBP w komunikacie.Swap walutowy daje możliwość zabezpieczenia płynności finansowej w innej walucie niż ukraińska hrywna. Oznacza to, że takie pozyskiwanie dodatkowej płynności odbędzie się dla Ukrainy bez ponoszenia ryzyka kursowego.Swapy pozwalają też na likwidację niedopasowania czasowego pomiędzy datami przepływów walutowych wynikających z kontraktów handlowych oraz dają możliwość przyspieszenia lub wydłużenia terminu realizacji zawartych transakcji wymiany walutowej lub terminowej transakcji walutowej.

EN 01508640 0232 (1)
24.02.2022 01:00 Sasin: monitorujemy sytuację w obszarze bezpieczeństwa energetycznego

Monitorujemy sytuację dot. funkcjonowania spółek Skarbu Państwa, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa energetycznego – napisał w czwartek wicepremier Jacek Sasin.W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu "specjalnej operacji militarnej". Wojska rosyjskie zaatakowały zbrojnie Ukrainę. W całym kraju prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny.– Dziś wspólnota międzynarodowa staje przed próbą. Cały wolny świat musi się zjednoczyć i zmusić putinowską Rosję do zaprzestania agresji. Na bieżąco monitorujemy sytuacje w obszarze funkcjonowania spółek skarbu państwa – zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa energetycznego – napsał Jacek Sasin.Dziś wspólnota międzynarodowa staje przed próbą. Cały wolny świat musi się zjednoczyć i zmusić putinowską Rosję do zaprzestania agresji. Na bieżąco monitorujemy sytuacje w obszarze funkcjonowania spółek skarbu państwa- zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.— Jacek Sasin (@SasinJacek) February 24, 2022

EN 01514199 0098
24.02.2022 01:00 Powstaną punkty dla uchodźców. Polska reaguje na agresję Rosji na Ukrainę

– W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Pytany w Radiu Plus o to, czy na przejściach na granicy ukraińsko-polskiej pojawiają się osoby chcące szukać w Polsce schronienia zaznaczył, że obecnie ruch jest umiarkowany. Zaznaczył, że sytuacja może zmienić się z godziny na godzinę.W ciągu najbliższych paru godzin w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstaną punkty recepcyjne. Decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do odpowiednich działań przystąpili już wojewodowie. W pierwszym etapie prac powstanie osiem punktów – wyjaśnił Szefernaker. Chodzi o zapewnienie wyżywienia oraz pomocy medycznej. – Te punkty są przede wszystkim dla osób, które na najbliższe godziny nie mają żadnej perspektywy w Polsce. Duża część Ukraińców, która będzie chciała znaleźć bezpieczne miejsce w naszym kraju, będzie szukać wśród Ukraińców, którzy już w Polsce są. Ponad 2 mln osób tu przebywa zgodnie z prawem, legalnie. Część osób uda się więc do swoich najbliższych – powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

ukrainian-flag-g77febb4e2 1920
24.02.2022 01:00 Ukraina wprowadza stan wojenny. Rosja zaatakowała

W czwartek nad ranem rosyjskie wojska zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach. Syreny ostrzegawcze rozbrzmiały nad Kijowem o świcie po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, kładąc kres tygodniom dyplomatycznych prób zapobieżenia konfliktowi i pogrążając Europę w głębokim kryzysie militarnym. Zaatakowano punkty kontrolne przy użyciu m.in. pojazdów opancerzonych i wyrzutni rakietowych typu Grad. Atak rozpoczął się o godz. 5 rano czasu ukraińskiego (6 polskiego). Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy, siły rosyjskie rozpoczęły intensywny ostrzał jednostek ukraińskich wzdłuż granicy, a także bombardowanie lotnisk i obiektów wojskowych w Boryspolu, Ozernoje, Kulbakinie, Czuguewie, Kramatorsku, Czarnobajewce. Ostrzał artyleryjski był prowadzony także wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy.Eksplozje wywołane pociskami i ostrzałem artyleryjskim rozpoczęły się przed świtem na całej Ukrainie, w tym wokół stolicy Kijowa i czarnomorskich portów Odessy i Mariupola, a także Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

warsaw-ge6740b502 1920
24.02.2022 01:00 Jak eskalacja konfliktu na Ukrainie może wpłynąć na polską gospodarkę?

Ekonomiści nie mają wątpliwości, że eskalacja konfliktu na Ukrainie będzie miała wpływ na gospodarkę. Nasilenie konfliktu może mieć wpływ na rosnące ceny i stale rosnące koszty życia. – Wojna Rosji z Ukrainą oznacza spadek polskiego PKB o 1 proc. i większą skalę podwyżek stóp – oceniają ekonomiści Pekao SA.Światowa gospodarka od dłuższego czasu boryka się z rosnącą w szalonym tempie inflacją. – Kluczowy kanał oddziaływania to jednak ceny. Widzimy, jak na newsy o konflikcie reagują rynki surowców energetycznych i rolnych. To zapowiedź dalszego wzrostu inflacji i prawdopodobnie również większej skali podwyżek stóp (zobaczymy – dla banku centralnego to ogromny dylemat) – podają analitycy Pekao. Eksport do Rosji stanowi 3 proc. całkowitego eksportu towarów z Polski (1,5 proc. PKB), a eksport na Ukrainę – 2 proc. (1 proc. PKB).Eskalacja wojny na Wschodzie może uderzyć w naszą gospodarkę, jest wymiana handlowa. Jedną z konsekwencji może być ograniczenie popytu na towary produkowane w Unii Europejskiej przez odbiorców rosyjskich i ukraińskich.Według danych Eurostatu Ukraina jest 14. wśród odbiorców towarów eksportowanych z Polski. Jednocześnie zajmuje ona 18. miejsce pod względem wartości towarów importowanych do Polski.Dziś w sejmie premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że niezbędne są dalsze sankcje gospodarcze nałożone na Rosję, nawet jeśli miałyby rykoszetem ugodzić w gospodarki państw zachodnich. Takie konsekwencje sankcji rozrysował przed kilkoma dniami prezydent USA Joe Biden. – Stan gospodarki jest dobry, jesteśmy w dobrym położeniu. Nasz budżet jest w bardzo dobrym stanie i to pomimo wdrożenia pakietu antyinflacyjnego. W styczniu to będzie duża nadwyżka budżetowa, w lutym może być budżet zrównoważony – zapewniał szef rządu.

pexels-ingo-joseph-109629 (2)
24.02.2022 01:00 Niemcy: Jesteśmy oszołomieni, ale nie bezradni. Obudziliśmy się w innym świecie

– Po miesiącach przygotowań za pomocą kłamstw i propagandy prezydent Putin zdecydował się zrealizować swoje groźby. Obudziliśmy się dziś w innym świecie – powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. To reakcja na rozpoczęcie przez Rosję inwazji na Ukrainę.Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zaznaczyła, że atakując Ukrainę, Rosja łamie najbardziej elementarne zasady porządku międzynarodowego, a światowa społeczność nie zapomni tego dnia hańby dla Rosji. Zapowiedziała, że Niemcy zareagują wspólnie z partnerami. – Z całego serca solidaryzujemy się z Ukrainą – napisała Baerbock. Minister zwołała sztab kryzysowy rządu federalnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Szefowa niemieckiej dyplomacji dodała, że Ukraina nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to co się stało.

EN 01467676 0021
24.02.2022 01:00 Złoty słabnie, złoto coraz droższe

Po ataku Rosji na Ukrainę Polska waluta mocno straciła na wartości. W czwartek rano za europejską walutę było trzeba zapłacić nawet 4,66 zł, czyli o 12 groszy więcej niż dzień wcześniej. Złoty osłabił się w stosunku do dolara. Kurs dolara oscylował wokół 4,11 zł, co oznacza osłabienie złotego o około 1,3 proc. Rosyjska inwazja na Ukrainę odbija się na rynkach finansowych od rana. Najważniejszy indeks Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie spadł dziś o blisko 14 proc. Po południu sytuacja na parkiecie nieco się poprawiła, ale złoty dalej słabnie.Rekordowo wzrosła również cena złota, po raz pierwszy w historii cena kruszcu w przekroczyła 8 000 złotych za uncję. W czwartek rano ceny sięgały 8030 zł/oz i były o 3,7 proc. wyższe niż dzień wcześniej. Za uncjową monetę zapłacimy obecnie ok. ok. 8,5 tys. zł.W czwartek 24 lutego ceny kruszcu w transakcjach spot sięgnęły 1950 dolarów za uncję. To najwyższy poziom od stycznia 2021 roku. Wzrosty widać już od kilku tygodni, gdy wiadomo było, że sytuacja wokół konfliktu na Ukrainie się zaostrza.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
23.02.2022 01:00 Od marca można dorobić więcej na wcześniejszej emeryturze lub rencie

ZUS poinformował, że już od marca wzrastają limity dla dorabiających emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze ustawowego wieku emerytalnego. Takie osoby będą mogły dorobić teraz więcej pieniędzy bez ryzyka zmniejszenia świadczenia z ZUS. – Od marca wcześniejsi emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić do wypłacanych świadczeń – przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

EN 01492449 1088
23.02.2022 01:00 Nord Stream 2 wstrzymany. Ma to nie mieć wpływu na ceny gazu

Decyzja Niemiec o zawieszeniu na czas nieokreślony gazociągu Nord Stream 2 nie ma wpływu na ceny gazu – powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. – W gazociągu Nord Stream 2 nie ma gazu. Wstrzymano certyfikację, która jest potrzebna do jego uruchomienia. Proces dopuszczenia do użytku nie może mieć wpływu na ceny gazu – powiedziała Margrethe Vestager. W związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim rząd Niemiec wstrzymał we wtorek do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. – Zatrzymanie certyfikacji Nord Stream 2 jest nieuniknionym i słusznym krokiem w obliczu eskalacji Rosji na Ukrainie – mówił Ulrich Lechte, poseł niemieckiego Bundestagu i rzecznik spraw zagranicznych frakcji FDP. Jak mówił we wtorek polskiego rządu Piotr Müller tego samego zdania jest Polska.– Nie widzę innej możliwości, niż niedopuszczenie do uruchomienia Nord Stream 2 – powiedział Müller.

Fot. Pawel Wodzynski/East News
23.02.2022 01:00 Sejm przyjął uchwałę w sprawie agresji Rosji na Ukrainę

W uchwale podkreślono, że "zasada suwerenności oraz prawo do samostanowienia narodów należą do podstawowych wartości cywilizacji zachodniej". "Decyzja Federacji Rosyjskiej o uznaniu niezależności dwóch terytoriów będących integralnymi częściami Ukrainy narusza w sposób jawny reguły przyjęte przez społeczność międzynarodową i oznacza odrzucenie przez stronę rosyjską wszelkich dróg do zgodnego z prawem międzynarodowym porozumienia" – czytamy w uchwale. W uchwale podkreślono, że postanowienie Władimira Putina "narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, dlatego nie ma i nie może mieć mocy wiążącej dla żadnego innego państwa". "Ukraina jest niepodległym, suwerennym i demokratycznym państwem. Przyjęcie przez Rosję konstytucji samozwańczych tzw. republik ługańskiej i donieckiej oznacza w istocie zamiar opanowania terytorium Ukrainy, a więc jest to działanie o czysto wojennym charakterze" - stwierdzono w uchwale.Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie agresji Rosji na Ukrainę. Po odczytaniu jej treści posłowie PiS i opozycji zgodnie przez dłuższą chwilę bili brawo. Także premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji prasowej, że sankcje wobec Rosji powinny być dużo bardziej dotkliwe, żeby powstrzymać dalszą agresję. Sejm podjął uchwałę, w której "z całą mocą" potępił "wszelkie działania Federacji Rosyjskiej, których celem jest zamach na suwerenność Ukrainy". Sejm wezwał też społeczność międzynarodową do wprowadzenia dotkliwych sankcji ekonomicznych i dyplomatycznych przeciwko Rosji.

building-g060c3d495 1920
23.02.2022 01:00 UE oficjalnie przyjmuje pakiet sankcji wobec Rosji

Rada przyjęła dziś pakiet środków w odpowiedzi na decyzję Federacji Rosyjskiej o przystąpieniu do uznania pozarządowych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie za niezależne podmioty, a następnie decyzję o wysłaniu wojsk rosyjskich na te obszary. – Takie decyzje są nielegalne i niedopuszczalne. Naruszają prawo międzynarodowe, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, własne zobowiązania międzynarodowe Rosji i dalej eskalują kryzys – podkreślił Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.W istniejących ramach sankcji UE rozszerzy restrykcjami na wszystkich 351 członków rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy 15 lutego głosowali za apelem do prezydenta Putina o uznanie niepodległości samozwańczych Doniecka i Ługańska „republik”. Ponadto ukierunkowane środki ograniczające zostaną nałożone na dodatkowe 27 znanych osób i podmiotów , które odegrały rolę w podważaniu lub zagrażaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy. Należą do nich decydenci, tacy jak członkowie rządu, którzy brali udział w nielegalnych decyzjach, banki i biznesmeni/oligarchowie wspierający finansowo lub materialnie rosyjskie operacje na terytorium Doniecka i Ługańska lub czerpiący z nich korzyści, wyżsi oficerowie wojskowi, którzy odegrali rolę w akcjach inwazyjnych i destabilizacyjnych, oraz osoby odpowiedzialne za prowadzenie wojny dezinformacyjnej przeciwko Ukrainie. Środki ograniczające obejmują zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania funduszy osobom i podmiotom umieszczonym w wykazie. Ponadto zakaz podróżowania mający zastosowanie do osób umieszczonych w wykazie uniemożliwia im wjazd lub przejazd przez terytorium UE.

EN 01435691 0007
23.02.2022 01:00 Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Zmiany mają umożliwić samorządom terytorialnym zakończenie realizacji rozpoczętych tzw. projektów parasolowych i grantowych na montaż lub zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej. Chodzi o ustawę z dnia 27 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma na celu wprowadzenie rozwiązań prawnych umożliwiających zakończenie realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego rozpoczętych tzw. projektów parasolowych i grantowych na montaż lub zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej" – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

pexels-justyna-grochowska-9502813
23.02.2022 01:00 Od marca łagodniejsze obostrzenia. Co się zmieni

Znosimy większość obostrzeń. Będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych, sklepach i środkach komunikacji – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. – Dziś widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam właściwie przez wiele miesięcy – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że wprowadzane zmiany są skonsultowane z Radą do spraw COVID-19. Od 1 marca zostanie zniesionych większość obostrzeń, a zostaną te, które są konieczne.

pexels-gustavo-fring-3985170 (3)
21.02.2022 01:00 Brak szczepienia może skutkować zwolnieniem z pracy

Niepoddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby do tego zobowiązane może skutkować wprowadzeniem przez pracodawcę zmian w organizacji pracy i rozwiązaniem stosunku pracy z pracownikiem – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z grudnia ubiegłego roku do 1 marca obowiązkowo zaszczepić się przeciwko COVID-19 muszą się trzy wskazane w dokumencie grupy zawodowe. Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach zajmujących się działalnością leczniczą; osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej, lub punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.Kodeks pracy – jak podało MZ – upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników. Działania, o których mowa powyżej, winny być podejmowane w taki sposób, by nie narazić pracodawcy na zarzut niedozwolonej dyskryminacji.

pieniądze-babcia-biznesinfo
21.02.2022 01:00 Oszuści podszywają się pod ING Bank Śląski. Powołują się na zagrożenie bezpieczeństwa

CSIRT KNF ostrzega przed nową kampanią phishingową, oszuści podszywają się pod ING Bank Śląski. Rozsyłają przy tym wiadomości e-mail informujące o braku aktywacji usługi bezpieczeństwa. Dołączają w nich link, który prowadzi do fałszywej strony udającej serwis ING. Podanie danych logowania do bankowości może skutkować utratą pieniędzy z konta.

pieniądze (2)
21.02.2022 01:00 Ponad 398 mln zł dla firm z programu "Pierwszy biznes"

Fundusze przyznane w ramach rządowego programu "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" pozwoliły na powstanie 5734 firm. Łączna wysokość wsparcia to ponad 398 mln zł – podało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Tylko w 2021 roku w ramach programu zawarto 633 umowy na łączną kwotę prawie 54 mln zł. – Wsparcie w starcie pozwoliły na powstanie 5734 firm. Łączna wysokość wsparcia to ponad 398 mln zł. Cieszy nas podejmowanie nowych inicjatyw szczególnie wśród ludzi młodych. Wiemy jak ważna jest pomoc w czasie uruchamiania nowych inwestycji biznesowych. Dlatego pomagamy w uzyskaniu potrzebnych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo
21.02.2022 01:00 Związkowcy chcą dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej

Związkowcy napisali do premiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym żądają dymisji prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej. Związkowcy zarzucają jej powstały chaos, złe warunki pracy, omijanie przepisów BHP. Jak podają związkowcy fatalna polityka już teraz boleśnie uderza w pracowników, a wkrótce uderzy w całe społeczeństwo. Lider Związkowej Alternatywy, Piotr Szumlewicz i przewodnicząca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Ilona Garczyńska przesłali do premiera, Mateusza Morawieckiego pismo z wnioskiem o dymisję prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertrudy Uścińskiej. Według nich działania prezes ZUS-u szkodzą Zakładowi i jego pracownikom. Zdaniem pracowników problemów jest kilka. Od niskich wynagrodzeń, przez pandemię koronawirusa aż po trudności z wdrażaniem skomplikowanych założeń Polskiego Ładu. – Od wielu tygodni prezes ZUS wprowadza w błąd opinię publiczną, głosząc, że w kierowanej przez niej instytucji nie ma żadnych problemów i Zakład działa wzorcowo. Niestety fakty odbiegają od deklaracji Uścińskiej. W rzeczywistości system jest na granicy załamania i pracownicy nie są w stanie podołać nakładanym na nich obowiązkom – alarmują związkowcy.Według związkowców ZUS nie przestrzega zasad bezpieczeństwa, związanych z pandemią. Jak czytamy w liście ZUS nie radzi sobie z trudną sytuacją epidemiczną. "Wiele jednostek ZUS jest przepełnionych, klienci są stłoczeni w sali, nie zachowują reżimu sanitarnego, nie noszą maseczek, nie zachowują odstępu.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (1)
21.02.2022 01:00 ZUS apeluje do płatników: dzisiaj ostatni dzwonek na zapłacenie składek

Dla samozatrudnionych termin upływa dzisiaj. Składki można jeszcze zapłacić gdyż 20 stycznia wypadł w niedzielę. Tą możliwość mają osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i tych płatników, którzy nie posiadają osobowości prawnej – przypomina ZUS. Od 2022 roku zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Teraz są to 5., 15. i 20. dzień każdego miesiąca. – Nowe terminy dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. W 2021 roku dla większości płatników zmienił się termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek pobieranych przez ZUS (w tym na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne). – Do 15. Składki musza wpłynąć od płatników składek posiadających osobowość prawną, czyli m.in. spółek akcyjnych i wieloosobowych spółek z o.o. czy spółdzielni – dodaje Kowalska-Matis. Rzeczniczka przypomina, ze obecnie 20. dzień miesiąca to termin dla podmiotów, które nie są osobami prawnymi, czyli m.in. dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą czy spółek osobowych. Wcześniej tj. do grudnia 2021 r. osoby, które opłacały składkę wyłącznie za siebie, miały obowiązek rozliczyć się z ZUS i opłacić składki nie później niż do 10. dnia miesiąca obecnie mają na to 10 dni więcej. Dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych termin pozostaje bez zmian – to 5. dzień miesiąca.Zmiany terminów opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS wynikają z regulacji wprowadzonych przez Polski Ład. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy (FP), Fundusz Solidarnościowy (FS), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) oraz Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) – począwszy od rozliczeń za styczeń 2022 r.Od nowego roku przedsiębiorcy powinni pamiętać także o obowiązku comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych. Z powodu zmian w ustalaniu składki zdrowotnej osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacające składki na własne ubezpieczenia lub za siebie i za osoby z nimi współpracujące będą musiały za okres od stycznia 2022 r., co miesiąc przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS. Aby ułatwić płatnikom składek wypełnianie dokumentów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował krótkie instrukcje z poprawnie wypełnionymi formularzami ZUS DRA i ZUS RCA. Wzory są dostępne na stronie internetowej ZUS. Osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu podstawy wymiaru składek, obliczeniu składki lub sporządzeniu dokumentów rozliczeniowych, mogą m.in. skorzystać ze specjalnej infolinii ZUS nr tel. 22-290-55-00 lub z e-wizyty w ZUS.

Biznesinfo-wazne
21.02.2022 01:00 MSZ odradza wszelkie podróże na południowo-wschodnią Ukrainę i rekomenduje rozważenie opuszczenia wymienionych regionów

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza Polakom wszelkie podróże do wschodniej, północno oraz południowowschodniej Ukrainy. Obywatelom polskim, którzy przebywają na tych obszarach, resort spraw zagranicznych radzi ich opuszczenie.W związku z rosnącym napięciem i niestabilną sytuacją bezpieczeństwa w południowo-wschodniej Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże do obwodów charkowskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, ługańskiego, połtawskiego, sumskiego, zaporoskiego, chersońskiego, mikołajowskiego, odeskiego, miasta Sewastopol i Autonomicznej Republiki Krymu. Obywatele polscy, którzy przebywają na tych obszarach Ukrainy, powinni rozważyć ich opuszczenie dostępnymi środkami transportu. W pozostałej części Ukrainy MSZ odradza podróże, które nie są konieczne.Ministerstwo radzi, aby osoby, które przebywają na Ukrainie: zarejestrowały się w systemie Odyseusz, na bieżąco śledziły informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych, przygotowały się na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia miejsca pobytu, przygotowały i miały pod ręką najważniejsze dokumenty własne i członków rodziny (paszport, dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, a także paszport covidowy i wynik testu po polsku lub angielsku),zaopatrzyły się w gotówkę niezbędną do zabezpieczenia podstawowych potrzeb w razie konieczności wyjazdu. Wydarzenia na Ukrainie na bieżąco śledzą polskie władze. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał w sobotę wieczorem na Twitterze, że "Rosja prowadzi działania, które mają wytworzyć pretekst dla inwazji przeciwko Ukrainie".

ważne świat (1)
20.02.2022 01:00 Zełenski: kiedy zaczną się bombardowania będzie za późno, by nakładać sankcje

Jeśli na granicy ukraińsko-rosyjskiej rozpoczną się bombardowania, będzie za późno, żeby sojusznicy nakładali sankcje na Rosję – powiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w trakcie swojego wystąpienia podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. – Ukraina chce pokoju, Europa chce pokoju, nie chcemy walczyć, nie chcemy, by Rosja nas najechała – mówił Zełenski . Stwierdził, że "architektura bezpieczeństwa została niemal zrujnowana" i że "nadszedł czas, żeby budować nowy system". Jak dodał, "bezpieczeństwo Europy, świata, jest również związane z bezpieczeństwem Ukrainy. Ukraina jest lekcją".Według Zełenskiego członkowie NATO powinni być szczerzy w sprawie tego, czy chcą, by Ukraina dołączyła do paktu północnoatlantyckiego. Jak wskazał, ważne jest również, żeby "przestać ograniczać dostęp" obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do obszarów tymczasowo okupowanych. – Znamy historię ZSRR, wiemy do czego obecne napięcia mogą doprowadzić. Wiedzą o tym też takie kraje jak Polska, Litwa, Łotwa czy Estonia – zaznaczył. Dominującym tematem dyskusji podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa jest sytuacja na Ukrainie, której grozi inwazja ze strony Rosji. Władimir Putin, rosyjski prezydent, nie przybył na konferencję.

pexels-anna-shvets-3902732
20.02.2022 01:00 Kolejne kraje w Europie odchodzą od obostrzeń. Nie zaprzestają szczepień

Coraz więcej europejskich krajów znosi większość obostrzeń sanitarnych - to efekt szybko spadającej liczby zakażeń koronawirusem oraz pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach. Na luzowanie obostrzeń zdecydowały się m.in.: Austria, Szwecja, Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria, Portugalia, Norwegia i Dania.Przed wybraniem się w podróż warto sprawdzić warunki wjazdu/wyjazdu na stronach MSZ danego państwa.

Sasin zapewnia, że Polska nie ma powodów do obaw. Padły odważne deklaracje
20.02.2022 01:00 Sasin zapewnia, że Polska ma odpowiednie zapasy gazu

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Programie Pierwszym Polskiego Radia stwierdził, że Polska poradzi sobie na wypadek odciętych dostaw gazu z Rosji.Jesteśmy przygotowani na ewentualność odcięcia przez Rosję dostaw gazu, nasze magazyny są wypełnione w 80-90 proc. – powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Zaznaczył, że w perspektywie najbliższego roku Polska będzie w stanie prawie w całości uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (3)
20.02.2022 01:00 Powołanie – nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego

Polski Ład wprowadził zmiany do ustawy o świadczeniach zdrowotnych polegające na objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie – podał NFZ, publikując stanowisko Ministerstwa Zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia podał w informacji na swoich stronach, że objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym m.in. członków zarządu, członków komisji rewizyjnej oraz członków komisji egzaminacyjnych., powinno skutkować zapewnieniem dodatkowych środków w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz pełniejszą realizacją zasady solidaryzmu społecznego.Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia celem takich rozwiązań było "zrównanie sytuacji osób osiągających dochody ze stosunków zbliżonych strukturą do zlecenia z osobami objętymi już obowiązkiem ubezpieczenia i prawem do świadczeń opieki zdrowotnej oraz oskładkowanie składką zdrowotną wszelkich przychodów proporcjonalnie do możliwości finansowych ubezpieczonego".System ubezpieczenia zdrowotnego opierający się m.in. na zasadzie solidarności społecznej, zakładający obciążenie składką w oderwaniu od indywidualnej sytuacji zdrowotnej ubezpieczonego, wymaga każdorazowego opłacania składki od dochodów osiąganych z podejmowanych aktywności zawodowych. Zgodnie z orzecznictwem, „wynagrodzenie” należy odczytać w sposób szeroki jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych. Prawodawca powiązał bowiem sposób konkretyzacji obowiązku składowego ze sposobem powstawania obowiązków podatkowych – informuje resort. Stosowne działania wyjaśniające zostały podjęte przez ZUS w związku przedstawionym przez Zakład stanowiskiem.

Pawel Wodzynski/East News
20.02.2022 01:00 Będą zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej

Pracujemy nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że w niektórych sytuacjach pracodawca nie będzie mógł odmówić przejścia na pracę zdalną. Będzie musiał też pokryć jej koszty.– Ostatnie 2 lata pandemii pokazały, że praca zdalna jest potrzebna, dlatego pracujemy nad wpisaniem jej do Kodeksu pracy. Jest szansa, że nowe przepisy będą wprowadzone jeszcze w tym półroczu – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

reklamy w skrzynce-wyciąganie reklam ze skrzynki-listy-iberion
19.02.2022 01:00 TAURON zapowiada cyfrową rewolucję i przechodzi na blockchain

W perspektywie najbliższych trzech-czterech lat grupa energetyczna Tauron chce maksymalnie ograniczyć przesyłanie klientom umów w formie papierowej. Zastąpi je oparty na technologii blockchain system wdrażany we współpracy z firmą Billon Digital Services – przekazała spółka. – Klienci TAURONA otrzymają stały dostęp do swoich umów, wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. Dodatkowo, istnieje też możliwość umieszczania w repozytorium blockchain dokumentów publicznych, takich jak regulaminy, taryfy czy cenniki. Po raz pierwszy w TAURON przetestowaliśmy to rozwiązanie już w kwietniu 2020 roku. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu Grupy TAURON ds. strategii i rozwoju. Pilotaż narzędzia umożliwił weryfikację działania technologii i mechanizmów oprogramowania, a także pozwolił ocenić czy rozwiązanie jest wystarczająco przyjazne dla klientów Grupy TAURON. Rozwiązanie zostało przygotowane przez ekspertów TAURONA i firmy Billon Digital Services. Wdrożenie jest kolejnym etapem cyfryzacji obsługi klienta w Grupie TAURON – czytamy w komunikacie.

z osttaniej chwili polska 2
19.02.2022 01:00 ​Awaria numeru alarmowego 112. Problem systemu informatycznego powiadamiania ratunkowego

MSWiA wstępnie wskazuje, że za problemy z połączeniem z numerem alarmowym może być odpowiedzialna historyczna liczba zgłoszeń, do których dochodzi w ostatnich dniach przez szalejące w Polsce wichury. Jak poinformował brygadier Karol Kierzkowski, w sobotę od północy do godziny 15 strażacy otrzymali 17 639 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem. Najwięcej w woj. mazowieckim - 3204, wielkopolskim - 2228, zachodniopomorskim - 2298 i kujawsko-pomorskim - 2227. "W całej Polsce występują problemy z działaniem Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Ostatnia godzina to problemy w całym kraju. Obecnie wszystkie Centra nie działają prawidłowo. Mamy nawet informacje ze w pewnym momencie w całej Polsce zalogowanych było tylko kilku operatorów. W niektórych ośrodkach operatorzy w ogóle nie mogą zalogować się do systemu, wynika to z informacji jakie operatorzy z całego kraju przekazują między sobą" - czytamy w komunikacie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, na które powołuje się serwis niebezpiecznik.pl.​Awaria numeru alarmowego 112. Setki osób czekają na połączenie . MSWiA potwierdziło, że faktycznie pojawił się problem z numerem alarmowym. Niektórzy oczekują bardzo długo na połączenie, inni w ogóle nie mają sygnału wybierając numer 112. Powodem jest awaria systemu informatycznego.

poland-ga9fc70be5 1920
19.02.2022 01:00 Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną

18 lutego 2022 r. agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym – podało Ministerstwo Finansów.Eksperci docenili stabilność gospodarki i silne podstawy makroekonomiczne, jednak zwrócilili też uwagę na wysoką inflację i problemy dotyczące rządów PiS, które konfliktują nas z Komisją Europejską. Jednak tej informacji na marne szukać w komunikacie MF.Agencja Fitch w komunikacie prasowym wskazuje na zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach oraz stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne. Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, z potencjalnymi korzyściami spowodowanymi napływem funduszy NGEU, po ich zatwierdzeniu, oraz szybszym niż oczekiwano spadkiem deficytu i poziomu zadłużenia w miarę ożywienia gospodarczego. Fitch przewiduje średni wzrost gospodarczy dla Polski w latach 2022-2023 na poziomie 3,9 proc. Ministerstwo dodało, że podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe w przypadku utrzymującej się poprawy finansów zewnętrznych, w tym spadku wskaźnika zadłużenia zagranicznego netto kraju do PKB do poziomów zbliżonych dla krajów z oceną ratingową "A" lub w przypadku konsolidacji fiskalnej, prowadzącej do trwałego spadku relacji długu publicznego do PKB.

Ważne
19.02.2022 01:00 Ładowarki spoza UE nie spełniają standardów. Wykazała to wspólna kontrola UOKiK, IH i KAS

Ponad 70 tys. z blisko 72 tys. sprawdzonych spoza UE ładowarek i zasilaczy zostało zakwestionowanych – poinformował UOKiK. Urząd dodał, że tylko jeden model ładowarki był w 100 proc. zgodny zarówno z wymaganiami technicznymi, jak i formalnymi. Celnicy przy wsparciu UOKiK i Inspekcji Handlowej sprawdzali, czy sprowadzane spoza UE ładowarki i zasilacze spełniają wymagania rynku europejskiego pod względem konstrukcyjnym i formalnym.Ładowarki i zasilacze to jedne z towarów, które najczęściej pojawiają się w skargach konsumenckich na sprzęt elektryczny. Są powszechne, a zatem ryzyko związane z ich używaniem osiąga duży efekt skali. – Dzięki synergii działań instytucji oraz regularnym kontrolom znacząco spada liczba niebezpiecznych produktów na polskim rynku. Celem wspólnego projektu UOKiK, Inspekcji Handlowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej było niedopuszczenie do obrotu na terenie Polski ładowarek i zasilaczy stwarzających zagrożenie dla konsumentów – tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa UOKiK prowadzi częste kontrole sprzętu elektrycznego (m.in. kontrola czajników elektrycznych i plafonów w 2021 r., kontrola elektronarzędzi w 2021 r., kontrola listew przepięciowych i kabli elektrycznych w 2020 r., kontrola ładowarek w 2020 r.). – Krajowa Administracja Skarbowa eliminuje z rynku wyroby, które nie spełniają obowiązujących w UE wymagań i co ważne, stanowią zagrożenie dla zdrowia. Nasi funkcjonariusze kolejny raz biorą udział w kontrolach prowadzonych w ramach akcji organizowanych we współpracy z UOKiK i Inspekcją Handlową. W ten sposób wspólnie dbamy o bezpieczeństwo konsumentów – podkreśla szef KAS Magdalena Rzeczkowska. Kontrole ładowarek i zasilaczy – tylko jeden model uzyskał pozytywną opinię IH W ramach projektu Inspekcja Handlowa skontrolowała łącznie 61 modeli importowanych ładowarek i zasilaczy (blisko 72 tys. sztuk). Część produktów trafiła do laboratorium – 13 modeli (10,6 tys. sztuk). Na podstawie przeprowadzonych badań, okazało się, że 5 próbek (3 tys. sztuk) – czyli 38,5 proc. - nie spełnia określonych wymogów konstrukcyjnych i stwarza realne zagrożenie dla użytkowników. W laboratorium sprawdzono bezpieczeństwo sprzętów elektrycznych, czyli m.in. wytrzymałość izolacji, nagrzewanie się, napięcie dotykowe oraz czy elementy pod napięciem są łatwo dostępne.Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę oznakowanie oraz dokumentację 61 modeli ładowarek i zasilaczy. Wątpliwości formalne wykryto w niemal każdym produkcie. Inspektorzy wydali w sumie 60 negatywnych opinii dotyczących łącznie 70 554 sztuk sprzętu. Zaledwie jeden model ładowarki był w 100 proc. zgodny zarówno z wymaganiami technicznymi, jak i formalnymi, czyli był prawidłowo oznakowany.

ZUS-pieniadze
19.02.2022 01:00 Wybór formy opodatkowania przedsiębiorców tylko do 21 lutego

Ponieważ 20 lutego przypada w niedzielę, przedsiębiorcy, którzy w styczniu osiągnęli przychód z działalności gospodarczej mają czas na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT do poniedziałku 21 lutego – przypomina resort finansów w piątek. Począwszy od tego roku stosowana przez przedsiębiorców forma opodatkowania ma też bezpośredni wpływ na płaconą przez nich składkę zdrowotną, także tę należną już za styczeń. Jak podaje Ministerstwo Finansów w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy o potrzebie odroczenia tego terminu i umożliwienia przedsiębiorcom podjęcia decyzji co do formy opodatkowania w późniejszym terminie. Do Ministerstwa Finansów docierają także głosy o tym, że ewentualna zmiana zastosowanej w tym roku formy opodatkowania powinna nastąpić dopiero po wejściu w życie wszystkich zmian Polskiego Ładu, które będą miały wpływ na rozliczenie podatku PIT za 2022 r. Można też spotkać się z opiniami o tym, aby w tym roku nie wprowadzać już żadnych zmian, gdyż dezorientuje to przedsiębiorców oraz obsługujące ich biura rachunkowe, czy księgowych. Jak wskazuje MF odroczenie rozporządzeniem samego terminu złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia (zawiadomienia) dotyczącego formy opodatkowania stosowanej w 2022 r. byłoby jednak niewystarczające i nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej. MF zwróciło uwagę, że odroczenie rozporządzeniem samego terminu złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia (zawiadomienia) dotyczącego formy opodatkowania stosowanej w 2022 r. byłoby niewystarczające i nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej. Przedłużenie terminu powoduje również konieczność skorygowania zarówno rozliczeń podatkowych, jak i w składkach zdrowotnych, za okresy przed zmianą formy opodatkowania oraz ewentualnie również założenie nowej ewidencji księgowej z rozliczeniem od początku roku.

EN 01402696 0099 (1)
19.02.2022 01:00 Prezydent podpisał ustawę o rekompensatach dla branż energochłonnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał: ustawę z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych – poinformowano w piątek na stronie prezydenta. W latach 2022-2030 całkowity budżet na rekompensaty ma wynieść 45,6 mld zł.Celem ustawy jest wdrożenie nowych wytycznych Unii Europejskiej w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. W uproszczeniu chodzi o przeznaczanie części wpływów pochodzących z handlu uprawnieniami do emisji w ramach systemu ETS na wsparcie tych sektorów przemysłu, które podwyżki cen energii dotykają najbardziej.Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje podniesienie limitu wypłat na rekompensaty finansowane z Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji w związku z prognozowanymi zwiększonymi wpływami tego Funduszu. Trafia na niego 25 proc. przychodów z wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, pomniejszonych o wydatki na dodatki osłonowe. W latach 2022-2030 całkowity budżet na rekompensaty ma wynieść 45,6 mld zł. Zakładane w projekcie roczne limity wydatków to w 2022 r. niecałe 1,77 mld zł, w 2023 r. niespełna 4,19 mld zł. Najwyższe wydatki prognozuje się w latach 2029 i 2030 - po ponad 5,6 mld zł. Regulacja zakłada zmianę formuły obliczeń maksymalnej kwoty rekompensaty. Zamiast wartości referencyjnych będą do nich użyte dane rzeczywiste z roku kalendarzowego, za który są przyznawane rekompensaty. Wprowadza możliwość zwiększenia pomocy w przypadku przedsiębiorstw, w których intensywność pomocy w wysokości 75 proc. jest niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniej ochrony przed ryzykiem ucieczki emisji. Intensywność pomocy względem kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć 100 proc. Zmianie ulega lista sektorów i podsektorów energochłonnych uprawnionych do otrzymania rekompensat zgodnie z nowymi wytycznymi KE z września 2020 r. Na ich mocy część sektorów utraci prawo do ubiegania się rekompensaty, natomiast wsparciem objęta zostanie całość zużycia energii elektrycznej, niezależnie od źródła jej pochodzenia. Zgodnie z poprzednimi wytycznymi z możliwości wliczania do rekompensat wyłączona była autoprodukcja.

