Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > MAEA rozpoczyna misję przeglądu uwalniania wody z Fukushimy
Joanna Leja
Joanna Leja 14.02.2022 01:00

MAEA rozpoczyna misję przeglądu uwalniania wody z Fukushimy

ważne świat (1)
Biznes Info

Grupa zadaniowa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rozpoczęła w poniedziałek (14.02) misję w Japonii w celu przeglądu kontrowersyjnego planowanego uwolnienia uzdatnionej wody z elektrowni jądrowej Fukushima do oceanu.

Japońska agencja Kyodo poinformowała, że eksperci Agencji we wtorek mają zbadać poziom radioaktywności wody, która trafić ma do oceanu.

Fukushima doświadczyła skutków potężnego tsunami, które nawiedziło tamtejsze wybrzeże w 2011 roku. Wstrząsy oraz ogromna fala wody, która zalała lokalne tereny doprowadziły między innymi do uszkodzenia reaktorów i wycieku radioaktywnych substancji.

Ponad milion ton przetworzonej wody zgromadziło się w zbiornikach w uszkodzonym zakładzie od czasu jego stopienia po tsunami w 2011 roku, a przestrzeń magazynowa się kończy. Rozbudowany system pompowania i filtracji usuwa większość pierwiastków radioaktywnych, ale niektóre pozostają, w tym tryt. Japonia twierdzi, że plan rozcieńczania i uwalniania wody przez kilkadziesiąt lat jest bezpieczny. MAEA zatwierdziła zwolnienie, które, jak twierdzi, jest podobne do usuwania ścieków w elektrowniach jądrowych w innych miejscach.

– W tym tygodniu przeprowadzimy misję przeglądu działań, planów, danych i odpowiednich dokumentów, aby ocenić ich zgodność z przepisami zawartymi w międzynarodowych normach bezpieczeństwa – powiedział Gustavo Caruso, dyrektor i koordynator departamentu bezpieczeństwa jądrowego MAEA. .

Protesty i niepokoje

Japonia poinformowała w zeszłym roku, że zrzuci ponad 1 milion ton zanieczyszczonej wody etapami po oczyszczeniu i rozcieńczeniu, począwszy od wiosny 2023 roku.

Jednak plan przyjęty przez rząd w kwietniu ubiegłego roku, który ma rozpocząć się już w marcu 2023 r., wywołał duże kontrowersje w sąsiednich krajach z powodu obaw dotyczących środowiska i bezpieczeństwa.

Przeciwko planom zrzucania wody protestują m.in. Chiny, Korea Południowa oraz stowarzyszenia rybaków. Zgodnie z obecnymi planami cała operacja miałaby się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

Tagi: Ekologia