BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Brexit odciśnie piętno na Polakach w Wielkiej Brytanii. Tylko co trzeci wypełnił niezbędną deklarację

26 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Brexit jest już pewny, a to się wiąże z koniecznością posiadania brytyjskiego paszportu lub uzyskania statusu osiedlonego. W Wielkiej Brytanii mieszka blisko 1,5 mln Polaków. Jednak potrzebną deklarację wypełniło tylko 500 tysięcy osób. Czy reszta będzie

Brexit sprawi, że Polacy będą musieli się wyprowadzić?

Ze względu na brexit status osoby osiedlonej jest niezbędny, aby pozostać na terenie Wielkiej Brytanii. Zgodnie z oficjalnymi danymi na Wyspach mieszka 800 tys. Polaków, ale szacuje się, że może tam być przebywać ok. 1,5 mln naszych rodaków. Jak podaje money.pl, wniosek o nadanie statusu osoby osiedlonej złożyło 500 tysięcy osób. A co się stanie z tymi, którzy tego nie zrobią?

Jest jeszcze czas

Brexit to na tyle skomplikowana operacja, że potrzebny jest czas, by uregulować wiele kwestii, m.in. obecności imigrantów na Wyspach. Dlatego osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii dostali więcej czasu na to, by podjąć decyzję o swoim dalszym pobycie. Deklaracje o przyznanie statusu osoby osiedlonej można składać do 30 czerwca 2021 roku.

Co w takim razie wydarzy się po 31 stycznia 2020 roku? Od początku lutego rozpocznie się termin przejściowy, który ma trwać przez 11 miesięcy. Podczas tego okresu Wielka Brytania będzie członkiem Unii Europejskiej bez prawa głosu. Do końca 2020 roku będzie jeszcze uczestniczyć w jednolitym rynku UE.

Polacy opuszczą Wyspy? Niekoniecznie

Na ten moment trudno przewidzieć, ile Polaków zostanie na Wyspach. Jednak dłuższy czas na składanie deklaracji pozwala myśleć, że wielu z nich jeszcze zdąży złożyć stosowne dokumenty uprawniające do pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Podpowiedzią w sprawie wyjazdu Polaków może być statystyka jednej z większych firm zajmujących się przeprowadzkami między naszym krajem, a Wielką Brytanią, o którą poprosił portal money.pl.

- Zainteresowanie ucichło. Boom był na jesieni, kiedy miało dojść do brexitu. Wtedy realizowaliśmy ok. 50 przeprowadzek do Polski miesięcznie. Teraz nastroje się uspokoiły. Nadal jest więcej w kierunku Polski niż Wysp, ale skala jest mniejsza. Miesięcznie jest to ok. 30-40 przeprowadzek. Ci, którzy się bali brexitu, już wyjechali. Zostali ludzie już tu zadomowieni - powiedział na łamach money.pl Marcin Chruścik, właściciel firmy MC Express.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >