Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wielka Brytania

Wielka Brytania

biznes-info-640x433
10.08.2019 02:00 Johnson o Polakach na Wyspach: Mogą być spokojni, są cenieni

Boris Johnson, który zastąpił Theresę May na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, w piątek odbył telekonfernecję z polskim premierem. Mateusz Morawiecki poruszył z Johnsonem cały szereg tematów. Mowa była o niespokojach w Zatoce Perskiej, "destabilizującym działaniu Rosji", współpracy w ramach NATO, a także oczywiście sprawa brexitu. Co do tej ostatniej sprawy, okazuje się, że Johnson mimo agresywnej polityki probrexitowej, jest gotowy usiąść do negocjacji z Unią Europejską.Premier Johnson podkreślił, że Wielka Brytania wolałaby wyjść z Unii Europejskiej na podstawie umowy i zapewnił, że podejdzie do negocjacji z wielką energią i w duchu przyjaźni - zakomunikowała kancelaria Johnsona w oficjalnym oświadczeniu.

biznes-info-640x433
09.08.2019 02:00 Brexit przywiał ciemne chmury nad Wielką Brytanię. Zaskakujące dane z brytyjskiej gospodarki

Brexit, pomimo tego, że jeszcze nie sfinalizowany, już negatywnie wpływa na brytyjską gospodarkę. Kraj po raz pierwszy od 2012 r. odnotował spadek na PKB. Bardzo źle to wróży w momencie, kiedy kraj przygotowuje się do opuszczenia Unii Europejskiej.

biznes-info-640x433
07.08.2019 02:00 Wybudowali Titanica, sami idą na dno. Stocznia po 158 latach bankrutuje

Titanic, najsłynniejszy statek świata, który unieśmiertelniło feralne, acz ikoniczne zatonięcie z 15 kwietnia 1912 roku, powstał w stoczni Harland and Wolff Heavy Industries w Belfaście. Wówczas tylko bowiem ona operowała infrastrukturą, która konieczna była, by zbudować tak wielką jednostkę. Przypomnijmy, że oprócz słynnego transatlantyka Titanic, w Belfaście powstały także zbudowany w 1911 roku Olimpic oraz Britannic z 1915 roku.Stocznia, która zaczęła działać w 1861 roku, przez ponad półtorej wieku była nieodzownym elementem krajobrazu stolicy Irlandii Północnej. Jej dwa wielkie żurawie w kolorze żółtym - Samson oraz Goliath - od 1974 roku są stałymi bywalcami miejskiej panoramy. Niestety, firma ta ma swoje lata świetności już dawno za sobą, informuje portal 300gospodarka.pl.

biznes-info-640x433
06.08.2019 02:00 Szkoci są niezadowoleni z Brexitu. Pojawiają się głosy o opuszczeniu Wielkiej Brytanii

Brexit może być bardziej opłakany w skutkach dla Wielkiej Brytanii niż jedynie wstrząsy na polu ekonomicznym i zahamowanie gospodarcze. Jak wynika z badania przeprowadzongo przez Lorda Ashcrofta, którego wyniki opublikowano w poniedziałek, obecnie większość Szkotów pragnie odłączenia od Wielkiej Brytanii. To pierwsza taka sytuacja od marca 2017 roku, a niewiątpliwie wielki wpływ na nastawienie Szkotów ma agresywna i antyunijna polityka nowego premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona.Autora badania cytuje portal Bankier.pl, a z wypowiedzi dowiadujemy się, że bodźcem do przeprowadzenia badania była wizyta Borisa Johnosna w Edynburgu: "W związku z ubiegłotygodniową wizytą Borisa Johnsona w Edynburgu przeprowadziłem sondaż wśród Szkotów, by zmierzyć poziom poparcia dla drugiego referendum niepodległościowego i wybadać opinie co do samej niepodległości".

biznes-info-640x433
26.07.2019 02:00 Plany Johnsona mogą doprowadzić do rozpadu Wielkiej Brytanii

Boris Johnson, były burmistrz Londynu, następca Theresy May na stanowisku premiera, nie ma dobrej opinii w Europie. Szef rządu w Londynie dąży bowiem do twardego brexitu. Termin wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej określił na 31 października i zaznaczył, że będzie to wyjście "bez żadnych jeśli i żadnych ale". Fakt, jak bardzo brexitowy i antyunijny jest Johnson obrazuje jego świta, którą dobrał sobie po objęciu we władanie rezydencji przy Downing Street 10.W środę wieczorem, kiedy wygłaszał pierwszą mowę przed słynnymi drzwiami rezydencji premierów Wielkiej Brytanii dało się czuć, jak mocno antyunijny jest Johnes. Jednak widać to również przez pryzmat jego współpracowników - specjalnym doradcą Johnsona został Dominic Cummings, którego Dziennik Gazeta Prawna nazywa "arcybrexiterem". Wszystko przez fakt, że w 2016 roku ten stał na czele kampanii "Vote Leave". Johnson nie baczył nawet na fakt, że za Cummingsem ciągnie się sprawa kontaktów z Rosjanami, którzy mieli wspierać kampanię. Oprócz Cummingsa ekipę Johnsona zasilili także inni brexiterzy, jak Dominic Raab, Jacob Rees-Mogg oraz Priti Patel.

biznes-info-640x433
11.06.2019 02:00 W Polsce Tesco zamyka sklepy, na Wyspach daje podwyżki

Tesco na początku roku zapowiedziało zamknięcie w Polsce 32 sklepów sieci. Wiązało się to ze zwolnieniem w sumie 1,3 tys. pracowników. Co ciekawe, w tym samym czasie mówiono także o opłakanej sytuacji. W swojej macierzy Tesco w sytczniu mówiło o zamknięciu części sklepów i zwolenieniu aż 9 tys. osób. Miało to być związane z oszczędzaniem w niekorzystnej dla sieci sytuacji.Podejmujemy odpowiednie decyzje, gdy nie widzimy możliwości poprawy rentowności sklepów - tak falę zamknięć i zwolnień tłumaczył Martin Behan, dyrektor zarządzający spółki.

biznes-info-640x433
05.06.2019 02:00 Trump do Brytyjczyków: Zerwijcie kajdany, mamy dla was fenomenalny deal

Donald Trump podczas wizyty w Wielkiej Brytanii wywołał niemało kontrowersji. Było tak chociażby wówczas, kiedy zdecydował się na otwartą krytykę Sadiqa Khana, burmistrza Londynu. Słowa, które pod adresem Khana wypowiedział Donald Trump, Gazeta Wyborcza określa jako "największy zgrzyt tej wizyty". Nazwał go bowiem "skończonym nieudacznikiem", a jego postać podsumował słowami o "reprezentowaniu negatywnych sił".Z tego, co wiem, to nie jest dobry burmistrz, fatalnie sobie radzi. Wszystko idzie coraz gorzej, rośnie przestępczość i tak dalej. (...) Przede wszystkim nie powinien krytykować przedstawiciela Stanów Zjednoczonych, które mogą zrobić tak wiele dobrego dla Wielkiej Brytanii. Myślę, że to człowiek, który reprezentuje negatywne, nie pozytywne siły - stwierdził Trump.