paszport-pixabay-Charly_7777
Pixabay/Charly_7777
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Lutego 2020

W Polsce ruszy nowa produkcja paszportów jednego z najpotężniejszych państw świata. Już tego lata

Paszporty brytyjskie znów będą wydawane w kolorze niebieskim. Co ciekawe, dokumenty będą produkowane w fabryce w Polsce - w Tczewie. Produkcją zajmie się holendersko-francuska firma.

Paszport brytyjski znów niebieski

O sprawie informuje portal bankier.pl, który powołuje się na PAP. Dotychczas brytyjski paszport miał kolor bordowy, co wynikało z przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej. Jednak po opuszczeniu Wspólnoty zdecydowano się na powrót do paszportów w kolorze niebieskim, które były w użyciu od 1921 roku do 1988 roku.

Niebieski paszport symbolem zmian

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel stwierdziła, że opuszczenie Unii Europejskiej daje Wielkiej Brytanii “wyjątkową sposobność, by ukształtować własną drogę w świecie”, a niebieskie paszporty znów będą częścią tożsamości narodowej Brytyjczyków. Nowy brytyjski paszport ma być najbardziej zaawansowanym technologicznie dokumentem, a przy tym przyjaznym dla środowiska.

Ponowne wprowadzenie niebieskiego paszportu ma także symboliczny wymiar. Oczekiwali tego zwolennicy opuszczenia Unii Europejskiej. Decyzja o zmianie wzoru zapadła w grudniu 2017 roku, jeszcze za rządów premier Theresy May.

Nowy paszport już od marca

Wprowadzenie nowych paszportów nie oznacza, że posiadacze bordowych dokumentów będą musieli je wymienić. Można się nimi posługiwać zgodnie z terminem ważności. Do lata paszporty mają być wydawane w dwóch kolorach, jednak już bez napisu “Unia Europejska”.

Kolor nie jest jedyną zmianą w brytyjskim paszporcie. Tylna okładka będzie również miała swój własny symboliczny wzór - wytłoczone kwiatowe symbole Anglii, Irlandii Północnej, Szkocji i Walii. Nowe, niebieskie paszporty będą wydawane już od marca 2020 roku.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News