EN 01316824 0057
18.02.2022 01:00 Premier rozmawiał z szefową KE. Głównym tematem była sytuacja na Ukrainie

W Brukseli premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na Ukrainie.Premier Morawiecki uczestniczy w dwudniowym szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska, a także brał udział nieformalnym spotkaniu członków Rady Europejskiej na temat aktualnej sytuacji związanej z Rosją i Ukrainą.– Spotkałam się z premierem Morawieckim. Jesteśmy zjednoczeni w naszym wsparciu Ukrainy i wzywamy Rosję do deeskalacji. Dyplomacja to jedyna odpowiedź. W razie dalszej agresji nasza reakcja będzie szybka i silna – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej.Komentując działania Rosji, premier stwierdził, że mamy do czynienia z "ogromnym wyzwaniem".– Konstruujemy pakiet bardzo konkretnych sankcji, które mają być dużo mocniejsze od tych, które wdrożono po agresji Rosji w 2014 roku – przekazał szef rządu. Dyskutowano też o Krajowym Planie Odbudowy.

EN 01507131 0038 1
18.02.2022 01:00 Prezydent powołał nowych członków RPP

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 18 lutego 2022 r. powołał z dniem 21 lutego br. Ireneusza Dąbrowskiego oraz Henryka Wnorowskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Prezydent wręczył w piątek 18 lutego akt powołania do Rady Polityki Pieniężnej Ireneuszowi Dąbrowskiemu oraz Henrykowi Wnorowskiemu. Zastąpią oni Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa 20 lutego. W skład RPP wchodzi jej Przewodniczący - prezes NBP - oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka RPP trwa 6 lat, bez możliwości powtórnego sprawowania urzędu. Prezydent @AndrzejDuda powołał Ireneusza Dąbrowskiego oraz Henryka Wnorowskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej. pic.twitter.com/ahIGdDtM2p— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 18, 2022

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (2)
18.02.2022 01:00 Prowadzisz firmę? Sprawdź stan swojego konta w ZUS

Wystarczy zalogować się do swojego konta na platformie internetowej PUE ZUS żeby sprawdzić stan rozliczeń z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na PUE 2,8 mln płatnikom składek informację o rocznym rozliczeniu konta. List z osobnym zawiadomieniem zostanie wysłany tylko do tych firm, które mają na koncie więcej niż 160 zł. nadpłaty. Roczna informacja o stanie konta jest przygotowywana po to żeby osoba prowadząca firmę wiedziała czy na koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero.W każdej informacji jest podana łączna kwota wpłat przekazanych do ZUS w ubiegłym roku oraz jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy mają podpisany układ ratalny z rozliczenia dowiedzą się, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty. Jeżeli jednorazowa spłata długu przekracza możliwości finansowe właściciela firmy, może on wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty. – W tym celu wystarczy skontaktować się z doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przygotują nie tylko najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, ale także pomogą w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów – mówi Iwona Kowalska- Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl Jeżeli dług jest niewielki można go wyrównać poprzez wpłacanie większych kwot na bieżące składki. – Przedtem należy jednak sprawdzić czy nie naliczają się odsetki za zwłokę. Specjalny kalkulator, który pomoże właścicielowi firmy obliczyć wysokość odsetek jest dostępny na stronie internetowej ZUS – zapewnia Iwona Kowalska-Matis. Płatnicy składek, którzy mają niewielką nadpłatę na koncie mogą ją odliczyć od najbliższej składki, jeśli kwota jest wysoka wystarczy wystąpić z wnioskiem o jej zwrot, który zrobimy na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika.

shutterstock 1
18.02.2022 01:00 Mija 95 lat od ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem państwowym. Przypominamy niezwykłą historię pieśni

26 lutego 1927 roku minister spraw wewnętrznych, gen. Felicjan Sławoj Składkowski podał do wiadomości publicznej oficjalny tekst Mazurka Dąbrowskiego – ten dzień uważa się za datę ustanowienia pieśni oficjalnym polskim hymnem państwowym. Właśnie mija 95. rocznica tego jakże ważnego dla Polaków wydarzenia.Skarbnica Narodowa postanowiła ją uczcić przygotowując bezpłatny medal pamiątkowy dla każdej Polki i każdego Polaka. To doskonały moment, aby przypomnieć fascynującą historię Mazurka, który towarzyszy nam w podniosłych chwilach już od 225 lat.

gazomierz-gaz-gaz ziemny-iberion
18.02.2022 01:00 PSG: będą pieniądze na dodatkowe przyłączenia do sieci gazowej

Polska Spółka Gazownictwa poinformowała w piątek, że pozyska dodatkowe środki na sfinansowanie kolejnych przyłączeń do sieci gazowej - ponad podstawowy plan, wynoszący na rok 2022 r. 89 tys. nowych przyłączeń. Operator największego systemu dystrybucyjnego gazu Polska Spółka Gazownictwa przekazał, że pozyska dodatkowe środki finansowe, które pozwolą zawrzeć kolejne nowe umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego. Jak zaznaczyła PSG, w najbliższych dniach klienci, którzy w ostatnich tygodniach otrzymali odmowy przyłączenia do sieci gazowej, zostaną poinformowani o możliwości przyłączenia się, po spełnieniu warunków zawartych w Prawie energetycznym.PSG planuje wybudowanie w 2022 r. 89 tys., a w 2023 - ponad 45 tys. nowych przyłączy do sieci gazowej, a liczby te wynikają z zobowiązań, określonych podpisanymi wcześniej umowami. Dodatkowe środki pozwolą ten plan przekroczyć.

bankomat-euronet-kobieta-wypłata-biznesinfo
18.02.2022 01:00 Największe banki zapowiadają utrudnienia w dostępie do usług

Klienci największych banków będą mieli problemy z dostępem do bankowości. Wśród banków, które zapowiedziały utrudnienia, są m.in.: mBank, PKO BP Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion (1)
18.02.2022 01:00 Skarbówka będzie mogła prześwietlić konta bankowe. Rząd daje urzędom konkretne narzędzie

Od 1 lipca naczelnik Urzędu Skarbowego będzie mógł zwrócić się do banku z żądaniem wydania informacji bankowej również takiej osoby, która nie ma statusu podejrzanego – informuje portal money.pl. W jednym z przepisów Polskiego Ładu słowo "podejrzany" zastąpiono frazą "osoba fizyczna". Dla prezesa Związku Banków Polskich to bardzo niebezpieczna luka w prawie. Jednak Ministerstwo Finansów uspokaja, że skarbówka prześwietli tylko konta osób, co do których już prowadzone są czynności sprawdzające. Już na etapie postępowania przygotowawczego w sprawie każdego, naczelnik urzędu skarbowego będzie miał dostęp do informacji objętych tajemnicą bankową. Dotąd o takie informacje skarbówka mogła występować do banku dopiero na dalszym etapie, kiedy w prowadzonym postępowaniu osoba sprawdzana miała już status podejrzanej. Zmiana przepisu polega na tym, że zniknęło słowo podejrzany, a pojawił się zwrot „osoba fizyczna”. De facto skarbówka będzie mogła prześwietlić każdego, kto ma konto w banku.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)
17.02.2022 01:00 W 2022 r. emerytury i renty wzrosną o 7 proc.

Od 1 marca 2022 r. emerytury i renty będą wyższe równo o 7 procent. Tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja. Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. W kwietniu seniorzy dostaną też tzw. trzynastki. W marcu emeryci czekają na większe wypłaty z ZUS. W tym roku będą one wyższe aż o 7 proc. Pierwsze zwaloryzowane wypłaty zobaczą seniorzy na swoich kontach już 1 marca. – W 2022 roku oficjalnie opublikowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 107 proc. Wysokość tego wskaźnika zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeżeli chcemy sami sprawdzić o ile wzrośnie nam emerytura lub renta wystarczy pomnożyć je przez wartość wskaźnika - wyjaśnia. Na przykład:, jeśli w lutym 2022 roku czyjaś emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to w marcu wzrośnie o 140 zł brutto (wg wzoru: 2000 zł x 107% = 2140 zł brutto). – Waloryzację przeprowadzamy, co roku z urzędu, więc nie wymaga ona żadnych wniosków od naszych seniorów – wyjaśnia Kowalska-Matis Rzeczniczka zapewnia, że każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. – Do decyzji dotyczących wysokości wypłat po waloryzacji dołączymy też decyzję o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości wypłat będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – mówi Kowalska-Matis. W ZUS waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku.

pexels-gustavo-fring-3985170
17.02.2022 01:00 Minister zdrowia wskazał termin, kiedy zostaną zniesione limity dla niezaszczepionych

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że jeśli w marcu liczba zakażeń koronawirusem spadnie do ok. 10 tys., to będzie rekomendował zniesienie obostrzeń, które nie są przestrzegane, np. limitów osób niezaszczepionych. Adam Niedzielski w TVN24 przekazał, że cały czas podtrzymuje hipotezę potwierdzającą, że zbliżamy się do końca tej fali pandemii. Tłumaczył, że jest to hipoteza oparta na analizie, "co już wiemy o omikronie, w jaki sposób różni się od poprzednich mutacji właśnie pod wpływem oddziaływania". – Jest waga prawdopodobieństwa, która mówi, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, że jeśli pojawią się kolejne fale, bo na pewno trzeba się liczyć, że na jesień pojawi się kolejna fala, to one już nie będą tak dolegliwe z punktu widzenia systemu opieki– tłumaczył. Zaznaczył, że w marcu trzeba będzie podjąć decyzję o zniesieniu restrykcji, które obecnie obowiązują, a nie są "aż tak bardzo przestrzegane". Dodał, że chodzi m.in. o limity osób niezaszczepionych. – Jeśli liczba zakażeń oscyluje bądź spada poniżej 10 tys., to na pewno będę rekomendował panu premierowi taki ruch – wskazał.

mapa polska (1)
17.02.2022 01:00 Otwarcie CPK jednak w 2028. Ruch z Lotniska Chopina przeniesiony na megalotnisko

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła szczegółowe prognozy rozwoju megalotniska w oparciu o rozwój ruchu lotniczego w Polsce. Pierwotnie analizy miał tworzyć masterplanner CPK, jednak przetarg na jego wybór został unieważniony. Pełnomocnik podjął więc decyzję o tym, aby analizy wykonała inna instytucja. Zapadła decyzja, aby rozpisało je Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy „Solidarność”, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 65 mln pasażerów rocznie do 2060 r. Port Lotniczy ,,Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów. – Ukończenie CPK to priorytet inwestycyjny dla Polski. CPK będzie katalizatorem dla innych projektów infrastrukturalnych, a także pozytywnym impulsem dla gospodarki, rynku pracy i PKB. Przyszłość zaczyna się właśnie teraz i mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, Polska nie może zatrzymać swoich inwestycji – powiedział Rafael Schvartzman, wiceprezes IATA na region Europy.Prognozy przygotowane przez IATA potwierdzają słuszność kierunku przyjętego przez twórców CPK. Na 2024 rok przewiduje się powrót do poziomu sprzed pandemii – ok. 50 mln pasażerów na polskich lotniskach. W 2040 r. ma to być ok. 100 mln, zaś w 2060 r. – ponad 140 mln pasażerów (scenariusz bazowy). Jak tłumaczy nam Piotr Kasprzyk, dyrektor pionu lotniskowego CPK, uznano, że to właśnie IATA jest najbardziej zorientowana na to, jak przewoźnicy reagują na pandemię. Prognozy zostały sfinalizowane na przełomie lat 2021 i 2022, aby wziąć pod uwagę rozwój COVID-19 na świecie. W oficjalnych prezentacjach wspomniano ponadto, że CPK ma zostać zbudowane jeszcze w roku 2027, jednak jego otwarcie dla ruchu lotniczego może nastąpić w 2028 roku.Po otwarciu CPK, cały ruch cywilny Lotniska Chopina ma zostać przeniesiony na megalotnisko w Baranowie. Oszacowano, że bez budowy CPK, w latach 2028-2060 r. Warszawa straci 850 mln pasażerów z powodu ograniczeń przepustowości lotniska, w tym 455 mln najbardziej dochodowych pasażerów przesiadkowych. To 14 mln pasażerów rocznie. Harmonogram budowy Lotniska Solidarność jest na bieżąco monitorowany i się nie zmienił. Prace budowlane mają potrwać do końca 2027 r. – zgodnie z planem. Jeśli weźmiemy pod uwagę niezbędne odbiory, to uruchomienie rejsów regularnych z Portu Solidarność jest możliwe w 2028 r. Takie jest też założenie prognoz IATA dotyczących Polski i CPK, które zleciło Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i które w ubiegłym tygodniu prezentował pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

ZUS-pieniadze
17.02.2022 01:00 Pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic

O zasiłek w wysokości do 200 tys. zł na odbudowę domu mogą się ubiegać osoby poszkodowane w wyniku nawałnic; na remont mieszkania można uzyskać do 20 tys. zł – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych. Kwota zasiłku do 6 tysięcy zł. Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy (tylko cześć VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego). Wypłaty świadczenia dokonuje właściwy terytorialnie ośrodek pomocy społecznej.

black-gc68cad47e 1920
17.02.2022 01:00 Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Do rozpoczęcia wdrażania nowego systemu naziemnej telewizji cyfrowej został nieco ponad miesiąc. Standard, który w zamierzeniu ma przynieść telewizję zupełnie nowej jakości, budzi spore obawy. Aż 1,81 mln gospodarstw może stracić dostęp do sygnału telewizyjnego. W większości są to jednoosobowe gospodarstwa domowe, prowadzone przede wszystkim przez osoby starsze.Cyfrowa telewizja naziemna będzie nadawała w poprzednim standardzie DVB-T jeszcze do 30 czerwca 2022 roku. Potem przejdzie na standard o wyższej specyfikacji – DVB-T2/HEVC, który ma zapewnić efektywniejszą transmisję. Wprowadzenie DVB-T2/HEVC w Polsce jest nie tyle koniecznością, co wyjściem naprzeciw konsumentom i możliwością dostarczenia im obrazu w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięku najwyższej jakości. Wynika to również z pewnych unijnych standardów emisji.

ważne świat (1)
17.02.2022 01:00 Rosja wydaliła amerykańskiego dyplomatę. Wojska nadal nie zostały wycofane

Rosja wydaliła zastępcę szefa misji dyplomatycznej USA w Moskwie Barta Gormana –poinformowała ambasada USA w Moskwie. Stany Zjednoczone już zapowiedziały adekwatną do tej decyzji odpowiedź. – Gorman był drugim, po ambasadorze USA w Rosji Johnie Sullivanie, najważniejszym urzędnikiem misji dyplomatycznej i "kluczowym członkiem ścisłego kierownictwa ambasady – cytuje słowa rzecznika amerykańskiej ambasady w Moskwie Jasona Rebholza agencja RIA Novosti. Do tej pory nie podano powodu wydalenia amerykańskiego urzędnika.

biznesinfo-1
16.02.2022 01:00 Od 28 lutego w Polsce będzie obowiązywał stan wyjątkowy. Premier ujawnił przyczyny

Od 15 lutego od godz. 23:59 obowiązuje w Polsce stopień alarmowy ALFA-CRP - ogłosił Mateusz Morawiecki. Potrwać ma do 28 lutego i jest związany z zagrożeniem cyberataków na nasz kraj. Do wprowadzenia możliwe są cztery stopnie alarmowe ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA. Alarm został wprowadzony 15 lutego o godz. 23:59 i będzie obowiązywał do 28 lutego. Ma to związek z działaniami w sieci, które mogą być przyczyną cyberataku.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo
16.02.2022 01:00 14. emerytura będzie wypłacana tak samo jak 13.? Minister zabrał głos

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed ujawnił sposób, w jaki rząd planuje wypłacać 14. emeryturę. 14. emerytura według planów resortu mogłaby być wypłacana na tej samej zasadzie co 13. emerytura, czyli "złotówka za złotówkę". Stanisław Szwed cytowany przez money.pl powiedział, że 14. emerytura miałaby być wypłacana emerytom w takiej formie jak jej 13. odpowiedniczka. Jednocześnie przypomniał jednak, że rządzący wciąż przygotowują ostateczny projekt ustawy i należy na niego jeszcze trochę poczekać.

pieniądze-babcia-biznesinfo
16.02.2022 01:00 ZUS dzisiaj ogłosił zmiany dla dorabiających do emerytur. Wchodzą już w marcu

ZUS poinformował, że już od marca wzrastają limity dla dorabiających emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze ustawowego wieku emerytalnego. Osoby takie mogą dorobić teraz więcej pieniędzy bez ryzyka zmniejszenia świadczenia z ZUS. Jeżeli przy dorabianiu zarobimy mniej niż 70 proc. średniej pensji krajowej, wtedy nie musimy martwić się, że ZUS odbierze nam część świadczenia.

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
15.02.2022 01:00 Rząd właśnie ogłosił zmiany w emeryturach pomostowych. Będzie o wiele łatwiej

Rada Ministrów zdecydowała się przyjąć projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci będą teraz dużo lepiej chronienia przed utratą prawa do emerytury. Osoby starające się o przyznanie emerytury pomostowej będą miały znacznie większe możliwości uzyskać świadczenie. Pracownicy mają być przede wszystkim chronieni przed sytuacją, w której stosunek pracy ustaje przed datą, po której można już ubiegać się o emeryturę pomostową.

budowa-żurawie-deweloper-Wrocław
15.02.2022 01:00 Rząd chce dopłacać do kredytów. Za sumienną spłatę nawet 22 tys. zł w prezencie

Rząd stara się walczyć z ciągle rosnącymi ratami kredytów hipotecznych. Ciągłe podnoszenie stóp procentowych przez NBP skutkuje coraz bardziej trudną sytuacją osób spłacających kredyty na nieruchomości. Władze przygotowały dla Polaków specjalny fundusz, który pomoże w spłacie kredytu. Z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które w trakcie spłaty znalazły się w gorszej sytuacji finansowej.

ważne świat (1)
14.02.2022 01:00 MAEA rozpoczyna misję przeglądu uwalniania wody z Fukushimy

Grupa zadaniowa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rozpoczęła w poniedziałek (14.02) misję w Japonii w celu przeglądu kontrowersyjnego planowanego uwolnienia uzdatnionej wody z elektrowni jądrowej Fukushima do oceanu. Japońska agencja Kyodo poinformowała, że eksperci Agencji we wtorek mają zbadać poziom radioaktywności wody, która trafić ma do oceanu.Fukushima doświadczyła skutków potężnego tsunami, które nawiedziło tamtejsze wybrzeże w 2011 roku. Wstrząsy oraz ogromna fala wody, która zalała lokalne tereny doprowadziły między innymi do uszkodzenia reaktorów i wycieku radioaktywnych substancji. Ponad milion ton przetworzonej wody zgromadziło się w zbiornikach w uszkodzonym zakładzie od czasu jego stopienia po tsunami w 2011 roku, a przestrzeń magazynowa się kończy. Rozbudowany system pompowania i filtracji usuwa większość pierwiastków radioaktywnych, ale niektóre pozostają, w tym tryt. Japonia twierdzi, że plan rozcieńczania i uwalniania wody przez kilkadziesiąt lat jest bezpieczny. MAEA zatwierdziła zwolnienie, które, jak twierdzi, jest podobne do usuwania ścieków w elektrowniach jądrowych w innych miejscach. – W tym tygodniu przeprowadzimy misję przeglądu działań, planów, danych i odpowiednich dokumentów, aby ocenić ich zgodność z przepisami zawartymi w międzynarodowych normach bezpieczeństwa – powiedział Gustavo Caruso, dyrektor i koordynator departamentu bezpieczeństwa jądrowego MAEA. .

EN 01512092 0009
14.02.2022 01:00 Prezydent zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej. Chodzi o sytuację na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda zwołał na wtorek na godz. 13 posiedzenie Rady Gabinetowej; tematem posiedzenia będzie sytuacja na Ukrainie – zapowiedziała Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP. Minister przekazała, że posiedzenie Rady odbędzie się w Pałacu Prezydenckim i będzie miało charakter niejawny. Zapowiedziała również, że po posiedzeniu Rady odbędzie się briefing Prezydenta Andrzeja Dudy.Zgodnie z art. 141. Konstytucji w sprawach szczególnej wagi Prezydent RP może zwołać Radę Gabinetową. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów. Jak czytamy na stronie KPRP, Rada stanowi forum współpracy władzy wykonawczej umożliwiające uzgodnienie wspólnego stanowiska.

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo (1)
14.02.2022 01:00 Antyunijna kampania dotycząca cen prądu, powstała w resorcie Sasina

Kampania Polskich Elektrowni, obarczająca Unię Europejską za wysokie ceny energii została wymyślona w Ministerstwie Aktywów Państwowych – podaje portal WP.pl. Na ulicach miast pojawiły się billboardy przekonujące, że "opłata klimatyczna Unii Europejskiej to aż 60 proc. kosztów produkcji energii". Eksperci z branży wskazują jednak, że to manipulacja . Na realizacje pomysłu resortu kierowanego przez Jacka Sasina złożyły się polskie elektrownie. Informację o swoich wydatkach jednak starły się ukryć. Jak podaje WP.pl na jej realizację przeznaczono 12,4 mln złotych. W momencie, w którym Rząd PiS doszedł do wniosku, że podwyżki cen prądu są nieuniknione, podjęto decyzję o rozpoczęciu działań propagandowych. Jak informuje Szymon Jadczak, dziennikarz Wirtualnej Polski, na manipulującą kampanię społeczną wydano ponad 12 milionów złotych. Składają się na nią billboardy oraz reklamy w mediach. Z jej publikowania zrezygnowały m.in. portale Gazeta.pl i WP.pl. Jak ustalił dziennikarz Wirtualnej Polski, po 3 mln złotych miały zapłacić PGE GiEK, Tauron Wytwarzanie i Energa, po 1,5 mln złotych Enea Połaniec i Enea Wytwarzanie, zaś do całości dorzuciła się jeszcze PGNiG Termika z kwotą 400 tysięcy złotych. Razem 12,4 mln złotych. – To, co widnieje na plakatach, to koszty generacji energii, które dotyczą spółek energetycznych. Wpływ tego, co nazywamy unijną polityką klimatyczną na rachunkach dla odbiorców indywidualnych, to około 20 proc., czyli trzykrotnie mniej, niż wskazują na to plakaty. Ten znak równości między unijną polityką klimatyczną a drogą energią jest kompletnie dezinformujący – powiedział Wirtualnej Polsce Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. Wskazał też, że ceny prądu w Polsce rosną, bo nasz sektor elektro-energetyczny, który jest w 70 proc. uzależniony od węgla, nie radzi sobie z czynnikami wynikającymi z polityki klimatycznej UE. Do zarzutów odniosła się także Komisja Europejska, która kilka dni temu na Twitterze opublikowała post wyjaśniający, na czym polega manipulacja. Jak wyjaśnia UE: koszty emisji CO2 stanowią 60 proc. kosztów produkcji energii, ale tylko ok. 20 proc. Twojego rachunku za prąd, przychody z handlu emisjami CO2 nie trafiają do Brukseli, ale zasilają polski budżet, co powinno się równać z inwestycjami w czystą i tanią energię oraz ochronne konsumentów. to, co winduje ceny energii w Polsce, to nie ETS, ale rosnące koszty utrzymania starej infrastruktury, w szczególności elektrowni węglowych. Środki z ETS mogłyby być wykorzystane na modernizację polskiej energetyki. Polityka UE nie jest odpowiedzialna za 60% rachunków za energię. Europejski system opłat za emisję gazów cieplarnianych odpowiada za ok. 20% rachunków za energię. Pieniądze z tych aukcji pozostają w Polsce. Tylko w 2021 r. do polskiego budżetu wpłynęło z tego tytułu 28 mld zł. pic.twitter.com/tnQnoWSYwf— Komisja Europejska (@EUinPL) February 3, 2022

pp 1
14.02.2022 01:00 Wielkie zwolnienia w Poczcie Polskiej? Związkowcy biją na alarm

Nawet 5 tys. pracowników Poczty Polskiej może stracić pracę. Związek Zawodowy Wschód miał dostać pisma z centrali Poczty Polskiej w tej sprawie wynika z informacji "Rzeczpospolitej".Jak podał dziennik, związkowcy są oburzeni kolejnymi ruchami władz spółki. Na przykład zatrudnianiem osadzonych w aresztach śledczych z Olsztyna i Bydgoszczy w pocztowych sortowniach. Jak podaje Związek Zawodowy Wschód cytowany przez "Rzeczpospolitą", powołując się na pisma z centrali, chodzi o ponad 5 tys. stanowisk. Blisko 70 proc. kosztów w budżecie Poczty Polskiej stanowią koszty pracownicze, jak informuj dziennik. W 2022 r. Poczta Polska nie planuje jednak zwolnień grupowych. Spółka Skarbu Państwa postanowiła przeprowadzić redukcję etatów w oparciu o “naturalną fluktuację”. – W poprzedniej strategii, zatwierdzonej jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa, przewidziano redukcję zatrudnienia na poziomie kilkunastu tysięcy etatów. Jako pracodawca odpowiedzialny i zaangażowany w dialog z pracownikami, mimo negatywnych następstw pandemii, znacząco ograniczyliśmy skalę zwolnień. Jeszcze w lutym ub.r. brano pod uwagę redukcję 2 tys. etatów. Dzięki szeregowi działań podjętych przez zarząd, ukierunkowanych na poprawę sytuacji ekonomicznej spółki, udało się znacznie zmniejszyć i tę liczbę – informuje biuro prasowe Poczty Polskiej, cytowane przez “Rzeczpospolitą”. Jak twierdzi biuro prasow zarząd poważnie traktuje dialog z partnerami społecznymi i wypracowuje rozwiązania w gronie zainteresowanych stron.

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo
14.02.2022 01:00 Polska nie przesłała do Brukseli istotnego dokumentu. Zagrożone pieniądze

Deklarowana kwota dla Polski z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 1,6 mld EUR na działania związane z poprawą efektywności energetycznej.Jak wynika z opublikowanego w grudniu 2021 dokumentu Komisji Europejskiej „Analiza krajowych długoterminowych strategii renowacji” tylko Polska nie dostarczyła Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków. Brak przyjęcia strategii oznacza brak dostępu do środków finansowych z UE, które w przypadku Polski są ogromne – podała Konfederacja Lewiatan.

supermarket-g11b7f1d59 1920
13.02.2022 01:00 Ruszyła kontrola sklepów. Kary za omijanie zakazu, mogą być bardzo dotkliwe

13 lutego to kolejna niedziela z zakazem handlu. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy prowadzą kontrole otwartych sklepów pod kątem ewentualnego łamania przepisów ustawy. Za nieprzestrzeganie regulacji grozi kara w wysokości nawet 100 tysięcy złotych. Sklepy skrupulatnie omijają zakaz handlu i otwierają się na przykład jako czytelnie czy też dworce autobusowe. – Podjęliśmy tę decyzję po doniesieniach medialnych oraz wsłuchując się w głosy naszych partnerów społecznych – poinformowała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, cytowana przez portalspozywczy.pl. – Apeluję do przedsiębiorców – mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy – aby rozważyli podjęte decyzje biznesowe pod kątem obowiązujących przepisów i nie prowadzili działalności pozorowanej. A jeżeli mają wątpliwości, zachęcam do skontaktowania się z Państwową Inspekcją Pracy. My podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.Istnieje możliwość zakwalifikowania otwarcia sklepu w niedzielę niehandlową jako wykroczenie, a wtedy kary finansowe wynoszą nawet 100 tysięcy złotych. W uzasadnionych przypadkach można też zakwalifikować ten czyn jako przestępstwo naruszające prawa pracownicze.

mapa polska (1)
13.02.2022 01:00 Szef MSWiA o możliwości przyjęcia uchodźców z Ukrainy: Przygotowujemy się na różne scenariusze

To oczywiste, że w związku z sytuacją na Ukrainie przygotowujemy się na różne scenariusze. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia" – poinformował na Twitterze szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Wojewodowie kontaktują się z samorządowcami ws. miejsc dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy, poinformował o tym prezydent Ciechanowa i sekretarz Związku Miast Polskich Krzysztof Kosiński. To oczywiste, że w związku z sytuacją na Ukrainie przygotowujemy się na różne scenariusze. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia.— Mariusz Kamiński (@Kaminski_M_) February 13, 2022 Rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofaniu jego infrastruktury "od granic Rosji".

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
13.02.2022 01:00 URE: dane klientów firm dystrybuujących energię i gaz mogą zostać przechwycone

Większość stron internetowych firm dystrybuujących energię i gaz nie ma odpowiednich zabezpieczeń - alarmuje Urząd Regulacji Energetyki. Dane klientów są przesyłane w sposób niezabezpieczony, a to oznacza, że informacje takie mogą być przechwycone przez nieupoważnione osoby. Urząd Regulacji Energetyki przeanalizował strony internetowe 187 przedsiębiorstw energetycznych świadczących usługę dystrybucji energii elektrycznej oraz 53 przedsiębiorstw o statusie operatorów systemów dystrybucyjnych gazowych. Po analizie okazało się, że większość skontrolowanych stron internetowych nie posiadała certyfikatu SSL.– Dystrybutorzy są szczególnymi uczestnikami rynku, niejako „kierują ruchem” na energetycznych i gazowych „autostradach”, czyli sieciach, którymi przesyłany jest prąd i gaz. Dlatego nie tylko mają dbać o równy dostęp do tych sieci, ale także o dostęp do wiedzy i informacji o działaniu rynku, która jest niezbędna zarówno podmiotom rynkowym, jak i konsumentom – zauważa Rafał Gawin, Prezes URE.

EN 01508640 0232
13.02.2022 01:00 Sasin leci do USA. Chodzi o małe reaktory atomowe w Polsce

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w poniedziałek będzie uczestniczyć w podpisaniu umowy między polskim KGHM i amerykańskim NuScale Power w sprawie budowy małych reaktorów atomowych – podała ambasada RP w Waszyngtonie. Wicepremier ma spotkać się również z szefową MFW Kristaliną Georgiewą i minister energii USA Jennifer Granholm. Jak podała polska ambasada, Jacek Sasin wyleci do Waszyngtonu w niedzielę13.02, ale pierwszy oficjalny i główny punkt wizyty nastąpi w poniedziałek, kiedy wicepremier weźmie udział w uroczystości podpisania umowy między KGHM a NuScale. W poniedziałek ma dojść do sfinalizowania transakcji na budowę małych reaktorów modularnych. Mowa o budowie czterech jednostek NuScale, o mocy 77 MWe każda. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. budowa pierwszego reaktora atomowego w Polsce powinna ruszyć najpóźniej w 2026 r. W efekcie w 2033 r. w Polsce ma działać jeden blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. W sumie, w odstępstwie kolejnych 2-3 lat, powstać ma sześć takich bloków, o łącznej mocy 6-9 GW. Polski Instytut Ekonomiczny wylicza, że nakłady na budowę kolejnych reaktorów atomowych do 2040 r. wyniosą ok. 105 mld zł z blisko w sumie 350 mld zł przeznaczonych w PEP2040 na stworzenie nowych mocy wytwórczych, które za chwile mają być w naszym kraju niezbędne.

electric-car-g4402b923a 1920
13.02.2022 01:00 W ramach programu "Mój elektryk" zrealizowano 290 wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poinformował, że zrealizowano już i wypłacono dopłaty dla 290 wniosków w programie "Mój elektryk". Od startu programu dla osób fizycznych złożono 1863 wnioski na łączną kwotę 38 mln 866 tys. 500 zł o dopłatę do zakupu auta elektrycznego.W przypadku osób fizycznych wypłacono dofinansowanie dla 290 wniosków. Z liczby już złożonych wniosków w programie "Mój elektryk" wynika, że średnia dopłata do e-samochodu dla osób fizycznych wynosi nieco ponad 20 tys. zł.Fundusz przypomniał, że osoby fizyczne mogą wnioskować o dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym lub wodorowym. Dotacja dla nabywców indywidualnych wynosi 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł. Na większą dotację mogą liczyć osoby z Kartą Dużej Rodziny. Dla nich przewidziano 27 tys. zł dopłaty, bez limitu ceny elektrycznego samochodu.

pexels-frank-meriño-8488619
12.02.2022 01:00 Odszkodowanie za niepożądane skutki po szczepieniu

Już od soboty 12 lutego można składać wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Maksymalna kwota świadczenia to 100 tys. zł, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Wniosek jest płatny i kosztuje 200 zł. Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta już jest dostępny wniosek o przyznanie rekompensaty za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19. By ją dostać, trzeba udowodnić, że po przyjęciu szczepionki przebywało się na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub ponad 14 dni w szpitalu. Do 11 lutego, po podaniu ponad 52 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, zarejestrowano ponad 18 tys. NOP-ów – Fundusz daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za wystąpienie powikłania po szczepieniu przeciw COVID19 w trybie szybkiej ścieżki. „Przypominam, że ustawa działa wstecz, to znaczy nawet jeśli powikłanie po szczepieniu nastąpiło w grudniu 2020 r. czy w styczniu ubiegłego roku, to wciąż można ubiegać się o odszkodowanie w ramach Funduszu – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec. Fundusz Kompensacyjny rozszerza dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, na co składa się kwota uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent.

ważne pieniądze
12.02.2022 01:00 W nadchodzącym tygodniu rusza akcja rozliczeń PIT za 2021 r.

Wielkimi krokami zbliża się czas rozliczeń z fiskusem. Akcja wysyłania PIT za 2021 rok rozpocznie się we wtorek, 15 lutego i potrwa do 2 maja tego roku – poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort zachęca do korzystania z rządowej e-usługi i rozliczania podatków drogą elektroniczną, w tym przez Twój e-PIT. – Zapraszamy wszystkich do korzystania z naszych e-usług i rozliczania podatków drogą elektroniczną, w tym przez Twój e-PIT. To wygoda i oszczędność czasu. Wystarczy zalogować się do cieszącego się dużą popularnością e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. Usługa uwzględnia formularze PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.– W zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia. Co ważne, nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania, to 2 maja br. Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki usłudze Twój e-PIT, zeznanie roczne zawsze będzie złożone w terminie – przypomina szef KAS Magdalena Rzeczkowska.Jak podaje Ministerstwo Finansów wszyscy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni.

pieniądze (1)
12.02.2022 01:00 W marcu podwyżki dla emerytów. Ministerstwo podało stawki

1 marca br. emerytury i renty pójdą w górę. Według obowiązujących dzisiaj przepisów świadczenia wzrosłyby o 5,7 proc. Wskaźnik waloryzacji wzrośnie o 7 proc. Najniższa emerytura wyniesie 1338,44 zł brutto. To wzrost o 87,56 zł. Dodatkowo w drugiej połowie roku wypłacona zostanie ponownie czternasta emerytura. Podało dziś Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W komunikacie ogłoszono, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2022 roku wynosi 107 proc. To oznacza, że od marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrośnie z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł brutto, czyli o 87,56 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł brutto - to o 65,67 zł więcej. – Dla napiętych budżetów emerytów i rencistów kilkuprocentowa inflacja może być trudniejsza do udźwignięcia niż inflacja dla osób czynnych zawodowo. Chcąc w większym stopniu zabezpieczyć sytuację finansową seniorów, zmieniamy rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lipca 2021 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2022 r., ustalając wysokość tego zwiększenia na poziomie 63,33 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń – zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.Jak wyjaśnia szefowa resortu rodziny, zmiana ta spowoduje większy wzrost świadczeń emerytalno-rentowych i wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wszystkich emerytów i rencistów.

Biznesinfo-wazne
12.02.2022 01:00 PGNiG odpowiada na wezwanie Gazpromu do arbitrażu ws. cen gazu

PGNiG złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż, w której wniosło o oddalenie roszczeń Gazpromu, a dodatkowo złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej. W połowie stycznia 2022 roku Gazprom wezwał PGNiG na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie, żądając zmiany warunków cenowych gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Gazprom oczekuje podwyższenia ceny kontraktowej z mocą wsteczną od 2017 roku oraz od 2020 roku, na podstawie wniosków o renegocjację ceny kontraktowej z dnia 8 grudnia 2017 roku oraz z dnia 9 listopada 2020 roku. – Po gruntownym przeanalizowaniu sprawy, podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw. Co więcej, uważamy, te roszczenia za niedopuszczalne pod względem formalnym, dlatego nasza odpowiedź na wezwanie do arbitrażu jest jednoznaczna – wnosimy o oddalenie roszczeń Gazpromu – powiedział Paweł Majewski, prezes Zarządu PGNiG SA. Warto przypomnieć, że wspomniane wnioski Gazpromu o renegocjację zostały złożone w odpowiedzi na, odpowiednio, wniosek PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2017 roku i wniosek PGNiG o obniżenie ceny kontraktowej z dnia 1 listopada 2020 roku, który PGNiG zmodyfikowało w dniu 28 października 2021 roku, w warunkach rekordowo wysokich cen gazu w Europie. Dlatego, niezależnie od żądania oddalenia roszczeń Gazpromu, PGNiG dodatkowo zgłosiło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej na podstawie ww. wcześniejszych wniosków spółki. – Jesteśmy przygotowani, aby wykazać nasze racje przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie – zadeklarował Prezes PGNiG SA. Rozpoczęcie postepowania arbitrażowego zainicjowało określoną w kontrakcie jamalskim procedurę rozstrzygania sporów, co nie zamyka jednocześnie możliwości ich rozwiązania polubownego w przypadku osiągniecia odpowiedniego porozumienia przez PGNiG i Gazprom. PGNiG dwukrotnie, w latach 2011 i 2015 roku, korzystało z prawa do arbitrażu przewidzianego w kontrakcie jamalskim. W efekcie postępowania zainicjowanego w 2015 roku, w marcu 2020 roku Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG.

ukrainian-flag-g77febb4e2 1920
12.02.2022 01:00 Ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa. MSZ odradza podróże na Ukrainę

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło unikanie podróży na Ukrainę, które nie są konieczne. Jest to związane z eskalacją militarną i polityczną ze strony Rosji. – Ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa spowodowaną eskalacją militarną i polityczną ze strony Federacji Rosyjskiej MSZ odradza podróże na Ukrainę, które nie są konieczne – czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Ministerstwo podkreśla, że osoby, które przebywają na Ukrainie powinny bezwzględnie: zarejestrować się w systemie Odyseusz, na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych,przygotować się na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia miejsca pobytu, przygotować i mieć pod ręką najważniejsze dokumenty własne i członków rodziny (paszport, dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, a także paszport covidowy i wynik testu po polsku lub angielsku), zaopatrzyć się w gotówkę niezbędną do zabezpieczenia podstawowych potrzeb w razie konieczności wyjazdu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże: do znajdujących się poza kontrolą władz ukraińskich części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz terenów przyległych do linii rozgraniczenia wojsk, na Półwysep Krymski. Ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa spowodowaną eskalacją militarną i polityczną ze strony Federacji Rosyjskiej, #MSZ 🇵🇱 odradza podróże na #Ukraina, które nie są konieczne. Zapoznaj się z aktualizacją ostrzeżenia dla podróżujących https://t.co/kJA3pPdmYz pic.twitter.com/IbXaMIBtZI— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) February 12, 2022

pieniądze (2)
12.02.2022 01:00 14. emerytury jednak będą wypłacone w tym roku. Premier podał termin

Rząd ogłosił zmiany w emeryturach. Powiedzieli co dalej z wypłatami tzw. 14. emerytury, która miała być świadczeniem jednorazowym. Szef rządu zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej, że w 2022 r. jesienią lub późnym latem zostanie wypłacona 14 emerytura na podobnych zasadach, jak w 2021 r. – W tym roku latem lub jesienią emeryci otrzymają czternastą emeryturę – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował również, że świadczenia emerytalne wzrosną od 1 marca o 7 proc. Zgodnie z zapowiedzią Morawieckiego, od 1 marca 2022 roku najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrośnie z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł, czyli o 87,56 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł – to o 65,67 zł więcej. Waloryzacja ma być wyższa niż minimalny wymagany prawem wskaźnik, który wyniósł po 2021 r. 5,7 proc. Świadczenia seniorów wzrosną o 7 proc., co jest rekordową waloryzacją w ostatnich kilkudziesięciu latach.W kwietniu rząd ma zacząć wypłacać 13. emerytur.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
10.02.2022 01:00 Oszustwo "na Blika". Przestępcy stworzyli wyjątkowo realistyczną kampanię

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami SMS, w których cyberprzestępcy podszywają się pod @BLIKmobile. Link z wiadomości prowadzi do fałszywej strony, która wyłudza hasła do bankowości elektronicznej. Zachowajcie czujność i nie dajcie się nabrać! pic.twitter.com/z4X6xIIQhk— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) February 8, 2022 CSIRT KNF ostrzega, że zamieszczone w nich linki prowadzą do podrobionej strony, która wyłudza hasła do bankowości elektronicznej.Warto unikać klikania w podejrzane linki tych przesłanych zarówno w SMS-ach, jak i wiadomościach e-mail. Nie należy również udostępniać wrażliwych danych.Oszuści stworzyli kampanię, w której podszywają się pod Blik. Wyłają SMS-y z informacją, że ofiara czeka na przelew w wysokości 350 zł. Aby je „otrzymać”, trzeba podać wszystkie dane do bankowości internetowej.W wiadomościach znajduje się link prowadzący do fałszywej witryny internetowej, gdzie znajduje się formularz. Wymusza on podanie wrażliwych danych, niezbędnych do odebrania rzekomego przelewu – loginu i hasła do bankowości internetowej, numeru PESEL czy PIN-u do aplikacji mobilnej. Przekazanie takich danych oszustom może skutkować utratą wszystkich środków zgromadzonych na koncie.

Pieniądze
10.02.2022 01:00 185 tys. emerytów i rencistów otrzymało zwrot nadpłaconego podatku

Ponad 185 tys. emerytów i rencistów, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł - 12 tys. 800 zł, otrzymało już zwroty nadpłaconych w styczniu zaliczek na podatek dochodowy – poinformowała prezes ZUS, Gertruda Uścińska. – Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł - 12 800 zł, mają obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymują zwrot nadpłaconego podatku za styczeń – poinformowała prezes ZUS. Zwróciła uwagę, że ponad 185 tys. emerytów i rencistów, którym terminy płatności świadczeń przypadają na 1, 5, 6 i 10 dnia miesiąca, otrzymało już zwroty nadpłaconych w styczniu zaliczek na podatek dochodowy. Terminy wypłaty dla kolejnych osób to 15, 20 i 25 lutego tego roku. – Łączna kwota tych zwrotów wyniosła blisko 18 milionów złotych – dodała prof. Uścińska.

(biznesinfo.pl, gazetka-24.pl) Zarządzanie asortymentem w sklepie wielkopowierzchniowym — o czym mowa w praktyce
10.02.2022 01:00 Zarządzanie asortymentem w sklepie wielkopowierzchniowym – o czym mowa w praktyce?

Duża konkurencja wśród sieci prowadzących działalność w placówkach wielkopowierzchniowych wymusza optymalne zarządzanie asortymentem w takich sklepach. Klienci muszą bez problemu odnajdywać produkty, ponieważ bezpośrednio wpływa to na ich decyzje zakupowe. Z tego powodu zarządzanie asortymentem to kluczowa umiejętność kierownika lub właściciela sklepu, która może zwiększyć lub zmniejszyć dochody firmy. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

EN 01435691 0034
10.02.2022 01:00 Prezydent podpisał ustawę dotyczącą egzekucji z majątku rolnika

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą należące do rolnika zwierzęta nie będą wyłączane z egzekucji komornika w przypadku skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości gospodarstwa rolnego – poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta.Celem ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego jest usunięcie barier prawnych związanych z ustanowieniem zabezpieczeń środków finansowych udzielanych przez instytucje finansowe podmiotom prowadzącym gospodarstwa rolne – informuje kancelaria prezydenta.Ustawa wprowadza zmianę w Kodeksie postępowania cywilnego, która polega na dodaniu przepisu art. 8295, zgodnie z którym, w przypadku równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzanego przez dłużnika, nie będą miały zastosowania wyłączenia spod egzekucji określone w art. 8291– 8294 k.p.c., jeżeli dłużnikiem jest rolnik prowadzący gospodarstwo rolne.Nowela została zgłoszona przez Senat, uzupełnia ustawę z grudnia ub. r., która wyłączyła spod egzekucji zwierzęta i rzeczy ruchome potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez zadłużonego rolnika. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
10.02.2022 01:00 Przedsiębiorcy obawiają się odcięcia gazu. Gazownie rozsyłają do nich pisma

Polska Spółka Gazownictwa rozesłała pisma do przedsiębiorców. Dowiedzieli się z nich, że mogą zostać odcięci od dostaw gazu. PSG bowiem zakwalifikowała ich "do kategorii odbiorców podlegającym ograniczeniom w 12. stopniu zasilania". Oznacza to, że w przypadku wprowadzenia ograniczeń, nie będą mogli oni korzystać z gazu – podaje money.pl.Jak wynika z pism, które Polska Spółka Gazownictwa rozesłała do przedsiębiorców zostali oni zakwalifikowani do kategorii odbiorców podlegającym ograniczeniom w 12. stopniu zasilania. Urząd Regulacji Energetyki, wskazał w rozmowie z money.pl, że przygotowywanie planów wprowadzania ograniczeń jest działaniem rutynowym, odbywającym się corocznie od wielu już lat.Czytamy dalej, że polskie przepisy zostały dostosowane do unijnych regulacji i nowe rozporządzenie w tej sprawie wprowadzone zostało w kwietniu 2021 r. Nie jest więc to zapis nowy, jednak obecna sytuacja na rynkach gazu i energii wyczuliła przedsiębiorców na wszelkie niepokojące sygnały. Jak uspokaja Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE, przesyłanie tego typu informacji jest jednak działaniem standardowym i nie wynika z bieżącej sytuacji czy to na wschodzie Europy, czy w związku problemami na rynku gazu.– Opracowane przez tych operatorów dokumenty na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej pozwalają na zapewnienie ciągłej i bezpiecznej pracy systemu gazowego, a co za tym idzie na dostarczenie gazu ziemnego do możliwie maksymalnego kręgu odbiorców oraz zabezpieczenie dostaw do odbiorców chronionych przed ograniczeniem dostaw gazu w sytuacji ewentualnego jego deficytu – zaznacza Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.Money wyjaśnia dlaczego akurat teraz są prowadzone takie dizałania. Każdy operator systemu przesyłowego lub dystrybucyjnego gazu musi w 14 dni od dnia otrzymania decyzji Prezesa URE o zatwierdzeniu planu ograniczeń, przekazać informacje o maksymalnych godzinowych i dobowych ilościach poboru gazu ziemnego w poszczególnych stopniach zasilania swoim odbiorcom. Ponieważ plan dla PSG został zatwierdzony, spółka rozsyła stosowaną informację przedsiębiorcom.

pilne swiat (1)
10.02.2022 01:00 Ceny kawy są najwyższe od dekady. Zapasy spadają

Kontrakty terminowe na kawę osiągnęły w Nowym Jorku najwyższy poziom od dziesięciu lat w związku z rosnącymi obawami o ograniczone dostawy – podaje Bloomberg. Ceny arabiki wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego roku w związku z suchą pogodą w Brazylii, zawirowaniami w łańcuchu dostaw i kosztami transportu. Aby poradzić sobie z niedoborem, palacze wykorzystali zapasy i wysłali zapasy monitorowane przez amerykańską giełdę ICE Futures do najniższego poziomu od 22 lat.Jak podaje Bloomberg pojawiają się oznaki zacieśniania dostaw, ponieważ światowe ceny żywności nadal rosną, zbliżając się ostatnio do rekordu.

Pilne
10.02.2022 01:00 Premier: Chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W obecności parlamentarzystów i przedstawicieli środowiska rolniczego mówił o szansach i wyzwaniach jakie stoją przed polską wsią. Chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów, dopłat do zakupu tony nawozów – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.Wśród poruszonych tematów znalazła się kwestia dopłat do nawozów, walka z ASF czy przetwórstwo rolne. Premier zapewnił rolników o wsparciu. Zaznaczył też, że rząd zajmuje się problemami z jakimi boryka się dziś polska wieś. Szef rządu ocenił podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, że tym, co teraz szczególnie "boli rolników" są ceny produktów nawozowych. – Apeluję do Komisji Europejskiej, żeby jak najszybciej udzieliła zgody dla rządu Rzeczpospolitej Polskiej na dopłaty do nawozów – powiedział premier.

pilne zus
10.02.2022 01:00 Do ZUS wpłynęło 1,7 mln wniosków o 500+

Od początku lutego w całym kraju rodzice wysłali do ZUS 1,7 mln wniosków na 2,5 mln dzieci. Od lutego rodzice mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu „Rodzina 500 plus”. – Wnioski przyjmowaliśmy już od 1 stycznia, ale dotyczyły one wyłącznie nowo urodzonych np. w styczniu dzieci. Na te dzieci wypłacane są środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja – przypomina Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Od lutego przyjmujemy wnioski o tzw. kontynuację, czyli już na nowy okres rozliczeniowy – dodaje. Rzeczniczka zaznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty 500 plus do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r. – W tej sytuacji tzn., jeśli środki z programu wypłaca już gmina to nie należy składać drugiego wniosku o wypłatę na ten okres do ZUS. Gmina nadal będzie wypłacać pieniądze aż do 31 maja 2022 r. – zapewnia rzeczniczka. Rzeczniczka zaznacza, że to bardzo ważna informacja dla rodziców i opiekunów. – My widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice dostają już 500 plus z gmin i będą je dostawały do końca maja – wyjaśnia Kowalska-Matis. Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać przez kolejne miesiące powinny złożyć odpowiedni wniosek. Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

z osttaniej chwili polska 2
08.02.2022 01:00 Kolejna podwyżka stóp procentowych NBP

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła 8 lutego po raz kolejny w ostatnim czasie stopę referencyjną NBP z 2,25 proc. do 2,75 proc. To już piąta z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce. Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu: stopa referencyjna 2,75 proc. w skali rocznej;stopa lombardowa 3,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 2,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 2,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 2,85 proc. w skali rocznej; Uchwała RPP wchodzi w życie 9 lutego 2022 r.Jak czytamy w komunikacie NBP napływające dane wskazują, że po silnym wzroście aktywności w gospodarce światowej w 2021 r., w ostatnim okresie nastąpiło pogorszenie koniunktury w części krajów.Negatywnie na aktywność gospodarczą na świecie oddziałują ograniczenia podażowe na części rynków, wysokie ceny surowców oraz ponowne nasilenie się pandemii. Aktualne prognozy wskazują, że w 2022 r. wzrost globalnego PKB będzie niższy niż w 2021 r., jednak pozostanie relatywnie wysoki, czemu sprzyjać będzie wzrost konsumpcji w wielu krajach następujący w warunkach utrzymywania się dobrej sytuacji na rynku pracy i trwającej odbudowy aktywności po kryzysie pandemicznym. Czynnikiem niepewności dotyczącej dalszego kształtowania się globalnej koniunktury pozostaje dalsza sytuacja epidemiczna i geopolityczna, a także kształtowanie się polityki gospodarczej w największych krajach. Ceny surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla, oraz części surowców rolnych pozostają znacznie wyższe niż rok wcześniej. Jednocześnie przedłużają się zaburzenia w globalnych łańcuchach podaży, a ceny transportu międzynarodowego są nadal podwyższone. Przyczynia się to do wyraźnego wzrostu inflacji na świecie, która w wielu krajach osiąga poziomy nienotowane od dekad. Jednocześnie prognozy inflacji są podwyższane i wskazują, że w wielu gospodarkach w 2022 r. pozostanie ona wyższa od celów banków centralnych.

Ważne
08.02.2022 01:00 Nawet 21 tys. zł na pompy ciepła. Program rusza już niebawem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje rozpoczęcie dopłat do pomp ciepła w wysokości nawet 21 tys. zł. Program "Moje ciepło", zapowiadany był już w ubiegłym roku, ma ruszyć kwartale 2022 r. Budżet całego programu ma wynieść ok. 600 mln zł, a wysokość jednej dotacji może sięgnąć nawet 21 tys. zł.Beneficjentami programu „Moje Ciepło” będą osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele (odbiorcy końcowi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych.Z programu "Moje Ciepło" będzie można otrzymać dofinansowanie instalacji pompy tylko w nowym budynku, ale, co ważne, wsparcie przysługuje też na pompy instalowane od 1 stycznia 2021 r., a więc także te zamontowane w całym zeszłym roku i w pierwszych miesiącach 2022 r. jeszcze przed uruchomieniem naboru wniosków o dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie sfinansuje jednak inwestycji w całości. Dofinansowanie obejmie do 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Zazwyczaj koszt pompy ciepła wraz z montażem to przynajmniej 30-50 tys. zł. Budżet całego programu to 600 mln zł. Zakłada się, że program potrwa kilka lat, a dotacje będzie można uzyskać na pompy instalowane do końca 2026 r.

pexels-michelle-leman-6765748
08.02.2022 01:00 Prezenty na Walentynki od Porsche podbiją serce każdego

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami, a Ty nadal zastanawiasz się nad idealnym prezentem? To świetnie się składa! Mamy kilka propozycji, które wspólnie ze sklepem Porsche Lifestyle wybraliśmy na tę wyjątkową okazję.Czym różni się miłość od zakochania? Przede wszystkim solidnością, a nic nie kojarzy się z nią lepiej niż Porsche. Porsche Centrum Sopot przygotowało z okazji nadchodzących Walentynek serię produktów, które pozwolą cieszyć się jakością luksusowej marki w dniu Święta Zakochanych. Sklep Porsche Lifestyle zapewnia bogaty wybór akcesoriów Porsche dla fanów marki. W ofercie znajdują się ekskluzywne produkty, których doskonała jakość odpowiada standardom legendarnych samochodów. Prezenty sygnowane logo Porsche z pewnością skradną serce obdarowanej osoby.

car-dashboard-gcd0a66177 1920
08.02.2022 01:00 Producenci popularnych aut wzywają do serwisów. Wśród nich Mazda i Toyota

Właściciele samochodów Mazda i Toyota niebawem będą musieli zgłosić się do serwisów w celu przeprowadzenia przeglądu. Powodem są możliwe usterki pomp paliwa i niedziałające ogrzewanie szyb. Problemy dotyczą blisko 7 tys. aut.

