BiznesINFO.pl
budowa-żurawie-deweloper-Wrocław

Biznes Info

Rząd chce dopłacać do kredytów. Za sumienną spłatę nawet 22 tys. zł w prezencie

15 Lutego 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rząd stara się walczyć z ciągle rosnącymi ratami kredytów hipotecznych. Ciągłe podnoszenie stóp procentowych przez NBP skutkuje coraz bardziej trudną sytuacją osób spłacających kredyty na nieruchomości.

Władze przygotowały dla Polaków specjalny fundusz, który pomoże w spłacie kredytu. Z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które w trakcie spłaty znalazły się w gorszej sytuacji finansowej.

Fundusz wsparcia kredytobiorców - recepta na wysokie raty

Zobowiązania wobec banków rosną nieprzerwanie od września 2021, kiedy to NBP zdecydował się zacząć podnosić stopy procentowe. Fundusz wsparcia kredytobiorców działa od 2020 r. i warto sobie o tym programie przypomnieć, pisze cytowany przez money.pl Bartosz Turek z HRE Ivestments.

Fundusz powstał w celu pomocy osobom, którym podczas spłacania kredytu wpadli w finansowe tarapaty. Pomaga on odzyskać stabilizację, jednak aby z niego skorzystać należy spełnić kilka warunków.

Fundusz wsparcia kredytobiorców - jakie warunki należy spełnić?

Do skorzystania z funduszu uprawnia nas jeden z poniższych warunków:

  • utrata pracy jednego z kredytobiorców (utrata pracy wynika ze zwolnienia pracownika, złożenie wypowiedzenia lub zwolnienie dyscyplinarne z winy pracownika nie uprawniają do skorzystania z funduszu)

  • rata kredytu przekroczy połowę dochodu gospodarstwa domowego

  • środki pozostałe po potrąceniu raty są niższe niż 1402 zł miesięcznie w przypadku osób samotnie spłacających kredyt i 1056 zł w przypadku wieloosobowych gospodarstw domowych

  • nie jest się właścicielem większej ilości mieszkań niż jedno

Fundusz wsparcia kredytobiorów - ile można dostać?

Fundusz pozwoli nam otrzymywać na spłatę kredytu po 2 tys. zł miesięcznie przez okres 3 lat. Później mamy 2 lata na złapanie równowagi finansowej i dopiero o tym czasie wracamy do spłacania kredytu - tłumaczy ekspert na łamach money.pl.

Za każde pożyczone 2 tys. zł w okresie 3 lat będziemy spłacać państwu 500 zł miesięcznie rozbite na 12 lat. Oznacza to, że czeka nas spłacenie 144 rat po 500 zł. Dla spłacających sumiennie kryje się jednak jeszcze jeden prezent, a mianowicie umorzenie ostatnich 44 rat. W praktyce oznacza to, że maksymalnie oddamy o 22 tys. zł mniej, niż pożyczyliśmy z funduszu. Maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać w ramach wsparcia czasowego, to 72 tys. zł.

Tagi:

NBP

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >