BiznesINFO.pl
pieniądze (2)

Biznes Info

Ponad 398 mln zł dla firm z programu "Pierwszy biznes"

21 Lutego 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Fundusze przyznane w ramach rządowego programu "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" pozwoliły na powstanie 5734 firm. Łączna wysokość wsparcia to ponad 398 mln zł – podało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Tylko w 2021 roku w ramach programu zawarto 633 umowy na łączną kwotę prawie 54 mln zł.

– Wsparcie w starcie pozwoliły na powstanie 5734 firm. Łączna wysokość wsparcia to ponad 398 mln zł. Cieszy nas podejmowanie nowych inicjatyw szczególnie wśród ludzi młodych. Wiemy jak ważna jest pomoc w czasie uruchamiania nowych inwestycji biznesowych. Dlatego pomagamy w uzyskaniu potrzebnych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

pilne zus

Ponad 4,5 tys. zł brutto emerytury honorowej. Nie wszyscy mogą ją jednak dostać

CZYTAJ DALEJ

Program Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie

Program Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest od 2014 r. przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Celem programu jest pomoc finansowa dla nowych firm.

Polega ona na udzieleniu preferencyjnych kredytów w wysokości ok. 113 tys. zł na okres 7 lat na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Sposób przyznawania pożyczki został maksymalnie uproszczony, a jej spłatę można wstrzymać nawet przez rok.

Program kierowany jest do osób rozpoczynających nową działalność gospodarczą m.in. studentów i absolwentów oraz bezrobotnych lub poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu. Z programu mogą skorzystać również opiekunowie osoby niepełnosprawnych nie wykonujący innej pracy zarobkowej.

biznesinfo-1

Od 28 lutego w Polsce będzie obowiązywał stan wyjątkowy. Premier ujawnił przyczyny

CZYTAJ DALEJ

Efekty programu

Z informacji resortu wynika, że w 2021 roku w ramach Rządowego Programu Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie zawarto 633 umowy na łączną kwotę prawie 54 mln zł. W roku 2020, a więc okresie rozpoczęcia walki z koronawirusem podpisano ich 647 na sumę prawie 50,9 mln zł. Natomiast od początku funkcjonowania programu jest ich już 5734 na łączną kwotę ponad 398 mln zł.

Największym zainteresowaniem wśród nowych przedsiębiorców cieszyła się branża usługowa, w której uruchomiono 3090 firm oraz handlowa gdzie powstało ich 1459. Program cieszył się największym powodzeniem w woj. mazowieckim gdzie zawarto 884 umowy i małopolskim gdzie było ich 690. Tylko w tych dwóch województwach uzyskano wsparcie na łączną kwotę ponad 111,4 mln zł. W ramach programu wspierana są również nowe miejsca pracy.

EN 01507131 0038 1

Prezydent powołał nowych członków RPP

CZYTAJ DALEJ

Nowe etaty z Funduszu Pracy

Prowadzący działalność gospodarczą mają możliwość otrzymania wsparcia z Funduszu Pracy na stworzenie nowych etatów w swoich firmach. Takie środki przeznaczone są na zatrudnienie bezrobotnych i poszukujących pracy.

W tym przypadku, niskooprocentowana pożyczka udzielana jest na podstawie umowy do kwoty ok. 34 tys. zł – tj. do wysokości 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia. Należy ją jednak spłacić w ciągu 3 lat. Od początku programu utworzono 135 takich etatów na łączna kwotę ponad 3,8 mln zł.

Tagi:

przedsiębiorcafirmafirma jednoosobowaJak założyć firmę jednoosobową w Polsce?Jak założyć firmę jednoosobową w Polsce??nowa firmaWłasna firmazałożenie firmydofinansowanie

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Władze Brazylii zgadzają się na autostradę przez lasy Amazonii

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polacy są mistrzami w… porzucaniu psów! W schroniskach jest ich niemal 100 tysięcy - ruszyła kampania świadomościowa Petsy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szwedzi nie zamierzają oddać Polsce Statutu Łaskiego. Powołują się na wątpliwe procedury

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

Czytaj więcej >
Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano

Czytaj więcej >