Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nawet 300 zł "na paliwo" miesięcznie. Skorzysta na tym wielu kierowców
Joanna Leja
Joanna Leja 05.02.2022 01:00

Nawet 300 zł "na paliwo" miesięcznie. Skorzysta na tym wielu kierowców

refuel-gbb0530b6b 1920
Pexels

Pracownik, który dojeżdża do pracy własnym autem może odliczyć od podstawy PIT nawet 300 zł miesięcznie na paliwo.

Przy rozliczaniu podatków osoby zatrudnione na umowie o pracę mogą odliczyć od opodatkowanej kwoty tzw. pracownicze koszty uzyskania przychodu. Mają one zrekompensować pracownikowi wydatki związane z dojazdem do pracy.

Ich wysokość zależy od tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, w której znajduje się zakład pracy, czy też musi dojeżdżać z innej miejscowości oraz od tego, czy pracuje u jednego pracodawcy, czy u kilku.

Maksymalnie miesięcznie można odliczyć 300 zł, co w skali roku daje 3,6 tys. zł, a w przypadku dojazdów w tym samy mieście to 250 zł miesięcznie 3 tys. zł rocznie. Odliczenie przysługuje na podstawie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu.

– Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami (art. 22 ust. 2 ustawy PIT) pracownik, który mieszka w miejscowości, w której znajduje się zakład pracy, ma prawo do pomniejszenia przychodów uzyskanych z pracy o 250 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 3000 zł za cały rok podatkowy. Natomiast pracownik dojeżdżający z innej miejscowości korzysta z prawa do odliczenia kosztów w wysokości 300 zł miesięcznie (nie więcej niż 3600 zł za rok podatkowy) – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Pracownik nie musi dokumentować ile pieniędzy dokładnie miesięcznie przeznacza na dojazdy do pracy - w przypadku, gdy korzysta ze standardowej opcji, czyli pomniejszenia o 250 zł lub 300 zł miesięcznie. Jednak, aby móc skorzystać z odliczenia, muszą być spełnione trzy warunki:

  • pracownik musi być zatrudniony na umowę o pracę,

  • pracownik nie może pobierać dodatku za rozłąkę,

  • należy złożyć odpowiednie oświadczenie o stosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Pracownik, który ma równocześnie co najmniej dwa stosunki pracy może skorzystać z wyższej rocznej sumy odliczenia. W przypadku pracowników miejscowych jest to 4500 zł, natomiast w przypadku dojeżdżających z innej miejscowości to suma w wysokości 5400 zł.