BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Brexit przywiał ciemne chmury nad Wielką Brytanię. Zaskakujące dane z brytyjskiej gospodarki

9 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Brexit spowodował poważne tąpnięcie w brytyjskiej gospodarce. PKP spadło pierwszy raz od 7 lat.

Brexit, pomimo tego, że jeszcze nie sfinalizowany, już negatywnie wpływa na brytyjską gospodarkę. Kraj po raz pierwszy od 2012 r. odnotował spadek na PKB. Bardzo źle to wróży w momencie, kiedy kraj przygotowuje się do opuszczenia Unii Europejskiej.

Brexit wisi nad Wielką Brytanią, PKB spada

Produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie obniżył się w drugim kwartale 2019 roku – poinformował brytyjski urząd statystyczny ONS. Spadek PKB Zjednoczonego Królestwa zaobserwowano pierwszy raz od 2012 roku.

Produkt krajowy brutto spadł w ujęciu kwartalnym o 0,2% w okresie trzech miesięcy do czerwca, zaskakując ekonomistów, którzy przewidywali zerową dynamikę w ujęciu kwartalnym. Wzrost gospodarczy w ujęciu rok do roku spadł do 1,2% z 1,8% w pierwszym kwartale. Według brytyjskiego urzędu statystyki krajowej był to najsłabszy wzrost gospodarczy od sierpnia 2013 r. 

Powodów spadku wzrostu gospodarczego upatruje się w decyzji premiera Borisa Johnsona, który zobowiązał się do opuszczenia Unii Europejskiej 31 października, niezależnie od tego, czy uda mu się zawrzeć nową umowę przejściową.

Spowolnienie światowej gospodarki nastąpiło również w dużej mierze w wyniku konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Bank Anglii przewidywał w zeszłym tygodniu, że wzrost spowoduje jedynie ograniczony wzrost do kwartalnej stopy 0,3% w bieżącym kwartale, a wzrost w całym roku spadnie do 1,3%.

Poprzednie dane pokazały już załamanie produkcji w kwietniu, ponieważ producenci samochodów zrobili przerwy w produkcji z powodu spodziewanego wcześniej brexitu. Sprawił to, że produkcja pojazdów w Wielkiej Brytanii była najmniejsza od czasu kryzysu finansowego. Jednak dane o produkcji w czerwcu były również nieoczekiwanie słabe, a produkcja w tym kwartale spadła w najszybszym tempie od początku 2009 r., kiedy Wielka Brytania pogrążyła się w recesji.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >