Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prezes ZUS apeluje o zmiany w zleceniach
Joanna Leja
Joanna Leja 07.02.2022 01:00

Prezes ZUS apeluje o zmiany w zleceniach

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (2)
Biznes Info

Jak podaje prezes ZUS Gertruda Uścińska, problem niskich składek przez zbieg umów dotyczy dziś ok. miliona osób. W wywiadzie , którego prezes udzieliła "Dziennikowi Gazecie Prawnej" opowiedziała, czy będzie wprowadzone pełne oskładkowanie umów zleceń i czy możliwe jest wejście w życie takiej zmiany w tym roku.

– Niezmiennie uważam, że należy zrezygnować z przepisów, które wyłączają obowiązek ubezpieczeń społecznych w razie zbiegu kilku umów cywilnoprawnych czy innych rodzajów działalności, chodzi o uproszczenie zasad – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS wskazała, że w przeszłości prowadzone były międzyresortowe analizy tego, kogo ten problem dotyczy i jaka jest skala zjawiska zbiegu tytułów do ubezpieczeń – bo problem jest szerszy niż tylko składki od umów zleceń.

– Wypracowano propozycję rozwiązań w tym zakresie, którą przedstawiałam panu premierowi. (...) Powstał raport, który pokazał, że ta kwestia dotyczy około miliona osób, w większości powyżej 40. roku życia, które płacą składkę od pierwszego zlecenia, najczęściej od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a de facto ich miesięczne dochody wynoszą średnio ok. 7 tys. zł. Zatem kwestia wcale nie dotyczy osób najmniej zarabiających – podkreśliła Uścińska. Dodała, że bez zmian takie osoby nie będą mogły liczyć na godną emeryturę ani adekwatne zasiłki czy renty.

Zauważyła, że że bez zmian takie osoby nie będą mogły liczyć na godną emeryturę ani adekwatne zasiłki czy renty.

Uścińska poinformowała też, że temat jest stale przypominany premierowi

– Pytam, kiedy projekt będzie procedowany. Mam zapewnienie, że będzie – powiedziała prezes ZUS.

Na jakich zasadach emerytury w kolejnych miesiącach?

Prezes zapytana, według jakich reguł ZUS wypłaci emerytury i renty w lutym (prace nad przepisami rangi ustawowej, które mają objąć emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia w przedziale od 4920 zł do 12 tys. 800 zł ulgą dla klasy średniej, nie zakończyły się), Uścińska odparła, że obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z 7 stycznia br. – Na podstawie tego rozporządzenia od lutego wypłacamy świadczenia między 4920 zł a 12 tys. 800 zł brutto w takiej samej kwocie na rękę jak przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Ponadto wraz ze świadczeniem za luty wypłacamy różnicę między kwotą na rękę, jaką osoby ze świadczeniami w tym przedziale otrzymały w styczniu, a jaką otrzymałyby na starych zasadach. Wypłaty na terminy 1,5 i 6 lutego są już dostarczone do kilku milionów naszych świadczeniobiorców. Podsumowując – dla grupy 421 tys. osób (czyli 6 proc. emerytów i niecałych 2 proc. rencistów ze świadczeniem brutto między 4920 zł a 12 tys. 800 zł) wypłata na rękę pozostanie w niezmienionej wysokości. Osoby te nie stracą na Polskim Ładzie, będzie on dla nich neutralny z punktu widzenia kwoty świadczenia z ZUS – zapewniła prezes Uścińska.