BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

W Polsce Tesco zamyka sklepy, na Wyspach daje podwyżki

11 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Tesco od dłuższego czasu boryka się z problemami. W Polsce kolejne sklepy zostają zamknięte, a ludzie tracą pracę. Na Wyspach od początku roku sytuacja także miała być opłakana. Nagle jednak okazuje się, że tamtejszych pracowników Tesco czekają jednak pod

Tesco na początku roku zapowiedziało zamknięcie w Polsce 32 sklepów sieci. Wiązało się to ze zwolnieniem w sumie 1,3 tys. pracowników. Co ciekawe, w tym samym czasie mówiono także o opłakanej sytuacji. W swojej macierzy Tesco w sytczniu mówiło o zamknięciu części sklepów i zwolenieniu aż 9 tys. osób. Miało to być związane z oszczędzaniem w niekorzystnej dla sieci sytuacji.

Podejmujemy odpowiednie decyzje, gdy nie widzimy możliwości poprawy rentowności sklepów - tak falę zamknięć i zwolnień tłumaczył Martin Behan, dyrektor zarządzający spółki.

Co stoi za kryzysem Tesco w Polsce?

Co jednak poszło nie tak? Dlaczego Tesco, które 4 lata temu świętowało 20-lecie obecności w Polsce nagle zostało zmuszone do redkucji ilości sklepów z 450 do niemalże 350? Jak tłumaczy Andrzej Faliński, ekspert ws. rynku detalicznego, to mniejsze dyskonty stoją za krachem w Tesco. Ich agresywna ekspansja, fakt, że trafiły w gusta Polaków, a także zaostrzenie się warunków na rynku doprowadziły do spadku znaczenia Tesco w Polsce.

Fatalna także okazała się podjęta kilka lat temu decyzja o obniżeniu profilu marki, skierowaniu oferty do mniej wymagającego odbiorcy - podsumowuje Faliński.

Tesco w Polsce zamyka, w Wielkiej Brytanii sypnęło funtami

Teraz okazuje się jednak, że Tesco szykuje podwyżki dla swoich brytyjskich pracowników. Jak wynika z informacji przekazanych przez Bankier.pl, pensja pracowników sklepów i centrów dystrybucyjnych wzrośnie o ponad 10% w dwóch etapach. Z drugiej strony zostanie im zabrana premia roczna w maksymalnej postaci 3,5%.

Pierwszy etap podwyżki będzie miał miejsce we wrześniu, kiedy pensja wzrośnie z 8,42 funtów za godzinę do 9 funtów za godzinę. Płaca w Tesco zrówna się wówczas z tą znaną Brytyjczykom z Lidla. Następnie, po ponad 12 miesiącach, w 2020 roku stawka wzrośnie o kolejne 30 pensów do 9,30 funtów. Wówczas pracownicy Tesco będą mogli mówić o atrakcyjniejszej stawce niż ta, którą proponuje im sieć Aldi (9,10 funtów) czy Sainsbury's (9,20 funtów).

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >