Polacy najlepiej zarabiają w Austrii, Niemczech i Wielkiej Brytanii
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Września 2019

Rekordowe zarobki Polaków za granicą. Do Polski wysyłają jednak coraz mniej

Polacy, którzy pracują za granicą, zarobili prawie 155 mld zł - informuje “Rzeczpospolita”. Oznacza to przyrost o 18 mld zł w stosunku do zeszłego roku. Jednak coraz mniej pieniędzy jest transferowanych do Polski. Dużo osób układa sobie życie poza granicami naszego kraju.

Praca za granicą opłaca się

Przeciętne wynagrodzenie Polaka, który pracują w innym kraju Europy wyniosło w zeszłym roku ok. 8,6 tys. zł. Zestawiając to z rokiem 2017 zarobki wzrosły o 12 proc. co daje kwotę wyższą o 1000 zł. Dane pochodzą z ostatniego raportu spółki Euro-Trax specjalizującej się w usługach zwrotu podatków z tytułu pracy poza granicami naszego kraju.

Jak wynika z raportu suma dochodów Polaków pracujących za granicą (w krajach Unii Europejskiej) w zeszłym roku wyniosła 154,5 mld zł, co jest rekordowym wynikiem - to więcej o 18 mld zł w porównaniu do ubiegłego roku.

Praca za granicą to wielkie zarobki

Najwięcej Polaków pracuje w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego dwa lata temu przebywało tam odpowiednio 703 tys. i 793 tys. Polaków. W 2018 r. polscy migranci zarobili w Niemczech 27 mld zł. Suma zarobków Polaków na Wyspach wyniosła 35 mld zł. W Wielkiej Brytanii przeciętne wynagrodzenie Polaków wyniosło prawie 10 tys. zł miesięcznie. Natomiast u naszych południowych sąsiadów średnia pensja wyniosła ok. 8 tys. zł. Najwięcej nasi rodacy zarabiają w Austrii. Tam średnie wynagrodzenie polskiego migranta zarobkowego wynosi ponad 10 tys. zł miesięcznie.

Coraz więcej Polaków decyduje się na życie poza granicami naszego kraju, na co wskazuje coraz mniejsza ilość transferowanych pieniędzy do Polski. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, w latach 2004-2018 osoby, które pracują za granicą łącznie przelały 246 mld zł do kraju. Jednak coraz mniej migrantów przekazuje pieniądze do Polski.

Osoby, które już wyjechały starają się układać sobie życie w innych państwach i ściągają swoje rodziny. Według NBP takie osoby przelewają najmniej środków z powrotem do Polski. Najwięcej transferów wysyłają osoby, które związane są relacją rodzinną oraz ze względów ekonomicznych. Sporo przelewów do Polski robią też osoby, które są stosunkowo krótko za granicą i nie podjęły jeszcze decyzji o przyszłości.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News