BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Brytyjczycy chcą mieć wpływ na brexit. Żądają referendum

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Brexit został przegłosowany przez Brytyjczyków w drugiej połowie czerwca 2016 roku. Już wówczas obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali, że wyjdą z Unii Europejskiej. Teraz jednak po raz kolejny chcą zabrać głos, tyle tylko że w sprawie kształtu, sposobu wyjścia ze strouktur europejskiej wspólnoty. Chodzi oczywiście o umowę ws. brexitu.

Przeprowadzony przez pracownię Kantar sondaż wykazał, że ponad połowa Brytyjczyków chce, by ostateczna umowa ws. brexitu była poddana pod ogólnokrajowe referendum. Tę formę wyrażenia opinii przez suwerena popiera 52% obywateli kraju. 29% jest zdania, że to zły pomysł, a 19% stwierdziło, że nie ma zdania w sprawie.

Brexit tak, ale na warunkach obywateli

Co ciekawe, z tego samego sondażu wynika, że Brytyjczycy jednak popierają Partię Konserwatywną bardziej niż Laburzystów. Zgodnie z badaniem Torysi cieszą się poparciem 42% społeczeństwa, a największa opozycyjna partia może liczyć na głosy 28% Brytyjczyków.

Tak wielkie poparcie dla partii dotąd rządzącej znacznie utrudnia pomysł członków Partii Pracy oraz Lib-Dems, by doprowadzić do przegłosowania wotum nieufności wobec rządzacego Borisa Johnsona. W sytuacji, gdy Johnson ma tak spore poparcie, trudno mówić o utrzymaniu spokoju w i tak już mocno rozchwianym państwie. Choć oczywiście nie zamyka to drogi do przegłosowania wotum, w którym to głosy oddają parlamentarzyści, a nie obywatele.

Tagi:

Wielka BrytaniaUnia EuropejskaLondyn

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]