BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Brexit przywiał ciemne chmury nad Wielką Brytanię. Zaskakujące dane z brytyjskiej gospodarki

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Brexit, pomimo tego, że jeszcze nie sfinalizowany, już negatywnie wpływa na brytyjską gospodarkę. Kraj po raz pierwszy od 2012 r. odnotował spadek na PKB. Bardzo źle to wróży w momencie, kiedy kraj przygotowuje się do opuszczenia Unii Europejskiej.

Brexit wisi nad Wielką Brytanią, PKB spada

Produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie obniżył się w drugim kwartale 2019 roku – poinformował brytyjski urząd statystyczny ONS. Spadek PKB Zjednoczonego Królestwa zaobserwowano pierwszy raz od 2012 roku.

Produkt krajowy brutto spadł w ujęciu kwartalnym o 0,2% w okresie trzech miesięcy do czerwca, zaskakując ekonomistów, którzy przewidywali zerową dynamikę w ujęciu kwartalnym. Wzrost gospodarczy w ujęciu rok do roku spadł do 1,2% z 1,8% w pierwszym kwartale. Według brytyjskiego urzędu statystyki krajowej był to najsłabszy wzrost gospodarczy od sierpnia 2013 r. 

Powodów spadku wzrostu gospodarczego upatruje się w decyzji premiera Borisa Johnsona, który zobowiązał się do opuszczenia Unii Europejskiej 31 października, niezależnie od tego, czy uda mu się zawrzeć nową umowę przejściową.

Spowolnienie światowej gospodarki nastąpiło również w dużej mierze w wyniku konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Bank Anglii przewidywał w zeszłym tygodniu, że wzrost spowoduje jedynie ograniczony wzrost do kwartalnej stopy 0,3% w bieżącym kwartale, a wzrost w całym roku spadnie do 1,3%.

Poprzednie dane pokazały już załamanie produkcji w kwietniu, ponieważ producenci samochodów zrobili przerwy w produkcji z powodu spodziewanego wcześniej brexitu. Sprawił to, że produkcja pojazdów w Wielkiej Brytanii była najmniejsza od czasu kryzysu finansowego. Jednak dane o produkcji w czerwcu były również nieoczekiwanie słabe, a produkcja w tym kwartale spadła w najszybszym tempie od początku 2009 r., kiedy Wielka Brytania pogrążyła się w recesji.

Tagi:

Wielka BrytaniaBrexit

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kiedyś straszyły, dziś cieszą oko. Deweloperzy przedstawiają „perełki rewitalizacji”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wracają opłaty za wstęp na molo w Sopocie. Nie będzie darmowych dni
Czytaj więcej >
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]