Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na kolejny okres
Joanna Leja
Joanna Leja 01.02.2022 01:00

ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na kolejny okres

Pieniądze

Od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Obsługą programu zajmuje się w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski można przesyć tylko drogą elektroniczną.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski na bieżąco przyznawane świadczenia wychowawcze (np. na nowonarodzone dzieci). Natomiast od 1 lutego 2022 r. będzie przyjmował wnioski na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski złożone przed 1 stycznia do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy. Osoby, które złożyły wnioski w zeszłym roku, na trwający już okres wypłaty świadczeń (od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.), nie powinny składać wniosków do ZUS o jego ponowne przyznanie za ten okres.

Aby uzyskać prawo do świadczenia "Rodzina 500+" w nowym okresie, rozpoczynającym się od 1 czerwca 2022 r., należy złożyć wniosek od 1 lutego.

Wnioski tylko online

Wnioski o przyznanie 500 plus można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Gdy na tej platformie pojawi się ważna informacja dotycząca świadczenia, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms. – Tak naprawdę, już w poprzednich latach zdecydowana większość rodziców składała wnioski online. To znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom rodzicom. Od 1 stycznia br. wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko drogą elektroniczną. Każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku, może zgłosić się po pomoc do ZUS – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie, ustalenie prawa do wypłaty świadczenia 500 + nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy. Rozpatrywanie wniosku w sprawie przyznania świadczenia wychowawczego przez ZUS odbywa się w formie elektronicznej. Informacja o przyznaniu świadczenia 500+ będzie znajdowała się w skrzynce odbiorczej na profilu PUE ZUS – także, gdy wniosek został złożony przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Przyznane przez ZUS świadczenie wychowawcze nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Wypłata świadczenia 500+ będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.

Tagi: 500 plus ZUS