Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wniosek o paszport przez internet. Ustawa o dokumentach paszportowych z podpisem prezydenta
Joanna Leja
Joanna Leja 02.02.2022 01:00

Wniosek o paszport przez internet. Ustawa o dokumentach paszportowych z podpisem prezydenta

IMG 20220203 125712
Biznes Info

Dnia 1 lutego 2022 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych. Zakłada ona utworzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych i uruchomienie w związku z tym nowych e-usług, takich jak możliwość cyfrowego wnioskowania o paszport.

Nowy rejestr sprawi m.in., że nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku o paszport. Po zmianach wniosek elektroniczny będzie generował urzędnik paszportowy, a obywatel będzie się podpisywał cyfrowo.

"Przyjęta regulacja określa ramy prawne budowanego, nowego, scentralizowanego Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpi w całości funkcjonujący dotychczas Paszportowy System Informacyjny (PSI). Nowy system po wdrożeniu nie tylko da możliwość uproszczenia procesu realizacji spraw paszportowych obywateli polskich, ale także udostępnieni nowe usługi dla obywatela. Dla zapewnienia referencyjności Rejestru Dokumentów Paszportowych przepisy ustawy zakładają przeprowadzenie procesu migracji danych z Paszportowego Systemu Informacyjnego" – czytamy w komunikacie Kancelarii prezydenta.

Na podstawie ustawy, uruchomione zostaną nowe e-usługi m.in. możliwość sprawdzenia ważności paszportu oraz możliwość zgłoszenia utraty dokumentu, skutkująca automatycznym unieważnieniem tego dokumentu.

Obywatel będzie otrzymywał powiadomienia o zmianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności. Rodzice będą mogli też złożyć wniosek o wydanie paszportu dla dziecka poniżej 12. roku życia. Przepisy obniżą z 13 do 12 lat granicę wieku, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem. "Ustawa wprowadza ponadto możliwość wyrażenia zgody na wydanie paszportu dla dziecka czy złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka poprzez elektroniczne wyrażenie zgody przez jedno z rodziców i wysłanie tej zgody do organu paszportowego" – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Dokumenty paszportowe wydane przed dniem 27 marca 2022 roku zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Ustawa, poza kilkoma wyjątkami, wejdzie w życie z dniem 27 marca 2022 roku. Przepisy dotyczące uruchomienia usługi elektronicznej umożliwiającej wnioskowanie o paszport lub paszport tymczasowy dla osób do 12 lat wejdą w życie 30 września 2022 roku, a przepisy dotyczące wydawania przez wojewodów i konsulów paszportów tymczasowych w okresie bezpośrednio poprzedzającym wdrożenie Rejestru Dokumentów Paszportowych - 21 marca 2022 roku.