BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Brexit odciśnie piętno na Polakach w Wielkiej Brytanii. Tylko co trzeci wypełnił niezbędną deklarację

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Brexit sprawi, że Polacy będą musieli się wyprowadzić?

Ze względu na brexit status osoby osiedlonej jest niezbędny, aby pozostać na terenie Wielkiej Brytanii. Zgodnie z oficjalnymi danymi na Wyspach mieszka 800 tys. Polaków, ale szacuje się, że może tam być przebywać ok. 1,5 mln naszych rodaków. Jak podaje money.pl, wniosek o nadanie statusu osoby osiedlonej złożyło 500 tysięcy osób. A co się stanie z tymi, którzy tego nie zrobią?

Jest jeszcze czas

Brexit to na tyle skomplikowana operacja, że potrzebny jest czas, by uregulować wiele kwestii, m.in. obecności imigrantów na Wyspach. Dlatego osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii dostali więcej czasu na to, by podjąć decyzję o swoim dalszym pobycie. Deklaracje o przyznanie statusu osoby osiedlonej można składać do 30 czerwca 2021 roku.

Co w takim razie wydarzy się po 31 stycznia 2020 roku? Od początku lutego rozpocznie się termin przejściowy, który ma trwać przez 11 miesięcy. Podczas tego okresu Wielka Brytania będzie członkiem Unii Europejskiej bez prawa głosu. Do końca 2020 roku będzie jeszcze uczestniczyć w jednolitym rynku UE.

Polacy opuszczą Wyspy? Niekoniecznie

Na ten moment trudno przewidzieć, ile Polaków zostanie na Wyspach. Jednak dłuższy czas na składanie deklaracji pozwala myśleć, że wielu z nich jeszcze zdąży złożyć stosowne dokumenty uprawniające do pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Podpowiedzią w sprawie wyjazdu Polaków może być statystyka jednej z większych firm zajmujących się przeprowadzkami między naszym krajem, a Wielką Brytanią, o którą poprosił portal money.pl.

- Zainteresowanie ucichło. Boom był na jesieni, kiedy miało dojść do brexitu. Wtedy realizowaliśmy ok. 50 przeprowadzek do Polski miesięcznie. Teraz nastroje się uspokoiły. Nadal jest więcej w kierunku Polski niż Wysp, ale skala jest mniejsza. Miesięcznie jest to ok. 30-40 przeprowadzek. Ci, którzy się bali brexitu, już wyjechali. Zostali ludzie już tu zadomowieni - powiedział na łamach money.pl Marcin Chruścik, właściciel firmy MC Express.

Tagi:

Wielka BrytaniaPolskaPolacy

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamek krzyżacki szuka nowego właściciela. Możesz nim zostać, jeśli dysponujesz kwotą 12 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]