Brexit - Brytyjczycy chcą referendum dotyczącego sposobu wyjścia z UE
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 21 Sierpnia 2019

Brytyjczycy chcą mieć wpływ na brexit. Żądają referendum

Brexit to wciąż bardzo gorący temat na Wyspach. Jest tym bardziej na topie, im bliżej Wielkiej Brytanii do wyjścia z UE. Okazuje się, że Brytyjczycy chcą referendum. Ich zdaniem powinni mieć wpływ nie tylko na samo wyjście, ale jego kształt.

Brexit został przegłosowany przez Brytyjczyków w drugiej połowie czerwca 2016 roku. Już wówczas obywatele Zjednoczonego Królestwa zdecydowali, że wyjdą z Unii Europejskiej. Teraz jednak po raz kolejny chcą zabrać głos, tyle tylko że w sprawie kształtu, sposobu wyjścia ze strouktur europejskiej wspólnoty. Chodzi oczywiście o umowę ws. brexitu.

Przeprowadzony przez pracownię Kantar sondaż wykazał, że ponad połowa Brytyjczyków chce, by ostateczna umowa ws. brexitu była poddana pod ogólnokrajowe referendum. Tę formę wyrażenia opinii przez suwerena popiera 52% obywateli kraju. 29% jest zdania, że to zły pomysł, a 19% stwierdziło, że nie ma zdania w sprawie.

Brexit tak, ale na warunkach obywateli

Co ciekawe, z tego samego sondażu wynika, że Brytyjczycy jednak popierają Partię Konserwatywną bardziej niż Laburzystów. Zgodnie z badaniem Torysi cieszą się poparciem 42% społeczeństwa, a największa opozycyjna partia może liczyć na głosy 28% Brytyjczyków.

Tak wielkie poparcie dla partii dotąd rządzącej znacznie utrudnia pomysł członków Partii Pracy oraz Lib-Dems, by doprowadzić do przegłosowania wotum nieufności wobec rządzacego Borisa Johnsona. W sytuacji, gdy Johnson ma tak spore poparcie, trudno mówić o utrzymaniu spokoju w i tak już mocno rozchwianym państwie. Choć oczywiście nie zamyka to drogi do przegłosowania wotum, w którym to głosy oddają parlamentarzyści, a nie obywatele.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News