Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemcy tankują tanie polskie paliwo. W mediach coraz częściej mówi się o bankructwach niemieckich stacji
Joanna Leja
Joanna Leja 07.02.2022 01:00

Niemcy tankują tanie polskie paliwo. W mediach coraz częściej mówi się o bankructwach niemieckich stacji

pexels-ingo-joseph-109629
Pexels

Turystyka paliwowa stała się bardzo popularna w Niemczech. W mediach coraz częściej czytamy, że Niemcy przyjeżdżają tankować w Polsce. W poniedziałkowym „Die Welt” czytamy, że Niemieckie Stowarzyszenie Warsztatów i Stacji Paliw ostrzega przed falą bankructw wśród operatorów stacji paliw w strefie przy granicy z Polską. Do Polski najbardziej opłaca się przyjeżdżać z położonych wzdłuż granicy landów: Brandenburgii, Saksonii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Berlina – czytamy w „Die Welt”.

Jak podaje dziennik w ostatni weekend dużym powodzeniem cieszyły się stacje benzynowe w Słubicach, w długich kolejkach widać był wiele samochodów z Berlina. Oprócz zbiorników w samochodach tankowano także do kanistrów.

Widmo bankructw na przygranicznych stacjach benzynowych

Niemieckie Stowarzyszenie Warsztatów i Stacji Paliw ostrzega przed falą bankructw wśród operatorów stacji paliw w strefie przy granicy z Polską. Stowarzyszenie zrzesza blisko 300 stacji benzynowych w Berlinie i we wschodnich krajach związkowych Niemiec.

Jak skomentował szef stowarzyszenia Hans-Joachim Ruehlemann stacje te mają prawdziwe problemy. Podkreślił, że stacje paliw są częścią infrastruktury krytycznej, zaopatrują w paliwo także policję i straż pożarną. Szef stowarzyszenia poinformował, że wraz z lokalnymi operatorami stacji wystosuje w najbliższym czasie żądania skierowane do polityków o zniesienie części obciążeń podatkowych dla stacji położonych w rejonie przygranicznym.

Z kolei przed ostatnim weekendem dziennik „Bild” ostrzegał przed korkami na polsko-niemieckiej granicy. Autor zauważył, że zwiększony ruch niemieckich samochodów na polskich stacjach paliw jest od czasu obniżenia cen na polskich stacjach.

Z wyliczeń "Bild" wynika, że za ​​50-litrowy zbiornik paliwa w Polsce zapłacimy o 25 euro mniej niż w Niemczech. I to właśnie niskie ceny generują turystykę paliwową.

Od 1 lutego w Polsce obowiązuje niższy VAT na paliwo. Został obniżony z 23 do 8 procent.