Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kolejne kraje w Europie odchodzą od obostrzeń. Nie zaprzestają szczepień
Joanna Leja
Joanna Leja 20.02.2022 01:00

Kolejne kraje w Europie odchodzą od obostrzeń. Nie zaprzestają szczepień

pexels-anna-shvets-3902732

Coraz więcej europejskich krajów znosi większość obostrzeń sanitarnych - to efekt szybko spadającej liczby zakażeń koronawirusem oraz pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach. Na luzowanie obostrzeń zdecydowały się m.in.: Austria, Szwecja, Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria, Portugalia, Norwegia i Dania.

Przed wybraniem się w podróż warto sprawdzić warunki wjazdu/wyjazdu na stronach MSZ danego państwa.

Austria znosi większość obostrzeń

Austriacki rząd zapowiedział, że 5 marca większość ograniczeń sanitarnych zostanie zniesiona, m.in. wymóg okazywania certyfikatów covidowych. Aktualny pozostanie obowiązek noszenia masek FFP2 w obszarach wysokiego ryzyka (szpitale, domy opieki itp.), a także w transporcie publicznym, w sklepach, aptekach, bankach, urzędach pocztowych itp.

W Austrii w miejscach objętych do tej pory zasadą 2G (wstęp tylko dla zaszczepionych lub ozdrowieńców) została wprowadzona zasada 3G (zamiast zaświadczenia o szczepieniu, wystarczy okazać negatywny wynik testu). Dotyczy to głównie miejsc wypoczynku i rekreacji (np. kolejki linowe, wycieczki autobusowe, statki wycieczkowe, siłownie, obiekty sportowe, targi i imprezy masowe).

Obostrzenia w Szwecji

Rząd Szwecji zniósł wszelkie restrykcje dot. wjazdu do Szwecji z krajów UE/EOG i krajów nordyckich. Oznacza to, że od 9 lutego można podróżować do Szwecji ze wszystkich ww. krajów bez konieczności okazania paszportu covidowego lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

W odniesieniu do pozostałych krajów do 31 marca nadal będą obowiązywać ogólne obostrzenia dot. wjazdu na terytorium Szwecji.

Zniesienie obostrzeń w Portugalii

Portugalia znosi większość obostrzeń epidemiologicznych związanych z COVID-19. W związku z polepszeniem się sytuacji epidemiologicznej w kraju rząd Portugalii na specjalnym posiedzeniu władz oraz specjalistów zdecydował o zniesieniu większości ograniczeń i obostrzeń, które do tej pory obowiązywały w Portugalii, a które były związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Rząd Portugalii zdecydował, że od 17.02.2022, aż do odwołania, przestaje obowiązywać nakaz okazania negatywnego testu na Covid lub Certyfikatu Covid w większości miejsc, w których do tej pory należało okazać negatywny wynik lub Certyfikat. Natomiast nie zmieniły się dotychczasowe zasady wjazdowe na terytorium Portugalii. Władze zniosły też nakaz przejścia kwarantanny przez osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi.

Wielka Brytania znosi obostrzenia

Od 11 lutego Wielka Brytania luzuje obostrzenia dotyczące wjazdu do kraju. Osoby zaszczepione będą musiały wypełnić jedynie formularz lokalizacji. Niezaszczepieni będą musieli wykonać test przed i po przyjeździe, ale bez obowiązku kwarantanny. Całkowite zakończenie obostrzeń krajowych planowane jest na 24 marca.