Wraz z początkiem nowego roku, w życie wejdą zmiany dotyczące emerytur pomostowych. W efekcie wdrażanej właśnie reformy, pieniądze będzie mogło otrzymać aż 7,3 tys. osób.
Do otrzymania emerytury minimalnej konieczne jest spełnienie kluczowych warunków. W nadchodzącym roku seniorzy będą mogli liczyć na waloryzację, więc wzrosną także najniższe świadczenia pobierane przez seniorów. Kto może otrzymać emeryturę minimalną i ile ona wyniesie w 2024 roku?
Przyszłość renty wdowiej po kilkunastu tygodniach od wyborów parlamentarnych wciąż stoi pod znakiem zapytania. Według deklaracji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, pomysł ten nadal jest w grze, a rząd z niego nie zrezygnował.
Zaprojektowany przed laty system emerytalny zawiera jeden, bardzo niepokojący element. Jego skutki już za kilka lat mogą spowodować katastrofę emerytalną, jeżeli nie zostaną przeprowadzone pilne zmiany prawne.
Wysokość emerytur osób publicznych budzi ogromne zainteresowanie. Okazuje się, że sporo z nich pobiera świadczenia, które nie są dla nich wystarczające. Jedną z takich osób jest była posłanka, Anna Grodzka.
Odejście współmałżonka nie tylko jest ciężkim przeżyciem - powstaje wówczas konieczność podjęcia decyzji dotyczącej jego emerytury. Wybór jest niestety również powiązany ze świadczeniem, które pobiera wdowa lub wdowiec.
Na wiosnę 2024 roku na seniorów tradycyjnie czekają dwa wydarzenia związane z emeryturami. Pierwsze to waloryzacja świadczenia, zaś drugie - trzynasta emerytura. O ile jednak wypłaty są zagwarantowane, tak poza tym faktem emeryci nie mają za bardzo z czego się cieszyć.
Renta wdowia nie zostanie wypłacona w 2024 roku? Dotacja budżetowa do FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) została zmniejszona w projekcie budżetu na 2024 roku. Przewidywano, że to właśnie te pieniądze zostaną przeznaczone na wypłaty rent wdowich.
Wypłaty grudniowych emerytur przebiegają nieco inaczej, niż w poprzednich miesiącach. Pierwsze przelewy trafiły na konta seniorów już 1 grudnia. Część z nich może liczyć na dodatkowy przelew. To nie koniec niespodzianek.
Choć niepewność była duża, od wtorku 19 grudnia wiemy już, że w budżecie na 2024 rok znajdą się pieniądze na 13. emerytury. Beneficjenci wciąż nie wiedzą jednak, jaka kwota zasili ich konta. Znamy natomiast najbardziej prawdopodobny wskaźnik waloryzacji standardowych świadczeń, od którego to zależy wysokość “trzynastek”. Prezentujemy zatem szacunkowe wyliczenia dotyczące dodatkowej emerytury.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina emerytom, że wszelkich zmian dotyczących konta bankowego należy dokonać w określonym terminie. Jeśli tego nie dopilnujemy, możemy mieć spore problemy z wypłatą świadczenia emerytalnego.
Część emerytów wciąż oczekująca na wypłatę świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może być mile zaskoczona. Pieniądze mają bowiem otrzymać jeszcze przed świętami - nawet, jeżeli według planu powinni zobaczyć je na swoich kontach dokładnie 25 grudnia.
Dobra wiadomość dla emerytów - w najbliższych latach nie będą musieli się martwić co do trzynastej i czternastej emerytury. Podano również termin, kiedy ewentualne zmiany dotyczące obu dodatkowych świadczeń będą mogły zostać przeprowadzone.
Nowy rząd zapowiedział wprowadzenie drugiej waloryzacji rent i emerytur w 2024 roku. Taka podwyżka jednak mogłaby wejść w życie pod jednym warunkiem. Teraz okazuje się, że druga waloryzacja świadczeń stoi pod znakiem zapytania.
