BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Brexit związał wszystkim ręce. Żadna partia nie sięgnie po władzę

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Brexit spowodował w Wielkiej Brytanii niemały kryzys polityczny. Ten pogłębia jeszcze bardziej sam Boris Johnson, premier z Partii Konserwatywnej, który prze do obiecanego przez siebie brexitu 31 października. Wygląda też na to, że nie cofnie się na wyjście z Unii Europejskiej bez umowy, czyli wdroży twardy brexit.

O to, by zatrzymać Johnsona, postarali się już posłowie opozycji. Ci we wtorek przejęli porządek obrad parlamentu i przepchnęli ustawę, która blokuje bezumowny brexit oraz przesuwa jego termin na 31 stycznia 2020 roku. W środę zaś posłom udało się odrzucić wniosek Borisa Johnsona, który chciał przeprowadzić przedterminowe wybory. Po raz drugi wniosek ten pod obrady ma trafić w poniedziałek.

Brexit wykańcza wszystkie formacje polityczne

Jednak opozycja i rozłamowcy z Partii Konserwatywnej już zapowiedzieli, że wniosek zgodnie utopią. Chodzi przede wszystkim o to, by najpierw zmusić Johnsona do wykonania politycznych decyzji parlamentu, z którymi ten się nie zgadza, a dopiero następnie, kiedy ten zostanie już upokorzony, przeprowadzenie wyborów.

Jest jeszcze druga sprawa, nawet ważniejsza od pierwszej. Jak podaje Forsal.pl, przedterminowe wybory mogłyby pogłębić jeszcze bardziej i tak już narastający problem. Okazuje się bowiem, że nie ma żadnej konfiguracji formacji politycznych, która dałaby radę przejąć w Wielkiej Brytanii władzę. To doprowadziłoby prosto do kolejnych wyborów, a zanim sytuacja by się znormalizowala, minęłoby sporo czasu.

Na przełożeniu brexitu zyskać mają Partia Pracy orad Liberalni Demokraci. Jeśli bowiem Wielka Brytania będzie po 31 października wciąż w Unii Europejskiej, poparcie dla Partii Konserwatywnej będzie malało na rzecz poparcia dla Partii Brexitu. Mogą wykorzystać to Torysi i Lib-Demsi, których poparcie utrzymuje się kolejno w obrębie 30% i 20% i zbudować za kilka tygodni własny rząd.

Tagi:

Wielka BrytaniaLondynBrexit

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]