Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Chiny chcą zbudować w Polsce centrum logistyczne. Polska na Jedwabnym Szlaku
Joanna Leja
Joanna Leja 07.02.2022 01:00

Chiny chcą zbudować w Polsce centrum logistyczne. Polska na Jedwabnym Szlaku

ship-g872df07fa 1920
Pixabay

Chiny zadeklarowały chęć budowy w Polsce swojego centrum logistycznego jeżeli chodzi o dystrybucję ich materiałów, Polska jest tym ogromnie zainteresowana – powiedział w poniedziałek 7 lutego prezydencki minister Andrzej Dera. Myślimy tu o korytarzu dotyczącym Nowego Jedwabnego Szlaku – dodał. Andrzej Duda uczestniczył w piątek w inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie; spotkał się także z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Andrzej Dera podczas rozmowy w Programie Trzecim Polskiego Radia zdradził szczegóły rozmowy.

Powiedział, że spotkanie przebiegało ona wokół dwóch podstawowych tematów: bezpieczeństwa w naszym regionie oraz współpracy gospodarczej Polski i Chin. Ten drugi temat Dera uznał za "tak samo ważny, a z punktu widzenia naszej gospodarki najważniejszy".

– Rozmowy dotyczyły spraw gospodarczych; w szczególności Chiny zadeklarowały chęć budowy w Polsce swojego centrum logistycznego, jeżeli chodzi o dystrybucję ich materiałów – zaznaczył minister. – Polska jest tym ogromnie tym zainteresowana; myślimy tu o tym korytarzu dotyczącym Nowego Jedwabnego Szlaku. Tu ma być to centrum. Chińczycy chcą to zrobić – poinformował Dera.

Według niego, oznaczałoby to dla Polski "ogromne zyski", gdyż "środki z dystrybucji wtedy zostają w Polsce, z urządzeń, z materiałów, z wszystkiego co z Chin wpłynie do Polski".

Nowy Jedwabny Szlak

Nowy Jedwabny Szlak to idea odtworzenia dróg handlowych, łączących Kraj Środka z Europą i Bliskim Wschodem z wykorzystaniem transportu morskiego i kolejowego. Polska ma realne szanse, aby stać się centralnym punktem na logistycznej mapie Europy, co oznaczałoby dynamiczny rozwój infrastruktury, większą liczbę miejsc pracy oraz zyski dla budżetu Skarbu Państwa.

Tagi: Chiny Polska