Nad Polakami w UK zbierają się ciemne chmury
TravelAdvisor / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Stycznia 2020

Czeka nas fala powrotów do kraju. 400 tys. Polaków bez prawa pozostania na Wyspach

Niemal 400 tysięcy Polaków, którzy przebywają na emigracji, nie otrzymało prawa do pozostania na terenie Wielkiej Brytanii - informuje czwartkowy “Dziennik Gazeta Prawna”.

Emigracja w drugą stronę?

Polacy na emigracji mogą mieć problem z pozostaniem na Wyspach. Jak podaje gazeta, nadchodzący wielkimi krokami brexit “nie oznacza jeszcze trzęsienia ziemi” dla obywateli Unii Europejskiej, którzy mieszkają na Wyspach. Od 1 lutego zaczyna się okres przejściowy, dzięki któremu zostanie zachowana swoboda przepływu osób pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Ma to potrwać 11 miesięcy.

1000 zł ekstra od państwa dla emerytów. Warto się pospieszyć i złożyć dokumenty1000 zł ekstra od państwa dla emerytów. Warto się pospieszyć i złożyć dokumentyCzytaj dalej

“DGP” wskazuje, że warunkiem pozostania na terenie Wielkiej Brytanii po skończeniu okresu ochronnego jest otrzymanie statusu osoby osiedlonej. “Z danych brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych (Home Office) za grudzień 2019 roku wynika, że do tej pory wniosek o nadanie statusu takiej osoby złożyło ponad pół miliona naszych rodaków. To najwięcej spośród wszystkich 27 europejskich narodowości mieszkających w Wielkiej Brytanii. Ale też polska mniejszość licząca 905 tys. osób jest tam największa. To oznacza sporą niepewność dla 393 tys. polskich obywateli, którzy nadal nie złożyli dokumentu do Home Office” - czytamy w “DGP”.

Polacy na emigracji mogą mieć problem

Według szacunkowych danych przytaczanych przez “DGP” w sumie na Wyspach mieszka 3-3,6 mln obywateli Unii Europejskiej. “Do tej pory wnioski złożyło ponad 2,7 mln osób. Wynika z tego, że nawet 900 tys. osób może mieć powody do zmartwienia” - pisze dziennik.

“DGP” przypomina, że status osoby osiedlonej zostanie przyznany, jeżeli wnioskujący udowodni, że mieszka na Wyspach od przynajmniej pięciu lat. Natomiast ci, którzy mieszkają tam krócej, otrzymują status tymczasowy.

Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

Jest jeszcze trochę czasu

Ale brexit to na tyle skomplikowana operacja, że potrzebny jest czas, by uregulować wiele kwestii, m.in. obecności osób na emigracji. Dlatego osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii dostały więcej czasu na to, by podjąć decyzję o swoim dalszym pobycie. Deklaracje o przyznanie statusu osoby osiedlonej można składać do 30 czerwca 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Powszechny objaw zwiastujący wiele chorób. Pojawia się też przy siedzącym trybie życia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Wiemy już, gdzie mieszkają najbogatsi polscy seniorzy. Emerytalnych krezusów jest tylko garstka
Koronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiKoronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News