BiznesINFO.pl
pexels-anna-shvets-3902732

Kolejne kraje w Europie odchodzą od obostrzeń. Nie zaprzestają szczepień

20 Lutego 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Coraz więcej europejskich krajów znosi większość obostrzeń sanitarnych - to efekt szybko spadającej liczby zakażeń koronawirusem oraz pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach. Na luzowanie obostrzeń zdecydowały się m.in.: Austria, Szwecja, Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria, Portugalia, Norwegia i Dania.

Przed wybraniem się w podróż warto sprawdzić warunki wjazdu/wyjazdu na stronach MSZ danego państwa.

bankomat-euronet-kobieta-wypłata-biznesinfo

Największe banki zapowiadają utrudnienia w dostępie do usług

CZYTAJ DALEJ

Austria znosi większość obostrzeń

Austriacki rząd zapowiedział, że 5 marca większość ograniczeń sanitarnych zostanie zniesiona, m.in. wymóg okazywania certyfikatów covidowych. Aktualny pozostanie obowiązek noszenia masek FFP2 w obszarach wysokiego ryzyka (szpitale, domy opieki itp.), a także w transporcie publicznym, w sklepach, aptekach, bankach, urzędach pocztowych itp.

W Austrii w miejscach objętych do tej pory zasadą 2G (wstęp tylko dla zaszczepionych lub ozdrowieńców) została wprowadzona zasada 3G (zamiast zaświadczenia o szczepieniu, wystarczy okazać negatywny wynik testu). Dotyczy to głównie miejsc wypoczynku i rekreacji (np. kolejki linowe, wycieczki autobusowe, statki wycieczkowe, siłownie, obiekty sportowe, targi i imprezy masowe).

Obostrzenia w Szwecji

Rząd Szwecji zniósł wszelkie restrykcje dot. wjazdu do Szwecji z krajów UE/EOG i krajów nordyckich. Oznacza to, że od 9 lutego można podróżować do Szwecji ze wszystkich ww. krajów bez konieczności okazania paszportu covidowego lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

EN 01507131 0038 1

Prezydent powołał nowych członków RPP

CZYTAJ DALEJ

W odniesieniu do pozostałych krajów do 31 marca nadal będą obowiązywać ogólne obostrzenia dot. wjazdu na terytorium Szwecji.

Zniesienie obostrzeń w Portugalii

Portugalia znosi większość obostrzeń epidemiologicznych związanych z COVID-19. W związku z polepszeniem się sytuacji epidemiologicznej w kraju rząd Portugalii na specjalnym posiedzeniu władz oraz specjalistów zdecydował o zniesieniu większości ograniczeń i obostrzeń, które do tej pory obowiązywały w Portugalii, a które były związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2.

Rząd Portugalii zdecydował, że od 17.02.2022, aż do odwołania, przestaje obowiązywać nakaz okazania negatywnego testu na Covid lub Certyfikatu Covid w większości miejsc, w których do tej pory należało okazać negatywny wynik lub Certyfikat. Natomiast nie zmieniły się dotychczasowe zasady wjazdowe na terytorium Portugalii. Władze zniosły też nakaz przejścia kwarantanny przez osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi.

Wielka Brytania znosi obostrzenia

Od 11 lutego Wielka Brytania luzuje obostrzenia dotyczące wjazdu do kraju. Osoby zaszczepione będą musiały wypełnić jedynie formularz lokalizacji. Niezaszczepieni będą musieli wykonać test przed i po przyjeździe, ale bez obowiązku kwarantanny. Całkowite zakończenie obostrzeń krajowych planowane jest na 24 marca.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)

W 2022 r. emerytury i renty wzrosną o 7 proc.

CZYTAJ DALEJ

Norwegia

Władze Norwegii dostosowały krajowe certyfikaty covidowe do unijnych kryteriów - od 10 lutego, podobnie jak UCC, te norweskie będą ważne krócej, 270 dni. Obostrzenia mogą być nakładane przez władze samorządowe. Każdego turystę obowiązuje karta lokalizacji. Znikają testy na granicach dla osób, które legitymują się UCC.

Szwajcaria luzuje zasady wjazdu

Szwajcaria poluzowała zasady wjazdu już od 22 stycznia 2022 . Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy nie potrzebują już negatywnego wyniku testu PCR, przy przekroczyć granicę państwa.

Znika też obowiązek wykonywania testu w czwartym i siódmym dniu pobytu. Formularz PLF należy wypełnić tylko w przypadku podróży lotniczych lub długodystansowych przejazdów autobusowych.

Znika też obowiązek noszenia maseczki i okazania certyfikatu covidowego przy wejściu do sklepów i restauracji. Konieczne będzie noszenie maseczek w środkach transportu publicznego oraz podczas wizyt w placówkach służby zdrowia. Do końca marca obowiązuje zasada, że osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu, muszą poddać się pięciodniowej izolacji.

biznesinfo-1

Od 28 lutego w Polsce będzie obowiązywał stan wyjątkowy. Premier ujawnił przyczyny

CZYTAJ DALEJ

Grecja

W Grecji wszystkie kluby, bary i restauracje wznawiają normalne funkcjonowanie dla posiadaczy certyfikatów covidowych z możliwością tańca. Od 7 lutego paszporty uprawniające do wstępu do pomieszczeń w Grecji będą ważne siedem miesięcy, pod warunkiem otrzymania dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19.

Co planuje Polski rząd w związku z obostrzeniami?

W marcu możliwe jest ograniczanie części obostrzeń związanych z epidemią COVID-19, maseczki jeszcze z nami zostaną – taką informację przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, jeżeli trend (spadkowy epidemii-PAP) będzie obserwowany w najbliższych dniach, to zakładamy, że do końca przyszłego tygodnia, po rekomendacjach przedstawionych przez ministra panu premierowi, zapewne zechcemy ogłosić to, co będzie miało miejsce w marcu i zapewne będzie to schodzenie z pewnych obostrzeń – powiedział mediom rzecznik resortu zdrowia.

Tagi:

KoronawirusObostrzeniaMaseczkisłużba zdrowiazdrowie

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >