Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Waloryzacja rent i emerytur coraz bliżej 6 proc. To może być rekordowy rok
Joanna Leja
Joanna Leja 01.02.2022 01:00

Waloryzacja rent i emerytur coraz bliżej 6 proc. To może być rekordowy rok

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (2)
Biznes Info

Waloryzacji rent i emerytur idzie w kierunku 6 proc., jednak prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu po 7 lutego – przekazała we wtorek 1 lutego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent poznamy po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. W ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł.

Wzrost wypłat emerytur i rent z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinien był rekordowy. Jednak nie powinno się zapominać o inflacji, która również bije rekordy.

W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł.

W ubiegłym tygodniu GUS opublikował dane, z których wynika, że inflacja emerycka wyniosła w 2021 roku 4,9 procent. Jak wcześniej informował resort rodziny, ze względu m.in. na wzrost inflacji, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego.

Minister Marlena Maląg pytana na konferencji prasowej o wstępne dane w tym zakresie powiedziała, że waloryzacja "idzie w kierunku 6 proc.".

– Waloryzacja rent i emerytur będzie się odbywała od tej kwoty, na której emeryci skorzystają. Prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu. Myślę, że po 7 lutego będziemy znali dokładne dane i wtedy w przestrzeni publicznej podamy informacje – dodała minister.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Do 7. roboczego dnia lutego ogłaszany jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.