Biedronka-sklep-wejście-logo-biznesinfo
08.02.2022 01:00 Rusza wielka loteria Biedronki. Do wygrania 500 tys. zł na mieszkanie lub dom

Od poniedziałku, 7 lutego br., sieć Biedronka wystartowała z wielką loterią, w której pula nagród wynosi prawie 28 milionów złotych. 50 zwycięzców otrzyma po 500 tysięcy złotych na zakup mieszkania lub domu. Wygrać może każdy klient, który od 7 lutego do 16 kwietnia br. zrobi zakupy z aktywną kartą Moja Biedronka w jednym ze sklepów sieci za co najmniej 99 złotych. Nie każdy zakup uprawnia do wzięcia udziału w loterii. Podobnie jak w innych tego typu akcjach promocyjnych z kwoty zakupów uprawniającej do otrzymania losu wyłączone są napoje alkoholowe, w tym piwo oraz wyroby tytoniowe, a także preparaty do początkowego żywienia niemowląt i doładowania telefonów komórkowych. Loteria rozpoczyna się w poniedziałek 7 lutego i potrwa do 16 kwietnia br. Dziennie na karcie Moja Biedronka można uzbierać maksymalnie 10 losów. Od poniedziałku do niedzieli można zdobywać losy, które biorą udział w losowaniu odbywającym się co tydzień, we wtorek, z wyjątkiem ostatniego losowania, które odbędzie się w środę. Co tydzień losowanych będzie 5 zwycięzców, którzy zyskają prawo do nagrody w postaci 500 tysięcy złotych z przeznaczeniem na zakup domu lub mieszkania, zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Losowania nagród odbywają się w obecności i pod nadzorem Komisji, w biurze Organizatora przy ul. Dolnej 3 w Warszawie, przy użyciu urn.

pilne zus
08.02.2022 01:00 ZUS wysłał swoim klientom już prawie 80 proc. deklaracji podatkowych

W całej Polsce prawie 10 mln deklaracji podatkowych PIT trafi do wszystkich, którzy w 2021 r. dostali jakiekolwiek pieniądze z ubezpieczeń społecznych. Tegoroczna wysyłka potrwa do połowy lutego. Jak co roku ZUS rozpoczął w drugiej połowie stycznia wysyłanie deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. – Do dzisiaj do naszych klientów wysłaliśmy już prawie 8 mln deklaracji – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Przed 1 marca wszyscy, którzy w minionym roku choćby tylko jeden raz dostali od nas pieniądze otrzymają swojego PIT-a. Wysyłka dotyczy 2021 roku, czyli okresu, w którym nie obowiązywał jeszcze Polski ład – podkreśla Kowalska-Matis. PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. – Roczną deklaracje dostaną też osoby, którym wypłacaliśmy renty socjalne, zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze – wyjaśnia rzeczniczka. PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które dostawały zasiłki chorobowe i macierzyńskie. Formularz otrzymają także świadczeniobiorcy, którzy mają nadpłatę podatku oraz osoby, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które dostawały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody. Rzeczniczka zachęca żeby osoby, którym ZUS wypłacał świadczenia pobrały deklarację PIT ze swojego profilu na portalu PUE ZUS. Aby zobaczyć swoją deklarację PIT trzeba zalogować się na PUE ZUS i wybrać zakładkę "Świadczeniobiorca" > "Formularze PIT". PIT dostępny będzie w formie PDF. Można go w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku komputera.

pieniądze (3)
07.02.2022 01:00 ZUS przypomina o nowych terminach opłacania składek

Od 2022 r. zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Teraz jest to 5., 15. i 20. dzień miesiąca. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące. ZUS przypomina o zmianach, które weszły w życie od nowego roku. Zmiany terminów opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS wynikają z regulacji wprowadzonych przez Polski Ład. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy (FP), Fundusz Solidarnościowy (FS), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) oraz Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) - począwszy od rozliczeń za styczeń 2022 r.15. dzień miesiąca to nowy termin dla płatników składek posiadających osobowość prawną czyli m.in. spółek akcyjnych i spółek z o.o. czy spółdzielni. 20. dzień miesiąca to termin dla podmiotów, które nie są osobami prawnymi, czyli m.in. dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółek osobowych. Dotychczas osoby, które opłacały składkę wyłącznie za siebie, miały obowiązek rozliczyć się z ZUS nie później niż do 10. dnia miesiąca. Dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych termin pozostaje bez zmian – to 5. dzień miesiąca.

ship-g872df07fa 1920
07.02.2022 01:00 Chiny chcą zbudować w Polsce centrum logistyczne. Polska na Jedwabnym Szlaku

Chiny zadeklarowały chęć budowy w Polsce swojego centrum logistycznego jeżeli chodzi o dystrybucję ich materiałów, Polska jest tym ogromnie zainteresowana – powiedział w poniedziałek 7 lutego prezydencki minister Andrzej Dera. Myślimy tu o korytarzu dotyczącym Nowego Jedwabnego Szlaku – dodał. Andrzej Duda uczestniczył w piątek w inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie; spotkał się także z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Andrzej Dera podczas rozmowy w Programie Trzecim Polskiego Radia zdradził szczegóły rozmowy. Powiedział, że spotkanie przebiegało ona wokół dwóch podstawowych tematów: bezpieczeństwa w naszym regionie oraz współpracy gospodarczej Polski i Chin. Ten drugi temat Dera uznał za "tak samo ważny, a z punktu widzenia naszej gospodarki najważniejszy".– Rozmowy dotyczyły spraw gospodarczych; w szczególności Chiny zadeklarowały chęć budowy w Polsce swojego centrum logistycznego, jeżeli chodzi o dystrybucję ich materiałów – zaznaczył minister. – Polska jest tym ogromnie tym zainteresowana; myślimy tu o tym korytarzu dotyczącym Nowego Jedwabnego Szlaku. Tu ma być to centrum. Chińczycy chcą to zrobić – poinformował Dera.Według niego, oznaczałoby to dla Polski "ogromne zyski", gdyż "środki z dystrybucji wtedy zostają w Polsce, z urządzeń, z materiałów, z wszystkiego co z Chin wpłynie do Polski".

ZUS-pieniadze
07.02.2022 01:00 13. i 14. emerytura nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego

Kwoty 13. emerytury i 14. emerytury nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego i w konsekwencji kwoty te nie mają wpływu na przyznanie dodatku osłonowego – przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ministerstwo podkreśliło, że kwoty 13. i 14. emerytury nie wliczają się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego i w konsekwencji nie mają wpływu na jego przyznanie. Resort wskazał, że wyłączenie tych kwot wynika z art. 10 ustawy o dodatku osłonowym odpowiednio pkt 1 oraz pkt 2. Wprowadzenie powyższego wyłączenia do porządku prawnego wynikało ze szczególnego charakteru dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów. Celem zarówno 13. emerytury wypłacanej corocznie wszystkim świadczeniobiorcom, jak i 14. emerytury, która wprowadziła jednorazowe świadczenie (wypłacone w listopadzie 2021 r.) w wysokości najniższej emerytury dla osób, których emerytura/renta nie przekraczała kwoty 2900 zł (z zachowaniem zasady złotówka za złotówkę do wysokości najniższej emerytury) ma być poprawa sytuacji finansowej emerytów i rencistów, w tym w szczególności świadczeniobiorców pobierających niskie emerytury i renty.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (2)
07.02.2022 01:00 Prezes ZUS apeluje o zmiany w zleceniach

Jak podaje prezes ZUS Gertruda Uścińska, problem niskich składek przez zbieg umów dotyczy dziś ok. miliona osób. W wywiadzie , którego prezes udzieliła "Dziennikowi Gazecie Prawnej" opowiedziała, czy będzie wprowadzone pełne oskładkowanie umów zleceń i czy możliwe jest wejście w życie takiej zmiany w tym roku. – Niezmiennie uważam, że należy zrezygnować z przepisów, które wyłączają obowiązek ubezpieczeń społecznych w razie zbiegu kilku umów cywilnoprawnych czy innych rodzajów działalności, chodzi o uproszczenie zasad – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes ZUS Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wskazała, że w przeszłości prowadzone były międzyresortowe analizy tego, kogo ten problem dotyczy i jaka jest skala zjawiska zbiegu tytułów do ubezpieczeń – bo problem jest szerszy niż tylko składki od umów zleceń.– Wypracowano propozycję rozwiązań w tym zakresie, którą przedstawiałam panu premierowi. (...) Powstał raport, który pokazał, że ta kwestia dotyczy około miliona osób, w większości powyżej 40. roku życia, które płacą składkę od pierwszego zlecenia, najczęściej od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a de facto ich miesięczne dochody wynoszą średnio ok. 7 tys. zł. Zatem kwestia wcale nie dotyczy osób najmniej zarabiających – podkreśliła Uścińska. Dodała, że bez zmian takie osoby nie będą mogły liczyć na godną emeryturę ani adekwatne zasiłki czy renty.Zauważyła, że że bez zmian takie osoby nie będą mogły liczyć na godną emeryturę ani adekwatne zasiłki czy renty.Uścińska poinformowała też, że temat jest stale przypominany premierowi– Pytam, kiedy projekt będzie procedowany. Mam zapewnienie, że będzie – powiedziała prezes ZUS.

Pilne
07.02.2022 01:00 Sprzedaż paliw wyłącznie do baków pojazdów. Orlen wprowadził nowe zasady

PKN Orlen na niektórych stacjach wprowadził w ostatni weekend możliwość sprzedaży paliw wyłącznie do baków pojazdów. Wszystko przez coraz popularniejszą turystykę paliwową, po obniżce VAT. Jak podaje TVN Biznes na wielu stacjach PKN Orlen można spotkać się z informacją, że sprzedaż paliw jest prowadzona wyłącznie do zbiorników pojazdów mechanicznych. TVN Biznes otrzymało informację od koncernu odnośnie takich sytuacji.– Od 1 lutego, po obniżeniu stawki VAT na paliwa z 23 do 8 proc., co z kolei przełożyło się na niższe ceny paliw w Polsce, obserwujemy wzrost sprzedaży na stacjach. Szczególnie znacząco zwiększyła się ona w pasie przygranicznym – poinformował zespół prasowy PKN Orlen w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.PKN Orlen jak wynika z informacji podanej przez TVN Biznes przyznał, że "w celu utrzymania ciągłości sprzedaży, na niektórych stacjach Orlen zlokalizowanych głównie w pasie przygranicznym, podczas weekendu prowadzona była sprzedaż wyłącznie do baków pojazdów". "Jednocześnie podjęte zostały działania w obszarze logistyki, tak aby w pełni odpowiadać na obecny popyt na paliwa" - dodano. Według cytowanej przez portal wiadomości "Podjęte przez PKN Orlen działania pozwoliły zapewnić płynność obsługi klientów. Obecnie na stacjach Orlen klienci mogą tankować paliwa bez ograniczeń".Niemieckie służby graniczne już wprowadziły wyrywkowe kontrole na granicy. Powodem takiego działania są właśnie masowe wyjazdy w celu tankowania na polskich stacjach przygranicznych, niemieckich klientów. Różnica w cenie jednego litra oleju napędowego to 2,50 zł.

biznesinfo-2
07.02.2022 01:00 Nagła dymisja w rządzie. Czasowo stanowisko ministra obejmie sam premier

Tadeusz Kościński rozstaje się z Ministerstwem Finansów. O wszystkim poinformowała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Teresa Czerwińska. Do czasu znalezienia następcy, tekę obejmie premier Mateusz Morawiecki. Dotychczasowy minister finansów podał się do dymisji, a kierownictwo PiS po paru godzinach obrad zdecydowało się zaakceptować decyzję - podaje money.pl.

pexels-ingo-joseph-109629
07.02.2022 01:00 Niemcy tankują tanie polskie paliwo. W mediach coraz częściej mówi się o bankructwach niemieckich stacji

Turystyka paliwowa stała się bardzo popularna w Niemczech. W mediach coraz częściej czytamy, że Niemcy przyjeżdżają tankować w Polsce. W poniedziałkowym „Die Welt” czytamy, że Niemieckie Stowarzyszenie Warsztatów i Stacji Paliw ostrzega przed falą bankructw wśród operatorów stacji paliw w strefie przy granicy z Polską. Do Polski najbardziej opłaca się przyjeżdżać z położonych wzdłuż granicy landów: Brandenburgii, Saksonii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Berlina – czytamy w „Die Welt”. Jak podaje dziennik w ostatni weekend dużym powodzeniem cieszyły się stacje benzynowe w Słubicach, w długich kolejkach widać był wiele samochodów z Berlina. Oprócz zbiorników w samochodach tankowano także do kanistrów.

Policja-patrol-obostrzenia-biznesinfo (2)
06.02.2022 01:00 Mandat 3 tys. zł za dość powszechne wykroczenie. Kierowca był w szoku

Kierowca z Łodzi dostał od policji mandat w wysokości 3 tys. zł za jazdę po chodniku. Wszystko z powodu nagrania, jakie policja dostała od osoby zgłaszającej wykroczenie. Mandat w wysokości 3 tys. zł policja postanowiła nałożyć na kierowcę, który w pół godziny dwukrotnie złamał przepisy poruszając się samochodem po chodniku. Wydział Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym w Łodzi otrzymał dwa nagrania wideo, gdzie widać jak kierowca jedzie po chodniku. Nagranie przysłał jeden z mieszkańców.

EN 01511776 3198
06.02.2022 01:00 Dawid Kubacki za brązowy medal odbierze 50 tys. zł. Nie będzie to jednak jedyna nagroda

Dawid Kubacki zdobył brązowy medal na igrzyskach zimowych odbywających się w tym roku w Pekinie. Skacząc na odległość 104 m w konkursie na skoczni normalnej, załapał się na ostatnie miejsce podium. Dzięki temu polski skoczek może liczyć na 50 tys. zł od PKOl, to jednak nie jedyny benefit. Polski Komitet Olimpijski wywalczenie złotego medalu na igrzyskach wycenia na 120 tys. zł, srebrnego na 80 tys. zł, a brązowego na 50 tys. zł. Stawki są stałe dla wszystkich sportowców biorących udział w konkursach indywidualnych od 2012 r. Dawid Kubacki, skacząc na odległość 104 m, zarobił więc prawie 481 zł za jeden metr. Pieniądze wypłacane przez PKOl nie są opodatkowane, co oznacza, że całość przyznanej kwoty trafi do polskiego skoczka.

flaga-UE-pixabay-pixel2013
05.02.2022 01:00 Czy regulacje UE powinny uwzględniać mniejszą szkodliwość podgrzewania tytoniu w porównaniu z papierosami tradycyjnymi?

Dr hab. Maciej Niewada w wywiadzie dla termedia.pl mówi, że mniejsza szkodliwość podgrzewaczy wiąże się "z niższą temperaturą, która w efekcie przekłada się na brak wytwarzania się ciał smolistych. W papierosach tradycyjnych wynosi ona około 1000 stopni, przy tytoniu podgrzewanym -200-300 stopni, co powoduje, że związki chemiczne uznane za niebezpieczne i potencjalnie niebezpieczne przez WHO oraz FDA uwalniają się w mniejszych ilościach niż w papierosach tradycyjnych." - Aromaty i smaki wkładów tytoniowych mogą ułatwiać dorosłym palaczom przejście z papierosów na te potencjalnie mniej szkodliwe alternatywy - zaznacza Joanna Trzaska-Wieczorek. Zaznacza, że każda regulacja w tym obszarze powinna uwzględniać możliwości redukcji ryzyk zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu. Przedstawicielka BAT mówi, że ocena proponowanych zmian będzie możliwa dopiero w momencie, gdy pojawi się oficjalny dokument w tej sprawie. Ważne w tym kontekście są deklaracje i inicjatywy służące bezwzględnej walce z dostępem osób nieletnich do nikotyny.- Należy pamiętać, że wyroby nikotynowe, w tym podgrzewacze tytoniu, przeznaczone są wyłącznie dla osób pełnoletnich. Wciąż podkreślamy, że nasza oferta jest skierowana tylko do osób dorosłych, wystarczy wspomnieć choćby kampanię „Zero kompromisów”, w której apelujemy o respektowanie prawa i bezkompromisowe sprzeciwianie się dostępowi nieletnich do nikotyny, dodaje.- Nie tędy droga do ograniczenia palenia. Wyroby tytoniowe stanowią dla handlu w Polsce dużą część sprzedaży. Wszelkiego rodzaju ograniczenia w handlu, które mogą być zastosowane u nas, jak i te wdrażane w innych krajach, są więc uderzeniem w handel. Jako PIH zawsze staliśmy na stanowisku, że nie powinno się ograniczać dostępu do legalnych produktów, bo stymuluje to szarą strefę, komentował niedawno dla „Rzeczpospolitej”.- Wiemy, że (podgrzewacze, przyp. red.) nie uwolniły nas od nałogu, ale wiemy, że przynajmniej uwolniły nas od papierosów (…) Dlatego z dużym niepokojem zareagowaliśmy na działania Komisji Europejskiej, która z dnia na dzień chce zdelegalizować mentolowe i smakowe wkłady do podgrzewania. Kompletnie nie rozumiemy powodów takiej decyzji. Ten zakaz wycina ze sprzedaży ogromną część produktów lepszych od papierosów, które mogłyby być szansą dla innych palaczy, by rzucili palenie. A my sami nie chcemy ich kupować od ukraińskich sprzedawców z grup na Facebooku - piszą byli palacze i jednocześnie zwracają uwagę, że handel wkładami do podgrzewaczy tytoniu przeniesie się do szarej strefy.Zakaz może wynikać z dyrektywy tytoniowej z 2014 r., umożliwiającej wprowadzanie ograniczeń sprzedaży produktów zawierających tytoń, jeżeli ich udział w rynku europejskim przekroczy 2,5 proc. W Polsce smakowe wkłady są ogromnie popularne - kupuje je prawie dwie trzecie spośród około miliona Polaków podgrzewających tytoń. Coraz częściej pojawiają się informacje, że być może już w pierwszej połowie roku Komisja Europejska wprowadzi zakaz sprzedaży wkładów do podgrzewaczy tytoniu o tzw. “charakterystycznym aromacie”, czyli innym niż tytoniowy. Ma to się stać przy zastosowaniu wyjątkowo krótkiego okresu przejściowego.Miłośnikom tytoniu grozi zakaz sprzedaży smakowych i mentolowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu. Przeciwko planowanym zmianom protestują koncerny tytoniowe.Zdaniem Joanny Trzaski-Wieczorek z BAT Polska, koncernu tytoniowego mającego w portfolio produktów alternatywnych również podgrzewacze tytoniu, regulacje dotyczące produktów o zmniejszonym ryzyku, czyli m.in. podgrzewaczy tytoniu, powinny być oparte na najlepszych dostępnych danych i dowodach naukowych odnoszących się do różnic między tradycyjnymi papierosami a produktami tytoniowymi do podgrzewania. Według Macieja Ptaszyńskiego, wiceprezesa Polskiej Izby Handlu wszystkie działania ograniczające sprzedaż są problematyczne i przywołuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych z 2020 r.Dla byłych palaczy tradycyjnych papierosów podgrzewacze stanowią mniej szkodliwą alternatywę dla tradycyjnego palenia. W petycji opublikowanej kilka dni temu w serwisie petycje-online.com piszą, że choć podgrzewacze też szkodzą, to szkodzą jednak mniej niż palenie.

pilne telewizor
05.02.2022 01:00 Rząd dopłaci 100 zł do zakupu dekodera. Od kwietnia nowy standard nadawania sygnału

W związku z nadchodzącą zmianą związaną z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej rząd dopłaci do 100 zł do zakupu niezbędnego dekodera. Gospodarstwa domowe, w których nie ma dostosowanego sprzętu, będą mogły liczyć na wsparcie. Dostaną dofinansowanie na zakup odpowiedniego dekodera.Wniosek o świadczenie będzie można złożyć on-line lub wysłać Pocztą Polską. W projekcie nie ma mowy o dopłacie do zakupu nowego telewizora.CIR poinformowało, że rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Został on przygotowany przez ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusza Cieszyńskiego.

pexels-ingo-joseph-109629 (1)
05.02.2022 01:00 Niemcy nadal tankują w Polsce. Jeden z naszych sąsiadów zatankował 1600 litrów

Obniżka cen paliw kusi naszych sąsiadów, żeby tankować w Polsce. Coraz więcej osób robi wręcz zapasy benzyny. Jak czytamy na portalu Auto Świat rekordzista zatankował na raz 1600 litrów. Teraz zapłaci ponad 2000 euro podatku i kary za złamanie przepisów. Auto Świat przyznaje, że rzeczywiście, ceny detaliczne paliw w Polsce należą do najniższych w Europie, choć przez niskie zarobki i tak stać nas na mniej paliwa niż mieszkańców wielu innych krajów Unii Europejskiej. Przy niemieckich zarobkach polskie ceny paliw prezentują się jednak bardzo atrakcyjnie.Zgodnie z obowiązującymi przepisami, poza pełnym bakiem można wywieźć dodatkowo 20 litrów paliwa.– Niemieccy celnicy zatrzymali 59-letniego mieszkańca Turyngii, który wybrał się po paliwo na stację do Bogatyni. Okazało się, że nie dość, że zatankował bak swojej ciężarówki do pełna, to jeszcze na pace miał osiem dwustulitrowych beczek wypełnionych paliwem – czytamy na portalu Auto Świat.Należny podatek za taką ilość paliwa to 750 euro, które celnicy pobrali na miejscu podczas kontroli. Wobec 59-letniego mieszkańca Turyngii wszczęto podatkowe postępowanie karne. Mężczyzna złamał jednocześnie przepisy dotyczące transportu towarów niebezpiecznych, celnicy zawiadomili policję drogową. Ta wymierzyła mandat w wysokości 1500 euro.

