Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czeka nas fala powrotów do kraju. 400 tys. Polaków bez prawa pozostania na Wyspach
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 30.01.2020 01:00

Czeka nas fala powrotów do kraju. 400 tys. Polaków bez prawa pozostania na Wyspach

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Emigracja w drugą stronę?

Polacy na emigracji mogą mieć problem z pozostaniem na Wyspach. Jak podaje gazeta, nadchodzący wielkimi krokami brexit “nie oznacza jeszcze trzęsienia ziemi” dla obywateli Unii Europejskiej, którzy mieszkają na Wyspach. Od 1 lutego zaczyna się okres przejściowy, dzięki któremu zostanie zachowana swoboda przepływu osób pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Ma to potrwać 11 miesięcy.

“DGP” wskazuje, że warunkiem pozostania na terenie Wielkiej Brytanii po skończeniu okresu ochronnego jest otrzymanie statusu osoby osiedlonej. “Z danych brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych (Home Office) za grudzień 2019 roku wynika, że do tej pory wniosek o nadanie statusu takiej osoby złożyło ponad pół miliona naszych rodaków. To najwięcej spośród wszystkich 27 europejskich narodowości mieszkających w Wielkiej Brytanii. Ale też polska mniejszość licząca 905 tys. osób jest tam największa. To oznacza sporą niepewność dla 393 tys. polskich obywateli, którzy nadal nie złożyli dokumentu do Home Office” - czytamy w “DGP”.

Polacy na emigracji mogą mieć problem

Według szacunkowych danych przytaczanych przez “DGP” w sumie na Wyspach mieszka 3-3,6 mln obywateli Unii Europejskiej. “Do tej pory wnioski złożyło ponad 2,7 mln osób. Wynika z tego, że nawet 900 tys. osób może mieć powody do zmartwienia” - pisze dziennik.

“DGP” przypomina, że status osoby osiedlonej zostanie przyznany, jeżeli wnioskujący udowodni, że mieszka na Wyspach od przynajmniej pięciu lat. Natomiast ci, którzy mieszkają tam krócej, otrzymują status tymczasowy.

Jest jeszcze trochę czasu

Ale brexit to na tyle skomplikowana operacja, że potrzebny jest czas, by uregulować wiele kwestii, m.in. obecności osób na emigracji. Dlatego osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii dostały więcej czasu na to, by podjąć decyzję o swoim dalszym pobycie. Deklaracje o przyznanie statusu osoby osiedlonej można składać do 30 czerwca 2021 roku.