BiznesINFO.pl
poland-ga9fc70be5 1920

Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną

19 Lutego 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

18 lutego 2022 r. agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym – podało Ministerstwo Finansów.

Eksperci docenili stabilność gospodarki i silne podstawy makroekonomiczne, jednak zwrócilili też uwagę na wysoką inflację i problemy dotyczące rządów PiS, które konfliktują nas z Komisją Europejską. Jednak tej informacji na marne szukać w komunikacie MF.

bankomat-euronet-kobieta-wypłata-biznesinfo

Największe banki zapowiadają utrudnienia w dostępie do usług

CZYTAJ DALEJ

Agencja Fitch w komunikacie prasowym wskazuje na zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach oraz stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne.

Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, z potencjalnymi korzyściami spowodowanymi napływem funduszy NGEU, po ich zatwierdzeniu, oraz szybszym niż oczekiwano spadkiem deficytu i poziomu zadłużenia w miarę ożywienia gospodarczego. Fitch przewiduje średni wzrost gospodarczy dla Polski w latach 2022-2023 na poziomie 3,9 proc.


Ministerstwo dodało, że podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe w przypadku utrzymującej się poprawy finansów zewnętrznych, w tym spadku wskaźnika zadłużenia zagranicznego netto kraju do PKB do poziomów zbliżonych dla krajów z oceną ratingową "A" lub w przypadku konsolidacji fiskalnej, prowadzącej do trwałego spadku relacji długu publicznego do PKB.

Są też słowa krytyki

Według Fitch widać "znaczące ryzyko przegrzania". Chodzi o bardzo silny wzrost cen. Oceniają, że średnia inflacja ma osiągnąć w 2022 roku najwyższy poziom 7,8 proc. To spowoduje wzrost stóp procentowych w okolice 4 proc.

pieniądze (1)

W marcu podwyżki dla emerytów. Ministerstwo podało stawki

CZYTAJ DALEJ

Jak wskazuje Fitch Polska osiąga gorsze wyniki niż inne, podobne kraje w zakresie wskaźników Banku Światowego. Eksperci wskazują, że od ostatniego przeglądu ratingu Polski stosunki naszego kraju z UE uległy pogorszeniu.

Tagi:

gospodarka

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >