Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważność certyfikatu covidowego od 1 lutego jest krótsza
Joanna Leja
Joanna Leja 01.02.2022 01:00

Ważność certyfikatu covidowego od 1 lutego jest krótsza

pexels-frank-meriño-8488619
Pexels

Certyfikat covidowy, to dokument poświadczający m.in. zaszczepienie się przeciw COVID-19. Od 1 lutego termin ważności certyfikatu ulega skróceniu, zamiast przez 1 rok będą ważne przez 9 miesięcy. Zgodnie z wydanym na początku stycznia komunikatem ministra zdrowia od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) zostanie skrócona do 270 dni. Od 1 lutego certyfikat nie będzie ważny już rok, a 270 dni. Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia.

Unijny Certyfikat Covid

UCC można pobrać po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji mojeIKP. Jeśli nie masz dostępu do internetu i nie posiadasz aplikacji na swoim telefonie, możesz udać się do właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydrukowanego UCC.

UCC można otrzymać w trzech sytuacjach:

  • po przyjęciu przynajmniej jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19 (kraje unijne same decydują, czy wystarczy jedna dawka, czy uznawane będzie tylko szczepienie dwudawkowe; Polska wymaga pełnego zaszczepienia),

  • po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa;,

  • po przechorowaniu COVID-19.

Dawka przypominająca - ważność certyfikatu

W przypadku przyjęcia dawki przypominającej, ważność certyfikatu również zostanie skrócona do 270 dni.

Dawka przypominająca podawana osobom w pełni zaszczepionym (po przyjęciu dwóch dawek szczepionki lub jednej dawki szczepionki J&J). Ma ona poprawić odporność organizmu na COVID-19.