Na wysokość świadczenia emerytalnego składa się przede wszystkim staż pracy i wysokość otrzymywanych zarobków. Jednak ważne jest także to, kiedy złożymy wniosek o przyznanie emerytury. Kiedy więc najlepiej zrobić to w 2024 roku?
Kilka dni temu w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. Z początkiem tygodnia Mateusz Morawiecki nie uzyskał od Sejmu wotum zaufania, dlatego posłowie wybrali nowego premiera w drodze głosowania. Jakich więc zmian dotyczących seniorów możemy spodziewać się od rządu tworzonego przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę? Na łamach portalu superbiz.se.pl omawiał je prawnik, ekspert emerytalny i rynku pracy – Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting.
Niewiele osób ma świadomość, że może otrzymać wyrównanie emerytury. Wystarczy bowiem złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Grono osób, które mogą skorzystać z tego sposobu, jest jednak niewielkie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o aktualizacji danych. Świadczeniobiorcy, którzy zmieniają adres zamieszkania czy numer rachunku bankowego, bezzwłocznie powinni poinformować o tym instytucję. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną w terminie pieniędzy. ZUS wydał w tej sprawie specjalny komunikat.
Osoby, które urodziły się w latach 1949-1968 mają prawo przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli wykonują pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Aby otrzymać świadczenie, konieczne jest posiadanie jednego ważnego dokumentu.
Gdy umiera emeryt, jego świadczenie zostaje wstrzymane. Okazuje się jednak, że jest szansa na to, żeby bliska osoba mogła otrzymać ostatnią wypłatę zmarłego, ale konieczne jest spełnienie kluczowego warunku.
Seniorzy mogą otrzymać dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach dodatku pielęgnacyjnego. Okazuje się, że część z nich nie musi nawet składać wniosku o przyznanie tego świadczenia. Trzeba jednak spełniać jeden kluczowy warunek.
Trzynasta emerytura jest dodatkowym rocznym świadczeniem pieniężnym wypłacanym osobom, które na dzień 31 marca danego roku mają prawo do emerytury, renty: z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej czy rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy też świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. W mediach pojawiają się już wstępne wyliczenia dotyczące przyszłorocznej wysokości tzw. trzynastki. Na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach tj. 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Jednak w zależności od układu kalendarza mogą one ulec zmianie. W rezultacie część seniorów otrzyma aż dwa grudniowe przelewy, ale w styczniu nie dostanie ani jednego. Kto powinien się przygotować na ten scenariusz?
W grudniu wypłacanie świadczeń emerytalnych dla seniorów jest dość nietypowe. Wszystko przez to, że daty planowanych przelewów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypadają w dni świąteczne. Okazuje się, że przez te zawirowania, część seniorów w styczniu nie otrzyma pieniędzy.
Istnieje pewien sposób na obniżenie podatku oraz odłożenie środków na przyszłą emeryturę, a umożliwia to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Ekspert przypomina o obowiązujących limitach oraz u upływającym terminie wpłat.
Wielu seniorów zastanawia się, czy nowy rząd wprowadzi zmiany w wypłatach trzynastek i czternastek. Okazuje się, że ostatnio jeden z reprezentantów Trzeciej Drogi przedstawił nowy pomysł dotyczący tych świadczeń. Przedstawiamy szczegóły.
Seniorzy myślący o wcześniejszej emeryturze w rzeczywistości mogą skorzystać z przywileju wcześniejszego otrzymywania świadczenia. Zawczasu potrzebne jest jednak spełnienie kilku ważnych warunków.
Niektórzy posłowie osiągnęli już wiek emerytalny, ale mimo to dalej pełnią swoje obowiązki poselskie w Sejmie. Również Donald Tusk dorabia do swojej emerytury i okazuje się, że pobiera aż trzy świadczenia. Kwoty mogą zaskakiwać.