Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Polska i Czechy podpisały ostateczne porozumienie ws. Turowa
Joanna Leja
Joanna Leja 03.02.2022 01:00

Polska i Czechy podpisały ostateczne porozumienie ws. Turowa

kwb turow 02
pgegiek/mat. prasowe

W Pradze szefowie rządów Polski i Czech: Mateusz Morawiecki i Petr Fiala zawarli porozumienie ws. Turowa. Dotyczy ono "odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów".

Opinię w sprawie Turowa ogłosił dziś rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, do którego Czechy pozwały Polskę w lutym ubiegłego roku. Ocenił on, że Polska naruszyła unijne prawo, przedłużając o sześć lat koncesję na wydobycie, bez przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Strona polska zapewniała, że dopełniła wszelkich procedur, a podnoszone przez Czechów argumenty są niezasadne.

– Podpisaliśmy z rządem Czech umowę w sprawie kopalni Turów – przekazał premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. Informację potwierdził również premier Czech, który przyznał, że rozmowy zakończyły się "olbrzymim sukcesem.

– Nie będę ukrywać, że mamy za sobą ostre rozmowy, które trwały bardzo długo, ale koniec tych rozmów jest pomyślny. W ramach tej umowy Rzeczpospolita Polska zobowiązała się dobudować funkcjonującą w pełni barierę podziemną, która zapobiegnie odpływowi wód podziemnych, a także uzgodniono budowę wału ziemnego, który zabezpieczy mieszkańców tego regionu przed zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i pyłami. Polska zobowiązała się, że będzie dokładać stara, by ograniczać zanieczyszczenie powietrza i dbać o dobrostan mieszkańców regionu – mówił premier Czech.

Budowa bariery

Umowa z Polską ws. działalności kopalni w Turowie przewiduje dokończenie budowy bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych, wału ziemnego, monitoring środowiskowy oraz fundusz na projekty lokalne - poinformował w czwartek premier Czech Petr Fiala.

Polska zobowiązała się dokończyć budowę bariery, która zapobiegnie odpływowi wód podziemnych z Czech do Polski. Uzgodniono też budowę wału ziemnego, który - według Fiali - zabezpieczy mieszkańców regionu przez zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i pyłami Do zakończenia wydobycia w kopalni Turów monitorowany będzie również poziom hałasu, zanieczyszczenia powietrza, osunięcia gruntu i poziom wód gruntowych.

Kara dla Polski

We wrześniu TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia w kopalni. Licznik może się zatrzymać w momencie wycofania czeskiej skargi do TSUE. Jak podkreślono podczas konferencji może się tak stać dziś lub jutro.

Do tej pory na Polskę nałożono w tej sprawie 68 mln euro kar, czyli w przeliczeniu ok. 313 mln zł. Polska zobowiązała się do wypłacenia 45 mln euro odszkodowań (ponad 203 mln zł). To część porozumienia obu krajów w sprawie Turowa. Część środków ma wypłacić Polska Grupa Energetyczna.