Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ruszyła kontrola sklepów. Kary za omijanie zakazu, mogą być bardzo dotkliwe
Joanna Leja
Joanna Leja 13.02.2022 01:00

Ruszyła kontrola sklepów. Kary za omijanie zakazu, mogą być bardzo dotkliwe

supermarket-g11b7f1d59 1920
Pixabay

13 lutego to kolejna niedziela z zakazem handlu. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy prowadzą kontrole otwartych sklepów pod kątem ewentualnego łamania przepisów ustawy.

Za nieprzestrzeganie regulacji grozi kara w wysokości nawet 100 tysięcy złotych. Sklepy skrupulatnie omijają zakaz handlu i otwierają się na przykład jako czytelnie czy też dworce autobusowe.

– Podjęliśmy tę decyzję po doniesieniach medialnych oraz wsłuchując się w głosy naszych partnerów społecznych – poinformowała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, cytowana przez portalspozywczy.pl. – Apeluję do przedsiębiorców – mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy – aby rozważyli podjęte decyzje biznesowe pod kątem obowiązujących przepisów i nie prowadzili działalności pozorowanej. A jeżeli mają wątpliwości, zachęcam do skontaktowania się z Państwową Inspekcją Pracy. My podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.

Istnieje możliwość zakwalifikowania otwarcia sklepu w niedzielę niehandlową jako wykroczenie, a wtedy kary finansowe wynoszą nawet 100 tysięcy złotych. W uzasadnionych przypadkach można też zakwalifikować ten czyn jako przestępstwo naruszające prawa pracownicze.