BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Twardy brexit spowoduje braki leków, paliwa i żywności, brytyjska prasa ujawnia rządowe dokumenty

18 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Do niejawnych dokumentów rządowych, w których to brytyjskie władze rozpisują prawdopodobnego scenariusze bezumownego brexitu dotarł "Sunday Times". Gazeta informuje, że braki żywności, leków jakie nastąpią na skutek problemów infrastrukturalnych

Bezumowny brexit może wywołać tąpnięcie w brytyjskiej gospodarce, która może długo nie wrócić do równowagi. Niejawny dokument sporządzony przez Cabinet Office, organ wspierający pracę premiera, zakłada, że Wielką Brytanię na skutek twardego brexitu będzie czekać paraliż infrastrukturalny, który potrwa co najmniej klika miesięcy. 

Brexit zatrzyma transport 

Głównym problemem według dokumentu ma być ponowne przywrócenie granic nad kanałem La Manche. To może wywołać opóźnienia w transporcie na wiele miesięcy. Szczegółowe kontrole graniczne zablokują kanał. To doporwadzi do sytuacji, w ktorej na Wyspy będą dużo wolniej docierały najważniejsze transporty. Zanim służba celna przyzwyczai się do ponownych kontroli, kanał może się skutecznie zakorkować. Rodzi to również ryzyko zaniechania części eksportu do Wielkiej Brytanii przez firmy z Europy kontynentalnej, co także może ograniczyć zasób towarów na brytyjskim rynku. 

Innym problemem związanym z kontrolami granicznymi będą przejścia pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną. Wchodząca w skład Zjednoczonego Królestwa Irlandia Północna znajdzie się wtedy poza granicami Unii Europejskiej, a więc niezbędna tam będzie kontrola. Londyn nie opracował bowiem z Brukselą stosownego porozumienia, które pozwoliłoby na swobodny przepływ towarów i osób pomiędzy Iralndią i Irlandią Północną. Największym problemem dla mieszkańców oby krajów jest fakt, że przez lata "luźnej granicy" doszło do mocnej synergii gospodarek. Wiele osób mieszka na jednej stronie, a pracuje na drugiej. Podzielone są też rodziny. 

Londyn obawia się wzrostu wydatków na socjal 

Władze w Londynie liczą się również z tym, że jeżeli przestaną korzystać z unijnych dofinansowań do programów socjalnych, to wydatki miasta znacznie wzrosną. Jednym z argumentów za zorganizowaniem brexitu było pozbycie się z Wysp wielu osób z terenów Unii Europejskiej, kórzy nie wnoszą zbyt wiele do brytyjskiej gospodarki, a zwiększają przestępczość i wydatki socjalne. Paradoksalnie jednak Londyn i inne brytyjskie miasta mogą teraz mieć więcej wydatków, bowiem wiele osób i tak zostanie na terenie kraju. 

Johnson spotka się z Merkel i Macronem w sprawie brexitu 

Bruksela stanowczo odrzuciła propozycję Londynu w sprawie kolejnych negocjacji warunków wyjścia przez Johnsona mówiąc, że wszystko już uzgodniła z poprzednim rządem Theresy May. Wobec tego nowy premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że jego kraj opuści struktury Unii do 31 października i najwyżej zrobi to bezumownie. 

W przyszłym tygodniu Boris Johnson spotka się z Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem, z którymi będzie rozmawiał o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobnie Johnson poinformuje wtedy, że Wielka Brytania opuści Unię bezumownie, jeśli nie nawiązane zostanie kolejna próba negocjacji.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >