Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Do ZUS wpłynęło 1,7 mln wniosków o 500+
Joanna Leja
Joanna Leja 10.02.2022 01:00

Do ZUS wpłynęło 1,7 mln wniosków o 500+

pilne zus
Biznes Info

Od początku lutego w całym kraju rodzice wysłali do ZUS 1,7 mln wniosków na 2,5 mln dzieci. Od lutego rodzice mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu „Rodzina 500 plus”.

– Wnioski przyjmowaliśmy już od 1 stycznia, ale dotyczyły one wyłącznie nowo urodzonych np. w styczniu dzieci. Na te dzieci wypłacane są środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja – przypomina Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Od lutego przyjmujemy wnioski o tzw. kontynuację, czyli już na nowy okres rozliczeniowy – dodaje.

Rzeczniczka zaznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty 500 plus do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.

– W tej sytuacji tzn., jeśli środki z programu wypłaca już gmina to nie należy składać drugiego wniosku o wypłatę na ten okres do ZUS. Gmina nadal będzie wypłacać pieniądze aż do 31 maja 2022 r. – zapewnia rzeczniczka.

Rzeczniczka zaznacza, że to bardzo ważna informacja dla rodziców i opiekunów.

– My widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice dostają już 500 plus z gmin i będą je dostawały do końca maja – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać przez kolejne miesiące powinny złożyć odpowiedni wniosek. Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Tagi: ZUS 500 plus