BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Bezumowny brexit niemalże faktem. Ogromne protesty wstrząsnęły krajem

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Brexit już coraz bliżej. 31 października Londyn wychodzi z Unii Europejskiej. Oznacza to, że zostały już niemalże dwa miesiące do rozłąki Brytyjczyków z kontynentem. W kluczowym momencie Boris Johnson zdecydował się zawiesić działanie parlamentu. Przekonuje, że zrobił to dla dobra brytyjskiej demokracji - powodem, jego zdaniem jest "konieczność zakończenia wyjątkowo długiej, bo dwuletniej, sesji parlamentu i rozpoczęcia nowej", jak podaje Forsal.pl.

Jednak przerwa, którą udało się Johnsonowi przepchnąć u królowej Elżbiety II, wynosi 5 tygodni: od 9 września do 14 października, kiedy to królowa ma wygłosić tradycyjną mowę tronową. Zazwyczaj natomiast przerwa ta trwa kilka dni. Nikt nie ma więc wątpliwości, że Johnson zrobił to, by zakneblować opozycję, która ze wszystkich sił stara się nie przepuścić możliwości przeprowadzenia twardego brexitu. 70% Brytyjczyków, jak wskazuje sondaż pracowni YouGov, nie wierzy w podany przez Johnsona powód zawieszenia działań parlamentu.

Brexit bez umowy już coraz wyraźniej widnieje na horyzoncie

Zawieszenie działań parlamentu wywołało ogromny sprzeciw w brytyjskim społeczeństwie. Na ulice brytyjskich miast wyszło w sobotę około 30 protestów, które zebrały tysiące ludzi. Tylko 2 tys. osób protestowało i blokowało ruch przed domem przy Downing Street 10, gdzie rezyduje tradycyjnie brytyjski premier. Z sondażu YouGov wynika, że 47% obywateli kraju jako nie do przyjęcia ocenia decyzję rządu Borisa Johnsona. 27% twierdzi, że władza miała do tego pełne prawo. Zaś 26% nie ma zdania w sprawie.

Planowana przerwa skutecznie uciszy działania opozycji, która była coraz bliższa odwołania rządu poprzez wotum nieufności. Laburzyści, choć w mniejszości, liczą wciąż na poparcie prounijnych konserwatystów. Boris Johnson zdaje sobie z tego sprawę, dlatego właśnie prawdopodobnie zdecydował się na taki, a nie inny ruch, który blokuje możliwość odwołania go ze stanowiska. Kiedy natomiast parlament wznowi swoje działanie, będzie już za mało czasu na skuteczną walkę z premierem napierającym na bezumowny brexit.

W takim wypadku głosowanie nad propozycjami rządu odnośnie brexitu miałoby odbyć się w dniach 21 - 22 października. To kilka dni po ostatnim szczycie Unii Europejskiej przed brexitem zaplanowanym na 31 października. Przez to Izba Gmin, jak wskazuje portal Forsa.pl, nie będzie w stanie porozumieć się na nowo z Brukselą w sprawie brexitu.

Tagi:

Wielka BrytaniaBrexitupadłość firmy

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]