Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd dopłaci 100 zł do zakupu dekodera. Od kwietnia nowy standard nadawania sygnału
Joanna Leja
Joanna Leja 05.02.2022 01:00

Rząd dopłaci 100 zł do zakupu dekodera. Od kwietnia nowy standard nadawania sygnału

pilne telewizor
Biznes Info

W związku z nadchodzącą zmianą związaną z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej rząd dopłaci do 100 zł do zakupu niezbędnego dekodera.

Gospodarstwa domowe, w których nie ma dostosowanego sprzętu, będą mogły liczyć na wsparcie. Dostaną dofinansowanie na zakup odpowiedniego dekodera.

Wniosek o świadczenie będzie można złożyć on-line lub wysłać Pocztą Polską. W projekcie nie ma mowy o dopłacie do zakupu nowego telewizora.

CIR poinformowało, że rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Został on przygotowany przez ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusza Cieszyńskiego.

Dofinansowanie powinno otrzymać 2,27 mln gospodarstw

W komunikacie wskazano, że z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że w Polsce 2,27 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z tym, zmiana systemu na DVB-T2/HEVC będzie wiązała się dla nich z koniecznością wymiany telewizora na nowszy lub doposażenia telewizora w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

– Nowy standard telewizji naziemnej to więcej bezpłatnych programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku – podano.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy przewiduje wprowadzenie świadczenia w wysokości 100 zł, które pozwoli na dofinansowanie zakupu dekodera. Program dopłat będzie realizowany do końca 2022 r.

Jak złożyć wniosek o dopłatę do dekodera?

Wnioskowanie o nowe świadczenie ma być bardzo proste. Do wyboru będzie kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika. Po złożeniu wniosku - uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie.

Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 r.