Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ponad 398 mln zł dla firm z programu "Pierwszy biznes"
Joanna Leja
Joanna Leja 21.02.2022 01:00

Ponad 398 mln zł dla firm z programu "Pierwszy biznes"

pieniądze (2)
Biznes Info

Fundusze przyznane w ramach rządowego programu "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" pozwoliły na powstanie 5734 firm. Łączna wysokość wsparcia to ponad 398 mln zł – podało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Tylko w 2021 roku w ramach programu zawarto 633 umowy na łączną kwotę prawie 54 mln zł.

– Wsparcie w starcie pozwoliły na powstanie 5734 firm. Łączna wysokość wsparcia to ponad 398 mln zł. Cieszy nas podejmowanie nowych inicjatyw szczególnie wśród ludzi młodych. Wiemy jak ważna jest pomoc w czasie uruchamiania nowych inwestycji biznesowych. Dlatego pomagamy w uzyskaniu potrzebnych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie

Program Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest od 2014 r. przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Celem programu jest pomoc finansowa dla nowych firm.

Polega ona na udzieleniu preferencyjnych kredytów w wysokości ok. 113 tys. zł na okres 7 lat na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Sposób przyznawania pożyczki został maksymalnie uproszczony, a jej spłatę można wstrzymać nawet przez rok. Program kierowany jest do osób rozpoczynających nową działalność gospodarczą m.in. studentów i absolwentów oraz bezrobotnych lub poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu. Z programu mogą skorzystać również opiekunowie osoby niepełnosprawnych nie wykonujący innej pracy zarobkowej.

Efekty programu

Z informacji resortu wynika, że w 2021 roku w ramach Rządowego Programu Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie zawarto 633 umowy na łączną kwotę prawie 54 mln zł. W roku 2020, a więc okresie rozpoczęcia walki z koronawirusem podpisano ich 647 na sumę prawie 50,9 mln zł. Natomiast od początku funkcjonowania programu jest ich już 5734 na łączną kwotę ponad 398 mln zł. Największym zainteresowaniem wśród nowych przedsiębiorców cieszyła się branża usługowa, w której uruchomiono 3090 firm oraz handlowa gdzie powstało ich 1459. Program cieszył się największym powodzeniem w woj. mazowieckim gdzie zawarto 884 umowy i małopolskim gdzie było ich 690. Tylko w tych dwóch województwach uzyskano wsparcie na łączną kwotę ponad 111,4 mln zł. W ramach programu wspierana są również nowe miejsca pracy.

Nowe etaty z Funduszu Pracy

Prowadzący działalność gospodarczą mają możliwość otrzymania wsparcia z Funduszu Pracy na stworzenie nowych etatów w swoich firmach. Takie środki przeznaczone są na zatrudnienie bezrobotnych i poszukujących pracy.

W tym przypadku, niskooprocentowana pożyczka udzielana jest na podstawie umowy do kwoty ok. 34 tys. zł – tj. do wysokości 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia. Należy ją jednak spłacić w ciągu 3 lat. Od początku programu utworzono 135 takich etatów na łączna kwotę ponad 3,8 mln zł.