Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Funt na dnie, dominuje dolar. Brytyjska waluta niszczona brexitem
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 03.09.2019 02:00

Funt na dnie, dominuje dolar. Brytyjska waluta niszczona brexitem

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Funt brytyjski wyraźnie ciągnięty jest na dno ostatnimi wydarzeniami politycznymi w Wielkiej Brytanii. Zagrożenie odwołania obecnego rządu, przerwa 5-tygodniowa w pracach parlamentu, a także coraz większe niepokoje społeczne odciskają wyraźnie piętno na wartości waluty Zjednoczonego Królestwa.

Waluta Wyspiarzy spadła do poziomu 4,78 zł. Oznacza to wartość na poziomie 1,20 dolara amerykańskiego. To bardzo blisko najniższego poziomu, jaki zanotował w ostatnich 3 dekadach funt. Zyskuje na tym mocno dolar, który pnie się na takie wyżyny pierwszy raz od maja 2017 roku. Obecnie amerykańska waluta kosztuje 3,92 zł i w relacji EUR/USD osiąga wynik 1,09.

Funt brytyjski słabnie po politycznych zawirowaniach. Ciekawe zachowanie franka

Portal Bankier.pl zwraca także uwagę na ciekawe zachowanie franka szwajcarskiego. Waluta Helwetów jest podtrzymywana prawdopodobnie przez Szwajcarski Bank Narodowy na poziomie 1,084 w relacji EUR/CHF. Sprawia to, że w Polsce cena waluty tej nie przekracza 4,02 zł i znajduje się pod newralgicznym poziomem 4,05 zł.

W siłę rośnie euro, którego obecne wartości są notowane jako orbitujące wokół rocznego maximum zanotowanego w końcówce sierpnia, gdy euro osiągnęło wartość 4,4 zł. Obecnie notowane jest na poziomie 4,35 zł po spadku w poniedziałek z poziomu 4,37 zł.