Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ceny kawy są najwyższe od dekady. Zapasy spadają
Joanna Leja
Joanna Leja 10.02.2022 01:00

Ceny kawy są najwyższe od dekady. Zapasy spadają

pilne swiat (1)
Biznes Info

Kontrakty terminowe na kawę osiągnęły w Nowym Jorku najwyższy poziom od dziesięciu lat w związku z rosnącymi obawami o ograniczone dostawy – podaje Bloomberg. Ceny arabiki wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego roku w związku z suchą pogodą w Brazylii, zawirowaniami w łańcuchu dostaw i kosztami transportu. Aby poradzić sobie z niedoborem, palacze wykorzystali zapasy i wysłali zapasy monitorowane przez amerykańską giełdę ICE Futures do najniższego poziomu od 22 lat.

Jak podaje Bloomberg pojawiają się oznaki zacieśniania dostaw, ponieważ światowe ceny żywności nadal rosną, zbliżając się ostatnio do rekordu.

Zapasy kawy maleją

W środę ICE poinformowało, że zapasy przechowywane w magazynach portowych monitorowanych przez giełdę spadły 15. dzień z rzędu do 1,035 mln worków. Kolejną oznaką napiętych dostaw jest to, że dostawy zielonej kawy do Brazylii spadły w styczniu o 14 proc., a prezes grupy eksporterów Cecafe, Nicolas Rueda, powiedział, że brak miejsca na statkach nadal jest dużym wyzwaniem dla eksporterów.

Powiedział, że zapasy są niskie po spadku produkcji w zeszłym roku, co prawdopodobnie utrzyma się do czasu pojawienia się na rynku nowych upraw, około maja i czerwca.