brexit
Autor Paulina Musianek - 9 Sierpnia 2019

Brexit przywiał ciemne chmury nad Wielką Brytanię. Zaskakujące dane z brytyjskiej gospodarki

Brexit spowodował poważne tąpnięcie w brytyjskiej gospodarce. PKP spadło pierwszy raz od 7 lat.

Brexit, pomimo tego, że jeszcze nie sfinalizowany, już negatywnie wpływa na brytyjską gospodarkę. Kraj po raz pierwszy od 2012 r. odnotował spadek na PKB. Bardzo źle to wróży w momencie, kiedy kraj przygotowuje się do opuszczenia Unii Europejskiej.

Brexit wisi nad Wielką Brytanią, PKB spada

Produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie obniżył się w drugim kwartale 2019 roku – poinformował brytyjski urząd statystyczny ONS. Spadek PKB Zjednoczonego Królestwa zaobserwowano pierwszy raz od 2012 roku.

Produkt krajowy brutto spadł w ujęciu kwartalnym o 0,2% w okresie trzech miesięcy do czerwca, zaskakując ekonomistów, którzy przewidywali zerową dynamikę w ujęciu kwartalnym. Wzrost gospodarczy w ujęciu rok do roku spadł do 1,2% z 1,8% w pierwszym kwartale. Według brytyjskiego urzędu statystyki krajowej był to najsłabszy wzrost gospodarczy od sierpnia 2013 r.

Powodów spadku wzrostu gospodarczego upatruje się w decyzji premiera Borisa Johnsona, który zobowiązał się do opuszczenia Unii Europejskiej 31 października, niezależnie od tego, czy uda mu się zawrzeć nową umowę przejściową.

Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuRekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuCzytaj dalej

Spowolnienie światowej gospodarki nastąpiło również w dużej mierze w wyniku konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Bank Anglii przewidywał w zeszłym tygodniu, że wzrost spowoduje jedynie ograniczony wzrost do kwartalnej stopy 0,3% w bieżącym kwartale, a wzrost w całym roku spadnie do 1,3%.

Poprzednie dane pokazały już załamanie produkcji w kwietniu, ponieważ producenci samochodów zrobili przerwy w produkcji z powodu spodziewanego wcześniej brexitu. Sprawił to, że produkcja pojazdów w Wielkiej Brytanii była najmniejsza od czasu kryzysu finansowego. Jednak dane o produkcji w czerwcu były również nieoczekiwanie słabe, a produkcja w tym kwartale spadła w najszybszym tempie od początku 2009 r., kiedy Wielka Brytania pogrążyła się w recesji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News