EN 01510642 0043
05.02.2022 01:00 Niemieckie media: Projekt Dudy próbą odwrócenia uwagi

Projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym prezydenta Andrzeja Dudy to próba odwrócenia uwagi – ocenia komentatorka „Sueddeutsche Zeitung”. Polskim władzom chodzi tylko o pieniądze z Brukseli – czytamy. Według Viktorii Grossmann z „Sueddeutsche Zeitung” polski prezydent ma rację. Powiedział, że Polska potrzebuje spokoju, spokoju i pokoju z Unią Europejską, ponieważ w czasie międzynarodowego kryzysu trzeba wspólnie stać jako 'jedna siła. Chodzi o złożony przez Andrzeja Dudę projekt o likwidację Izby Dyscyplinarnej. Andrzej Duda podkreślił, że w jego ocenie ustawa może pozwolić zamknąć zasadnicze dla Polski sprawy. Według Grossmann działanie prezydenta Dudy to dowód na to, że UE użyła właściwego środka nacisku. „Prezydent Polski zdaje się jednak nie doceniać Unii. Jego projekt nie uspokoi Komisji (Europejskiej)” – zauważa niemiecka dziennikarka.– Jeśli Duda pragnie pokoju z Brukselą, musi wydać walkę własnemu rządowi – podsumowuje Viktoria Grossmann w weekendowym wydaniu „Sueddeutsche Zeitung”.

piec-g28123e985 1920
05.02.2022 01:00 Trwa spis pieców i kominków. To obowiązek dla kilku milionów Polaków

Trwa spis pieców i kominków, musi się w nim zgłosić każdy właściciel nieruchomości bądź zarządca budynku, w którym jest piec, kominek lub pompa ciepła. Inaczej można dostać nawet 500 złotych grzywny. Wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków to nowy obowiązek kilku milionów Polaków. Kto ma dom, musi wysyłać do urzędu informację, czym go ogrzewa. Jeżeli piec zaczął działać przed 1 lipca 2021 r., deklaracje należy złożyć do 30 czerwca 2022 r. Jest też drugi termin dla tych nowszych urządzeń, ich właściciele mają 14 dni od uruchomienia. Po zebraniu danych powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

ważne świat (1)
05.02.2022 01:00 Moskwa wysłała na Białoruś samoloty szturmowe. Pojawiły się blisko granicy z Polską

Jak podało w sobotę ministerstwo obrony w Moskwie przerzut samolotów Su-25SM na lotniska w Białorusi ma związek ze "sprawdzianem gotowości" wojsk Państwa Związkowego, tworzonego przez Rosję i Białoruś. – Załogi samolotów przybyły do obwodu brzeskiego na Białorusi, który leży przy granicy z Polską. Piloci pokonali dystans ponad 7 tysięcy kilometrów z lotniska w Kraju Nadmorskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie – podało ministerstwo. Pierwszy etap sprawdzianu sił szybkiego reagowania Państwa Związkowego trwa do 9 lutego. W ramach drugiego etapu odbędą się, w dniach 10-20 lutego, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe. Moskwa zapewnia, że po ich zakończeniu siły rosyjskie wycofają się z Białorusi. Gromadzenie się rosyjskich wojsk na Białorusi zbiega się w czasie z obawami o rosyjską inwazję na Ukrainę. Rosja wysłała w połowie grudnia strategiczne bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3, aby dołączyły do patrolowania przestrzeni powietrznej wzdłuż granicy Polski i Białorusi.

Biznesinfo-wazne
04.02.2022 01:00 Klienci banków powinni przygotować się na przerwy w dostępie do bankowości

Banki znowu zapowiedziały przerwy techniczne na ten weekend. Problemy w dostępie do niektórych usług mogą mieć klienci Banku Pocztowego.To będzie wyjątkowo spokojny weekend dla klientów banków bo tylko dwie instytucje zapowiedziały przerwy.

kwb turow 06
04.02.2022 01:00 Czechy wycofały swoją skargę ws. kopalni Turów

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że czeski rząd wycofał skargę do TSUE na polską kopalnię w Turowie. Jednak to jeszcze nie koniec, ponieważ nadal pozostaje problem kar zasądzonych za ignorowanie postanowienia TSUE. – Już wczoraj przekazaliśmy odpowiednie środki. To było 35 mln plus 10 mln ze strony PGE. Przypomnę, że pierwotnie wchodziła w grę nawet kwota 55 mln, a więc ograniczyliśmy ją znacznie – powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. Wycofanie skargi TSUE oznacza, że zatrzymane zostanie naliczanie kar Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niewstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Po zsumowaniu kar TSUE i rekompensat przyznanych Czechom, spór będzie kosztować Polskę łącznie ponad pół miliarda złotych.

ważne świat
04.02.2022 01:00 Amerykańskie samoloty lądują w Polsce. To kolejny etap przemieszczania wojsk

Kolejne samoloty USA lądują w 🇵🇱. To jeden z etapów przygotowawczych do przemieszczenia sił 🇺🇸. Wkrótce do Polski dotrą siły 82 Dywizji Powietrznodesantowej, jednej z najbardziej renomowanych jednostek USA. pic.twitter.com/jMnB6Q9E30— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 4, 2022 W środę 2 lutego Pentagon zapowiedział czasowe zwiększenie liczby wojsk USA w Europie w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO w związku z koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy. 2 tys. żołnierzy zostanie wysłanych do Polski i Niemiec, z tego 1700 trafi do Polski. Około tysiąca zostanie przebazowanych z Niemiec do Rumunii. W związku z napięciem wokół Ukrainy Stany Zjednoczone zdecydowały o wysłaniu do Polski 1700 żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Na lotnisku w Jasionce wylądował dziś kolejny samolot amerykańskich sił powietrznych.W piątek 4 lutego około południa na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce wylądował kolejny samolot Hercules amerykańskich sił powietrznych. Kolejny taki samolot wylądował przed godziną 15.30. Przyleciał z bazy lotniczej w niemieckim Ramstein.– Kolejne samoloty USA lądują w Polsce. To jeden z etapów przygotowawczych do przemieszczenia sił Amerykańskich. Wkrótce do Polski dotrą siły 82 Dywizji Powietrznodesantowej, jednej z najbardziej renomowanych jednostek USA – podał na swoim Twitterze Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej .

mapa polska (1)
04.02.2022 01:00 Senat poparł uchwałę wspierającą Ukrainę. Jednogłośna decyzja

Senat przyjął jednogłośnie uchwałę w sprawie wsparcia Ukrainy. Senat wspiera polityczną i finansową pomoc dla Ukrainy, dostawy broni do tego państwa oraz udział żołnierzy krajów członkowskich NATO w szkoleniu ukraińskich wojskowych.Senat podczas 36. posiedzenia w dniu 4 lutego br. podjął uchwałę w sprawie wsparcia Ukrainy. "Wolna Ukraina jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski" - napisali senatorowie. Jak głosi uchwała Ukraina stanęła wobec śmiertelnego niebezpieczeństwa. Zagłosowało wszystkich 92 senatorów biorących udział w głosowaniu. – Dziś, gdy Ukraina stanęła wobec śmiertelnego niebezpieczeństwa – groźby kolejnej inwazji – jest szczególnie ważne, by władze Rzeczypospolitej niezawodnie wspierały naszego sąsiada. Nie ma bowiem bezpiecznej Polski bez niepodległej Ukrainy. Wolna Ukraina jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa Polski – czytamy w uchwale.W uchwale przypomniano, że Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy, a kolejne polskie rządy wzmacniały strategiczne partnerstwo naszych krajów.Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża równocześnie przekonanie, że dialog z Federacją Rosyjską jest możliwy. "Nie może on jednak się odbywać w sytuacji militarnego szantażu, podważania zasady nienaruszalności granic w Europie oraz ataków hybrydowych na demokratyczne instytucje. Warunkiem tego dialogu jest wycofanie wojsk rosyjskich z ukraińskiego przygranicza" - czytamy w uchwale. W uchwale przypomniano również, że Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy. "Kolejne polskie rządy wzmacniały strategiczne partnerstwo naszych krajów".

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
04.02.2022 01:00 Usługa e-PIT jest niedostępna do 15 lutego

Usługa Twój e-PIT jest niedostępna od 3 do 14 lutego – poinformowało Ministerstwo Finansów. Problem będzie również z logowaniem danymi autoryzującymi do usługi e-Urząd Skarbowy.Jak podało MF, obecnie trwa przygotowywanie zeznań PIT za 2021 r. Będą one dostępne od 15 lutego. Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu.

IMG 20211116 150941
04.02.2022 01:00 Od 1 lutego 2022 r. dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Czas jest ograniczony

W związku ze zmianą trybu nauki ze stacjonarnej na zdalną rodzicom w terminie od 01.02.2022 r. do 27.02.2022 r. przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Taka decyzja została podjęta przez wzrost liczby zachorowań na COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem do dnia 27 lutego 2022 r. nauki zdalnej w szkołach podstawowych (klasy V-VIII) i ponadpodstawowych, w tym szkołach podstawowych specjalnych (klasy V-VIII), a także w szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

EN 01509251 0009
04.02.2022 01:00 Pimp My Shoes ofiarą fałszywej licytacji. Ucierpieli podopieczni WOŚP

Polska firma Pimp My Shoes zajmująca się renowacją i personalizacją obuwia wystawiła na aukcję WOŚP buty z wizerunkiem i autografem Roberta Lewandowskiego. Po tym jak produkt osiągnął niebotyczną cenę 99999 zł, licytujący zdecydował się odstąpić od kupna. Powód był wyjątkowo groteskowy. Pimp My Shoes przez wiele miesięcy przygotowywało na 30. finał WOŚP specjalny produkt, którym są buty z podpisem Roberta Lewandowskiego. Gdy doszło już do finału, który odbył się 30 stycznia bieżącego roku buty zostały wystawione na specjalną licytację dla WOŚP poprzez portal Allegro. Aukcja zakończyła się 3 lutego i pieniądze miały trafić do Orkiestry, jednak licytujący po wygraniu aukcji postanowił odstąpić od zakupu. Specjalne buty z wizerunkiem i podpisem Roberta Lewandowskiego przygotowane na aukcję dla WOŚP

Biznesinfo-wazne
04.02.2022 01:00 Ceny oleju biją światowe rekordy. Nadal coraz więcej płacimy za żywność

Jak podała "Rzeczpospolita" początek 2022 r. przyniósł wzrost indeksu światowych cen żywności w okolice historycznego rekordu. Subindeks cen olejów roślinnych rekord już osiągnął. Wzrost cen dosłownie wszystkiego nie zahamował z początkiem roku. "Rzeczpospolita" przypomina, że w styczniu na świecie znacząco rosły ceny olejów roślinnych i produktów mlecznych, nieco wolniej mięsa i zbóż. Drugi miesiąc z rzędu spadały natomiast ceny cukru. – Subindeks cen olejów roślinnych FAO sięgnął w styczniu 185,9 pkt, co oznacza wzrost aż o 7,4 pkt, czyli 4,2 proc. w porównaniu z grudniem. Tym samym wskaźnik ten znalazł się na historycznym szczycie. W styczniu drożały oleje palmowe, sojowe, rzepakowe i słonecznikowe. Ceny tego pierwszego napędzały obawy przed możliwym ograniczeniem eksportu z Indonezji, największego światowego eksportera oleju palmowego, a także przed niższą światową produkcją. Ceny rzepaku i oleju słonecznikowego rosły przez utrzymującą się słabą podaż i rosnący globalny popyt importowy. Na wzrost cen olejów roślinnych przekładały się też rosnące ceny ropy naftowej – czytamy w "Rzeczpospolitej". Dziennik zauważa też, że wzrósł indeks produktów mlecznych, a na początku 2022 r. najmocniej rosły ceny odtłuszczonego mleka w proszku i masła. Na świecie nieco wolniej rosły za to ceny mięsa i zbóż, a drugi miesiąc z rzędu spadały ceny cukru.

mapa polska (1)
03.02.2022 01:00 Wyniku testu PCR bez profilu zaufanego. Pojawiło się nowe rozwiązanie

Jak poinformował NFZ pojawiła się nowa możliwość sprawdzenia testu PCR. Będzie można go sprawdzić również online za pośrednictwem formularza na stronie rządowej. Nie trzeba mieć Profilu Zaufanego – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia na swoim Twitterze.NFZ podał, że oprócz obecnych możliwości sprawdzenia wyników testów PCR na obecność koronawirusa, czyli za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta i mobilnej aplikacji mojeIKP, dodano nową możliwość weryfikacji wyników za pośrednictwem formularza online na stronie internetowej. Gdzie sprawdzisz wynik testu PCR na #koronawirus?𝗭𝗢𝗕𝗔𝗖𝗭 Internetowe Konto Pacjenta #IKP https://t.co/7gFK06g2o4 Aplikacja mobilna #mojeIPK https://t.co/c4FIIt0ZQg Nowa możliwość formularz online (bez profilu zaufanego) https://t.co/zanc6iu7x8 pic.twitter.com/2cuh2Rg9tp— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) February 3, 2022 W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 175,1 tys. testów na koronawirusa i wykryto 54 477 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia.

kwb turow 02
03.02.2022 01:00 Polska i Czechy podpisały ostateczne porozumienie ws. Turowa

W Pradze szefowie rządów Polski i Czech: Mateusz Morawiecki i Petr Fiala zawarli porozumienie ws. Turowa. Dotyczy ono "odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów".Opinię w sprawie Turowa ogłosił dziś rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do którego Czechy pozwały Polskę w lutym ubiegłego roku. Ocenił on, że Polska naruszyła unijne prawo, przedłużając o sześć lat koncesję na wydobycie, bez przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Strona polska zapewniała, że dopełniła wszelkich procedur, a podnoszone przez Czechów argumenty są niezasadne. – Podpisaliśmy z rządem Czech umowę w sprawie kopalni Turów – przekazał premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. Informację potwierdził również premier Czech, który przyznał, że rozmowy zakończyły się "olbrzymim sukcesem.– Nie będę ukrywać, że mamy za sobą ostre rozmowy, które trwały bardzo długo, ale koniec tych rozmów jest pomyślny. W ramach tej umowy Rzeczpospolita Polska zobowiązała się dobudować funkcjonującą w pełni barierę podziemną, która zapobiegnie odpływowi wód podziemnych, a także uzgodniono budowę wału ziemnego, który zabezpieczy mieszkańców tego regionu przed zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i pyłami. Polska zobowiązała się, że będzie dokładać stara, by ograniczać zanieczyszczenie powietrza i dbać o dobrostan mieszkańców regionu – mówił premier Czech.

pilne zus
03.02.2022 01:00 Pierwsi emeryci i renciści otrzymali zwrot nadpłaconego podatku

Pierwsi emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł -12 800 zł, wraz ze świadczeniem za luty otrzymali zwrot nadpłaconego podatku za styczeń – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Z informacji ZUS wynika, że wyrównania otrzymali już emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 dnia miesiąca (1 lutego). ZUS będzie przelewał kolejne środki – zgodnie z terminami wypłaty świadczeń. Emeryci i renciści otrzymają zwrot na mocy rozporządzenia Ministra Finansów. – Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków czy podań. Zwrot nastąpi w terminach wypłaty świadczeń w lutym – podkreśliła Gertruda Uścińska, w wypowiedzi przesłanej Polskiej Agencji Prasowej. Według danych ZUS, 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4920 zł brutto - po wprowadzeniu Polskiego ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

EN 01402696 0099
03.02.2022 01:00 Nowela ustawy o przetwarzaniu danych pasażera podpisana przez prezydenta

Według rządu celem nowelizacji jest "rozłożenie w czasie procedury nakładania kar na linie lotnicze za naruszenie obowiązku przekazywania tych danych do Straży Granicznej."Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera – informację przekazała w czwartek 3 lutego Kancelaria Prezydenta. Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że celem nowelizacji ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera jest: „wprowadzenie uregulowań zmierzających do ograniczenia negatywnych skutków finansowych dla przewoźników lotniczych wynikających z grożących im kar za naruszenie obowiązków związanych z przekazywaniem danych PNR przez stworzenie prawnych uwarunkowań umożliwiających rozłożenie w dłuższym czasie możliwości nakładania przedmiotowych kar oraz ograniczenie obowiązków administracyjnych – czytamy w komunikacie.

Biznesinfo-wazne
03.02.2022 01:00 Andrzej Duda chce likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Złożył projekt ustawy

Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. – Ręka wyciągnięta z tym projektem do posłów ma dać rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania KPO, bo jesteśmy w trudnej sytuacji międzynarodowej – powiedział prezydent.– Proponuję, żeby Izba ta została zlikwidowana, aby sędziowie, którzy dziś w tej Izbie orzekają, którzy zostali do niej powołani, mieli zgodnie z polską konstytucją możliwość, stworzoną przez I Prezesa SN, przejścia do wybranej przez nich innej Izby w SN, aby mieli także możliwość przejścia - jeżeli tak wybiorą - w stan spoczynku, bo taką możliwość przewiduje konstytucja – powiedział prezydent Duda. Podkreślił jednak, że liczy, iż sędziowie z Izby Dyscyplinarnej pozostaną w Sądzie Najwyższym.

EN 01456702 0303
02.02.2022 01:00 Kaczyński o Polskim Ładzie: Są potrzebne decyzje personalne

Jarosław Kaczyński nie podał jednak nazwisk osób, których status niebawem może się zmienić.– Nie dziwię się, że pojawiła się krytyka tego, co wydarzyło się z częścią pierwszych wypłat, bo tu mamy do czynienia z czymś, co trzeba naprawić i co jest bolesne – powiedział w rozmowie z PAP Kaczyński.Odnosząc się do ewentualnej reakcji partii rządzącej, zaznaczył, że "na pewno jest tu potrzebna radykalna naprawa". – Na pewno, o czym mówiłem na posiedzeniu kierownictwa partii, są potrzebne decyzje o charakterze politycznym, w tym personalne – podkreślił.Prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o efekty wprowadzenia Polskiego Ładu powiedział, że potrzebne są decyzje o charakterze politycznym, w tym personalne.

EN 01435691 0034 (1)
02.02.2022 01:00 Ustawa budżetowa na 2022 r. z podpisem Prezydenta

Dnia 1 lutego 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2022 z dnia 17 grudnia 2021 r. – poinformowała w środę 2 lutego Kancelaria Prezydenta. Sejm odrzucił wszystkie poprawki senackie do budżetu, które zakładały m.in. przekazanie większych środków na NFZ (20 mld zł) czy na podwyżki dla pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli. Planowane wydatki mają wynieść 521,8 mld zł. Dochody są szacowane na 491,9 mld zł. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie w 2022 r. 5922 zł, a spożycie prywatne, w ujęciu nominalnym, wzrośnie o 9,2 proc. W budżecie na 2022 r. zaplanowano 59,5 mld zł na program Rodzina 500 plus, na świadczenia rodzinne i inne programy z zakresu wspierania rodziny. Na obronę narodową przeznaczone zostanie 59,5 mld zł. Składka do budżetu Unii Europejskiej wyniesie 30,4 mld zł, nauka i szkolnictwo wyższe uzyska 23,7 mld zł, wydatki na zdrowie to 22,9 mld zł. Koszty obsługi długu Skarbu Państwa mają wynieść 26 mld zł, a współfinansowanie projektów z udziałem środków UE – 14 mld zł.Ustawa zakłada zwiększenie funduszu wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej, realizację zadań inwestycyjnych, m.in. w obszarze zdrowia, transportu czy kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Zwiększenie wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki oraz rolnictwa.W ustawie budżetowej ustalono łączną kwotę planowanych przychodów budżetu państwa w wysokości 581.896.105 tys. zł oraz łączną kwotę planowanych rozchodów budżetu państwa w wysokości 541.774.782 tys. zł. Planowane saldo przychodów i rozchodów budżetu państwa ustalono na kwotę 40.121.323 tys. zł.

soldiers-gf2138e844 1920
02.02.2022 01:00 USA wyślą do Polski tysiące żołnierzy. Joe Biden podjął decyzję

Z informacji Pentagonu wynika, że prezydent Joe Biden zatwierdził wysłanie dodatkowych 3 tys. żołnierzy USA do Polski, Niemiec i Rumunii, aby wesprzeć sojuszników Stanów Zjednoczonych w obliczu koncentracji wojsk Rosji wokół Ukrainy.– Niedługo wyślę amerykańskie wojska do Europy Wschodniej i krajów NATO. Niewiele – powiedział dziennikarzom prezydent USA. Nowe siły mają zostać wysłane do Europy w przeciągu kilku najbliższych dni, a amerykańscy żołnierze zostaną rozmieszczeni w kilku krajach wschodniej flanki NATO. Do Polski zostaną przerzuceni żołnierze elitarnej 82. dywizji powietrznodesantowej.Stany Zjednoczone postawiły już w stan pogotowia 8,5 tys. żołnierzy, aby wzmocnić NATO. Joe Biden zaznaczył, że nie ma mowy o wysłaniu wojsk amerykańskich na Ukrainę, która nie jest członkiem sojuszu wojskowego. – To ważne, by wysłać jasny sygnał panu Putinowi i całemu światu, że NATO ma znaczenie (...) i że jesteśmy gotowi do obrony naszych sojuszników – podkreślił rzecznik Pentagonu John Kirby.

lidl-sklep-warszawa-biznesinfo
02.02.2022 01:00 Kultowa promocja Lidla powraca. Kupisz 6 zapłacisz za 3

Od czwartku, 03.02 do soboty, 05.02, użytkownicy aplikacji Lidl Plus, będą mogli skorzystać z oferty na piwa w ramach akcji 3+3 gratis. Aktywując kupon w dniach promocji, zapłacimy jedynie za 3 piwa, a kolejne 3 najtańsze spośród 6 wybranych otrzymamy gratis. Kupon można wykorzystać raz w trakcie trwania akcji. Oferta specjalna, która w tym tygodniu będzie dostępna z aplikacją Lidl Plus, będzie dotyczyła piw w butelce, marek takich jak Somersby, Desperados i Lech Free. Jest to więc idealna okazja, by zaopatrzyć się w ulubione pozycje na nadchodzący weekend, bądź uzupełnić domowe zapasy.

pilne swiat (1)
02.02.2022 01:00 Skarga PGNiG na ugodę KE z Gazpromem odrzucona

PGNiG uznał, że Komisja naruszyła prawo UE i w październiku 2018 r. skierował sprawę do TSUE. Skargę polskiego przedsiębiorstwa poparły rządy Polski i Litwy. SUE przypomniał, że od jego orzeczenia można złożyć odwołanie do TSUE, ograniczone do kwestii prawnych, w terminie dwóch miesięcy i dziesięciu dni od dnia zawiadomienia o tym orzeczeniu.SUE odrzucił wszystkie sześć zarzutów, jakie wniósł polski koncern.SUE orzekł, że KE nie nie dopuściła się nieprawidłowości proceduralnej w ramach konsultacji z Komitetem Doradczym ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących. Sąd oddalił również argument strony skarżącej dotyczący okoliczności, że Komisja wprowadziła w błąd zainteresowane strony w ramach badania rynku. Sąd oddalił argumenty PGNiG dotyczące naruszenia różnych uprawnień proceduralnych przy rozpatrywaniu skargi spółki do Komisji z 9 marca 2017 r. dotyczącej domniemanych praktyk Gazpromu stanowiących nadużycie. Sąd UE odrzucił skargę PGNiG na ugodę, którą w 2018 roku Komisja Europejska zawarła z Gazpromem w sprawie nadużywania pozycji rynkowej. Tym samym zakończył postępowanie w sprawie nadużywania pozycji rynkowej.W maju 2018 r. Komisja Europejska zawarła ugodę z Gazpromem po przeprowadzeniu dochodzenia ws. nadużywania przez rosyjski koncern dominującej pozycji na rynkach gazu w takich państwach jak Polska, Bułgaria, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Węgry i Słowacja.Komisja nie przestrzegała uprawnień proceduralnych, przysługujących polskiej firmie w ramach postępowania antymonopolowego, które doprowadziło do wydania decyzji o ugodzie z Gazpromem – orzekł SUE.

pexels-pixabay-357440
02.02.2022 01:00 Gazociąg Jamalski znów nie przesyła gazu do Europy. Gaz płynął zaledwie przez godzinę

Dostawy gazociągiem jamalskim w kierunku z Polski do Niemiec znów zostały wstrzymane w środę rano po tym, gdy wznowiono dostawy w niewielkim zakresie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na dane niemieckiego operatora Gascade. Jak podał Reuter tłoczenie surowca na zachód trwało około godziny, po czym przepływ znów spadł do zera. Gaz nie jest również tłoczony w kierunku wschodnim. Dostawy w kierunku zachodnim nastąpiły po tym, gdy rosyjski koncern Gazprom zarezerwował przepustowości gazociągu we wtorek wieczorem. Gazprom nie rezerwował ogółem przepustowości na luty, a skorzystał we wtorek (01.02) z aukcji dziennych.Od 21 grudnia 2021 r. gaz w przebiegającym przez Polskę rurociągu Jamał-Europa płynął z zachodu na wschód, czyli w odwrotnym kierunku niż zazwyczaj. Gazociąg dostarcza około jednej szóstej całego eksportu rosyjskiej ropy do Europy i Turcji.Gazprom tłumaczy, że nie realizuje eksportu gazu tym rurociągiem ze względu na brak nowych europejskich zamówień.

IMG 20220203 125712
02.02.2022 01:00 Wniosek o paszport przez internet. Ustawa o dokumentach paszportowych z podpisem prezydenta

Dnia 1 lutego 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych. Zakłada ona utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych i uruchomienie w związku z tym nowych e-usług, takich jak możliwość cyfrowego wnioskowania o paszport. Nowy rejestr sprawi m.in., że nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku o paszport. Po zmianach wniosek elektroniczny będzie generował urzędnik paszportowy, a obywatel będzie się podpisywał cyfrowo. "Przyjęta regulacja określa ramy prawne budowanego, nowego, scentralizowanego Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpi w całości funkcjonujący dotychczas Paszportowy System Informacyjny (PSI). Nowy system po wdrożeniu nie tylko da możliwość uproszczenia procesu realizacji spraw paszportowych obywateli polskich, ale także udostępnieni nowe usługi dla obywatela. Dla zapewnienia referencyjności Rejestru Dokumentów Paszportowych przepisy ustawy zakładają przeprowadzenie procesu migracji danych z Paszportowego Systemu Informacyjnego" – czytamy w komunikacie Kancelarii prezydenta.Na podstawie ustawy, uruchomione zostaną nowe e-usługi m.in. możliwość sprawdzenia ważności paszportu oraz możliwość zgłoszenia utraty dokumentu, skutkująca automatycznym unieważnieniem tego dokumentu. Obywatel będzie otrzymywał powiadomienia o zmianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności. Rodzice będą mogli też złożyć wniosek o wydanie paszportu dla dziecka poniżej 12. roku życia. Przepisy obniżą z 13 do 12 lat granicę wieku, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem. "Ustawa wprowadza ponadto możliwość wyrażenia zgody na wydanie paszportu dla dziecka czy złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka poprzez elektroniczne wyrażenie zgody przez jedno z rodziców i wysłanie tej zgody do organu paszportowego" – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.Dokumenty paszportowe wydane przed dniem 27 marca 2022 roku zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.

biznesinfo-1
01.02.2022 01:00 PGNiG kupuje amerykański gaz i dostarcza na Ukrainę

PGNiG zakupiło ładunek amerykańskiego LNG, który zostanie dostarczony na Ukrainę. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego sąsiada i zmniejszyć uzależnienie od rosyjskich surowców. Statek z LNG na pokładzie wpłynie do terminalu LNG w Świnoujściu i będzie to miało miejsce na pod koniec lutego. Po regazyfikacji na terenie Polski gaz zostanie wtłoczony do gazociągu i wysłany w kierunku Urkrainy.

Pieniądze
01.02.2022 01:00 ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na kolejny okres

Od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Obsługą programu zajmuje się w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski można przesyć tylko drogą elektroniczną.Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski na bieżąco przyznawane świadczenia wychowawcze (np. na nowonarodzone dzieci). Natomiast od 1 lutego 2022 r. będzie przyjmował wnioski na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Wnioski złożone przed 1 stycznia do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy. Osoby, które złożyły wnioski w zeszłym roku, na trwający już okres wypłaty świadczeń (od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.), nie powinny składać wniosków do ZUS o jego ponowne przyznanie za ten okres.Aby uzyskać prawo do świadczenia "Rodzina 500+" w nowym okresie, rozpoczynającym się od 1 czerwca 2022 r., należy złożyć wniosek od 1 lutego.

pexels-frank-meriño-8488619
01.02.2022 01:00 Ważność certyfikatu covidowego od 1 lutego jest krótsza

Certyfikat covidowy, to dokument poświadczający m.in. zaszczepienie się przeciw COVID-19. Od 1 lutego termin ważności certyfikatu ulega skróceniu, zamiast przez 1 rok będą ważne przez 9 miesięcy. Zgodnie z wydanym na początku stycznia komunikatem ministra zdrowia od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) zostanie skrócona do 270 dni. Od 1 lutego certyfikat nie będzie ważny już rok, a 270 dni. Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia.

Biedronka-sklep-wejście-logo-biznesinfo
01.02.2022 01:00 Biedronka zapowiedziała spore podwyżki. Wcześniej niż wszyscy się spodziewali

Sieć Biedronka przyspieszyła proces przeglądu wynagrodzeń i podwyższyła pensje pracownikom centrali, biur regionów oraz centrum usług wspólnych. Poinformował dyskont w komunikacie.Wcześniej proces przeglądu wynagrodzeń odbywał się co roku w kwietniu, ale w tym roku został przyspieszony i podwyżki zostały wypłacone kolejnej dużej grupie pracowników wraz ze styczniowymi wynagrodzeniami. Jak podała sieć w komunikacie, "dobre wyniki firmy osiągnięte w wymagających czasach były głównym powodem przyspieszenia procesu podwyżkowego", który odbywa się zwykle w kwietniu. "Podwyżką objętych zostało prawie 3000 pracowników, a Biedronka przeznaczy na ten cel ponad 20 milionów złotych w skali roku". – Doceniając wspólny wysiłek i ogromne zaangażowanie wszystkich pracowników w tym trudnym, naznaczonym wysoką inflacją, a wciąż pandemicznym 2021 roku, postanowiliśmy przyspieszyć coroczny przegląd wynagrodzeń, by nasi pracownicy otrzymali wyższe pensje kilka miesięcy wcześniej niż zwykle. Chcemy w ten sposób docenić ich determinację oraz przyczynić się do ich poczucia stabilności w trwającym dalej wymagającym okresie – Jarosław Sobczyk, dyrektor personalny i członek zarządu sieci Biedronka .

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (2)
01.02.2022 01:00 Waloryzacja rent i emerytur coraz bliżej 6 proc. To może być rekordowy rok

Waloryzacji rent i emerytur idzie w kierunku 6 proc., jednak prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu po 7 lutego – przekazała we wtorek 1 lutego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent poznamy po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. W ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł. Wzrost wypłat emerytur i rent z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinien był rekordowy. Jednak nie powinno się zapominać o inflacji, która również bije rekordy.W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł. W ubiegłym tygodniu GUS opublikował dane, z których wynika, że inflacja emerycka wyniosła w 2021 roku 4,9 procent. Jak wcześniej informował resort rodziny, ze względu m.in. na wzrost inflacji, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego. Minister Marlena Maląg pytana na konferencji prasowej o wstępne dane w tym zakresie powiedziała, że waloryzacja "idzie w kierunku 6 proc.". – Waloryzacja rent i emerytur będzie się odbywała od tej kwoty, na której emeryci skorzystają. Prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu. Myślę, że po 7 lutego będziemy znali dokładne dane i wtedy w przestrzeni publicznej podamy informacje – dodała minister. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Do 7. roboczego dnia lutego ogłaszany jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

EN 01503354 0026
01.02.2022 01:00 Berlin nabija pistolet Putinowi. Morawiecki apeluje do Niemiec

Nie można jedną ręką podpisywać się pod wyrazami solidarności z Ukrainą, a drugą certyfikować Nord Stream 2. Uruchamiając gazociąg, Berlin nabija pistolet Putinowi, którym potem ten może szantażować całą Europę – powiedział w Kijowie Mateusz Morawiecki. Premier we wtorek 1 lutego spotkał się z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Morawiecki przypomniał, że 27 stycznia polski Sejm przyjął uchwałę, która w "jednoznaczny sposób wspiera bezpieczeństwo, integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy". – Nie można jedną ręką podpisywać się pod wyrazami solidarności z Ukrainą w obecnym stanie, a drugą certyfikować Nord Stream 2 - to po prostu ze sobą nie współgra. Uruchamiając Nord Stream 2, Berlin nabija pistolet Putinowi, którym potem ten może szantażować tak naprawdę całą Europę – powiedział na wspólnym briefingu z Denysem Szmyhalem. Zaapelował również do Niemców, nawołując do zablokowania Nord Stream 2. Po raz kolejny podkreślił negatywne znaczenie budowy Nord Stream 2 w konteście kryzysu na Wschodzie. – Trzeba powiedzieć bardzo głośno: Nord Stream 2 stanowi potężne zagrożenie dla pokoju w całej Europie. Apelujemy wspólnie do Niemców, aby nie otwierali tego gazociągu, ponieważ poprzez otwarcie gazociągu zwiększa się możliwości szantażu i prowadzenia wojny ze strony Rosji – powiedział.

Ważne
01.02.2022 01:00 Będzie system kaucyjny w Polsce. Rząd przedstawił projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło w poniedziałek projekt dotyczący wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego na szklane i plastikowe butelki. Jak zauważa wiele środowisk projekt powinien zostać mocno poprawiony.– Celem projektowanych przepisów dot. systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, zapewnienie wysokiej jakości odpadów do recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej,1 lutego 2022 r.Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji. Jak wyjaśnił Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, system kaucyjny obejmie butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5l. – Przedsiębiorcy, wprowadzający napoje w ww. opakowaniach będą mieli obowiązek zapewnienia, w ramach utworzonego systemu kaucyjnego, poziomu selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych powstałych z tych opakowań. Docelowo do roku 2030 – 90 proc. wprowadzonych opakowań danego rodzaju. W przypadku nieosiągnięcia wymaganych poziomów selektywnego zbierania wprowadzający będą ponosili opłatę produktową – powiedział. Wiceminister Ozdoba zaznaczył, że system kaucyjny będą tworzyć wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem. Projekt ustawy pozostawia dużą swobodę przedsiębiorcom w tworzeniu systemu. Określa jednak warunki, które taki system powinien spełniać. Wprowadzających reprezentował będzie jeden podmiot. Reprezentant wprowadzających uczestniczących w systemie będzie składał ministrowi właściwemu ds. klimatu coroczne sprawozdanie o funkcjonowaniu systemu kaucyjnego. Uruchomienie systemu będzie wymagało uzyskania zezwolenia, wydanego w drodze decyzji, przez ministra właściwego ds. klimatu. Podmiot reprezentujący będzie zobowiązany złożyć ministrowi wniosek o wydanie zezwolenia na uruchomienie systemu kaucyjnego nie później niż 6 miesięcy przed planowanym jego uruchomieniem. Pomimo, że system kaucyjny nie będzie obowiązkowy, to jednak wymóg uzyskiwania poziomów selektywnego zbierania jedynie poprzez system kaucyjny skłoni przedsiębiorców do tworzenia takich systemów. W przypadku nieprzystąpienia do systemu przedsiębiorcy będą obowiązani do uiszczenia opłaty produktowej.W przyszłości, po wejściu w życie zmian w systemie ROP dla opakowań, planuje się wprowadzenie mechanizmu zwolnienia z opłaty opakowaniowej dla wprowadzających napoje w opakowaniach, będących w systemie kaucyjnym w odniesieniu do uzyskanego w systemie poziomu zbierania. Powyższe zwolnienie ma pozwolić uniknąć ponoszenia przez wprowadzających podwójnych kosztów w zakresie finansowania tego samego celu (zbieranie odpadów opakowaniowych).

putin-gfb79adb6d 1920
01.02.2022 01:00 Aktywa Putina, Ławrowa i rosyjskich banków zamrożone. Japonia wprowadza sankcje

Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i trzech rosyjskich banków, w tym banku centralnego. Zakazuje też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami – oświadczył we wtorek premier Japonii Fumio Kishida.Japonia dołączyła we wtorek do sojuszników w nałożeniu dodatkowych sankcji na Rosję, w tym zamrożenia aktywów przywódców kraju i trzech instytucji finansowych.Japonia zamraża także aktywa trzech rosyjskich banków, w tym centralnego banku Rosji. Premier zapowiadał już wcześniej ograniczenie transakcji z bankiem centralnym Rosji. W ramach sankcji Japonia zabroni również eksportu do 49 rosyjskich podmiotów, poinformował rząd w oświadczeniu. – Zgodziliśmy się co do konieczności podjęcia potężnych sankcji wobec Rosji” – powiedział we wtorek premier Fumio Kishida po spotkaniu online z zachodnimi przywódcami, w tym prezydentem USA Joe BidenemJak podaje Reuters według danych banku centralnego Rosji według stanu na czerwiec 2021 r. Rosja posiadała 585,3 mld USD rezerw walutowych, z czego 5,7% w jenach. Również prezydent Tajwanu Caj Ing-wen powiedziała, że Tajwan będzie nakładał sankcje na Rosję w porozumieniu z zachodnimi partnerami.